Zimní rybaření jako v pohádce, ale nesmíte podcenit výbavu!

09.01.2015 Aktuality a recenze
Rozhovor
Zimní rybaření jako v pohádce, ale nesmíte podcenit výbavu! Poslední zimy nám umožňují rybolov téměř po celý rok, a proto by byla škoda toho nevyužít! I v zimě je u vody krásně a aktuální úlovky ukazují, že stojí zato vyrazit. Jak se vybavit, abyste u vody netrpěli zbytečně zimou a zvýšili si šanci na úlovek? 

Autor: Václav Krel

Vrstvené oblečení je základ

Velice důležitá je změna oblečení. Možná si každý řekne, že je to snad každému jasné, ale málokdo se podle toho řídí. Kvalitní oblečení dokáže lov zpříjemnit a nestane se vám, že budete muset třeba i předčasně odjet. Vždy je potřeba mít na sobě více vrstev, abychom se cítili v teple a zároveň v suchu. Toho dosáhneme tím, že bude pot odváděn směrem ven od těla. V opačném případě nás bude za chvíli nepříjemně studit na těle.

Základní nejspodnější vrstva celého systému se nazývá tzv. transportní (sací) vrstva. Tato vrstva má za úkol odvádět pot od povrchu těla směrem ven a její hlavní vlastností je tudíž sání a větrání. Druhá vrstva je izolační. Jako izolační vrstva se nejčastěji používají nejrůznější fleecové materiály, které zamezují ztrátě tepla. Třetí vrstva je ochranná, která se používá jako prostředek ochrany proti vlivům počasí a zároveň jako prostředek k uchování vlastností vrstev spodních. Tato vrstva by měla poskytovat nejen vysokou prodyšnost, ale především by se měla vyznačovat nepromokavostí.

Oblečení tedy nepodceňujte, protože i když budete mít sebelepší krmení a budete chytat na sebelepším místě, ale bude vám zima, nevydržíte tam nikdy dlouho. A můžete se tak připravit o nevšední zážitky, které lze při zimním rybaření zažít.

Spát musíte v teple

Neměli bychom opomenout ani ubytovací komfort. Tím se rozumí kvalitní bivak, lehátko s fleecovou matrací a velmi kvalitní spacák. Dnes je na trhu obrovská spousta výborných doplňků a záleží na možnostech každého rybáře, čemu dá přednost. Již existuje velmi dobré vybavení a nemusí to být vždy pouze to nejdražší. Pro opravdu studené večery, kdy je teplota pod bodem mrazu, doporučuji mít i nějaké topidlo. Je opravdu příjemné, když se po zdolané rybě vrátíte zpět do bivaku, kde je krásně teplo. Ale pozor na kyslík! Již se stalo několik neštěstí. Zakoupením kvalitního topidla s katalickým spalováním se vám bude jistě lépe usínat. Dobrý trik proti chladu je také PET láhev s horkou vodou. Když se vloží do spacáku, vydrží krásně hřát až do rána a vy máte nohy pěkně v teple.

Výbava stejná, ale zjemněte montáž

A co se samotné rybářské vybavení? Většina věcí se používá beze změny po celou sezónu. Podběrák, podložka, pruty - to jsou věci, které se nemusí při zimním rybaření nijak měnit. Změna nastává jen tehdy, pokud v zimě chodíte na tzv. “šoulačku”. Pak je nutno zvolit jiný přístup k prezentaci nástrah a k vnadění. Nejsou to však žádná pravidla, protože někdo může být úspěšný i s tím, co dělá celou sezónu, ale většinou zjemnění montáží a zmenšení nástrah nese v tomto období ovoce.

Já osobně používám háčky Gamakatsu typu Humpback ve velikostech 8, maximálně 6. Šňůrku volím jemnou, nejčastěji o nostnosti 15 - 20 lb nebo dělám kombinované montáže za použití fluorocarbonu. Krmení ve velikostech 14, maximálně 18 mm. Mezi mé oblíbené zimní nástrahy patří Ohnivý Ananas, Sladký krém nebo Bioplasma patentka od firmy Progressive Baiting. Při zimním krmení velmi často používám do měkka uvařený partikl, který zaliji sladkým dipem - rovněž od PB. Při krmení je dobré návnady napůlit, nadrtit nebo jinak zdrobnit, neboť tak docílíte lepšího uvolňování atraktantů do okolí.

Krátká denní doba lovu je leda k zlosti

Moje krmná dávka se skládá z rozdrceného boilies, partiklu s trochou základního mixu, který mi pomůže vytvarovat krmení do pevných koulí. Celou směs nakonec promíchám s Aminolem a utvořím zmiňované krmné koule, které na krmném místě opatrně spustím na dno. Do okolí pak přiházím jen několik málo kuliček - většinou tak jednu až dvě hrsti. Po každém záběru opakuji jen s jediným rozdílem. A to, že ubírám na atraktivitě krmných koulí, abych na místo nestáhl nežádoucí ryby. Nyní, když máte vše perfektně připraveno a věříte, že můžete být úspěšní…..tak najednou Český rybářský řád zavelí “vytáhnout”! Je konec denní doby lovu.

Bohužel, i v této době, kdy se mění podmínky, vybavení a hlavně mentalita rybářů, musíme stále vytahovat pruty v nesmyslnou dobu. Většina z nás pracuje celý rok, aby mohla vyrážet na námi tak milované ryby, i když zpravidla za cenu, že okrádáme naše rodiny, ale i sebe o společně strávené chvíle - naštvanost pak přichází, když  musíme vytáhnout naše pruty a snažit se nuceně usnout v bivaku. To jsou právě ty okolnosti, které nás často ženou na zahraniční revíry. Pak utrácíme naše peníze v zahraničí namísto toho, abychom je utratili doma. Věřím, že se tohle někdy obrátí, protože většina rybářů již změnila svůj přístup k rybám. Ryby sice považují za své soupeře, ale dávají jim právo na život a chovají se k nim ohleduplně. Doufám, že se někdy dočkáme i úpravy našeho rybářského řádu.

Nebojte se zimy a jděte si pro zážitky

V každém případě si nenechte ujít příležitost zimní rybařinu vyzkoušet. Můžete být i tak úspěšní, jak byste ani nedoufali a zažijete věci, které rozhodně v létě nejsou možné. Ten klid, který v zimních měsících panuje u vody, je až neuvěřitelný. A když úspěšní nebudete? To přece nevadí, stává se to i v létě a úlovek není vždy úplně tím nejdůležitějším. Můžete se třeba sejít s přáteli, které celý rok nevidíte, zažijete dění kolem vody, tak jak ho neznáte. Zkrátka a dobře je potřeba si na rybaření najít vždy něco pozitivního (ostatně jako u všeho). Něco, kvůli čemu se k vodě budeme vracet stále a stále a stále…

Všem vám přeji nespočet krásně strávených chvil u vody a každému rybáři, aby chytil tu svoji vytouženou zimní rybu! 

Diskuze

Karlito    27.01.2015 14:30
Souhlasím s článkem, protože ja také chodím na ryby i v zimě. K tomuto článku by se také hodili informace o tom, jak na rybaření v lednu, o kterém píše článek https://www.chytapust.cz/Magazin/Rady-zkusenych-rybaru/Jak-na-ryby-v-lednu-Prozradime-vam-idealni-misto-i-techniku-lovu

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek