Zakrmovací lodě představují trend v superúspěšné rybařině

02.02.2017 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Zakrmovací lodě představují trend v superúspěšné rybařině Obavy z moderních technologií v rybařině jsou zbytečný předsudek. Je evidentní, že ten, kdo se jich nebojí, se dokáže dostat k podstatně většímu množství úlovků. Právě teď začíná éra zakrmovacích lodí. 

V posledních letech roste skupina aktivních, nebo také progresivních rybářů, kteří se nebojí nových trendů v nástrahách, návazcových materiálech, nebo dokonce v elektronice, ba naopak. Sledují jejich vývoj a úspěšně je uplatňují za účelem splnění svých cílů. A pokud jsou tito rybáři současně inteligentní a umí pracovat s vhodnými strategiemi lovu, nedí divu, že dosahují podstatně lepších výsledků, než jejich pasivní kolegové.  

Faktem je, že velmi obecně vzato někdy rybářské mase trvá, než si uvědomí skutečné kvality trendů a inovací ve výbavě. Pro příklad přitom nemusíme chodit daleko. Vzpomínám si, jak ještě před deseti - patnácti lety řada rybářů hanila elektronické hlásiče. Je to hlučné, říkali, ruší to okolí, je to věc, která k vodě nepatří a bez které se dá snadno obejít. Ano, do momentu, než s hlásiči vyrazili na vícedenní výpravu a uvědomili si, že takový hlásič je vlastně výborný pomocník, protože není třeba mít celý týden přilepené oči na "policajtech", protože není potřeba se bát, že prošvihnou záběr jedinečné ryby přesně v momentu, kdy si odskočí 10 metrů za bivak na toaletu. Že je možné si na rybách najednou číst knihu, nebo surfovat na tabletu na internetu. 

Foto: Boilies připravené k závozu na lodi DEVICT Tanker Mono

Podobně se projevovaly předsudky v případě nahazovacích echolotů před pouhými třema lety. To je přeci úplná zbytečnost, která ani není dokonalá, Rybářské hvězdy si nemohou nehazovací echoloty vynachválit  a kupříkladu Deeperu se prodává jen v České repúblice přes tisíc kusů ročně. Stává se z něj naprosto běžná součást rybářské výbavy jako je tomu v případě hlásičů. A proč? Protože rybářům došlo, že mít možnost si kdykoli zmapovat lovné místo, najít si top flek - tzv. hotspot, je obrovská výhra, neskutečná konkurenční výhoda. 

Zakrmovací lodě zvyšují úspěšnost

Ale nahazovací echoloty a elektronické hlásiče nejsou zdaleka posledním moderním trendem, který se hlásí o přízeň rybářů a který jim nabízí se ještě více přiblížit k úlovkům. Řeč je o zakrmovacích, nebo chcete-li také o zavážecích lodích. A abych hned reagoval na četné názory na zakrmovací lodě v kontrastiu jako v případě hlásičů před lety - vůbec to není zbytečný přístroj, který pouze rozšiřuje objem rybářovy výbavy. 

Foto: Větší loď DEVICT Tanker Triple poveze 3 kg návnady

Zakrmovací loď je obrovský pomocník, který vám bezpečně zaveze montáže s nástrahami, ale také třeba kilogram až tři kila návnady naráz přesně na požadované místo. Nemusíte už čelit svým obavám z náhozu - že netrefíte přesně zakrmené místo, že se vám montáž při náhozu zamotá, že nemáte na montáži vše ve 100% stavu a montáž se vám během náhozu utrhne a přijdete o ni. Zavážení zakrmovací lodí je bezpečné, praktické, ale také zábavné a během pár následujících let se stane běžnou rutinou. 

Ale co cena, říkáte si. Taková loď přeci musí stát desítky tisíc. Ano, je pravda, že na současném trhu najdete zakrmovací lodě v ceně 30, nebo i 60 tisíc korun, ale na druhou stranu i lodě mnohem a mnohem levnější, které ve finále dokáží splnit stejnou službu a přitom budou díky své jednoduché, ale velmi efektivní konstrukci a elektronické výbavě mnohem méně poruchové.  

Přesně takové jsou zakrmovací lodě DEVICT, které jsou novinkou na českém rybářském trhu a které se mají obejvit na letošním únorovém veletrhu For Fishing 2017 v pražských Letňanech. Jejich cena od 13ti do 16ti tisíc korun je předurčuje k masivnímu zájmu především kaprařů, a proto se spolu pojďme podívat, jak dva modely lodí DEVICT - konkrétně DEVICT Tanker Mono a DEVICT Tanker Triple vlastně fungují a co rybářům nabízí. 

Foto: Kaprová montáž s nastraženou peletou je připravena na vyvážku

Malý, lehký a snadno přenosný parťák

Zaměříme se nejprve na menší z obou modelů Tanker Mono. Tato loď má velmi malé rozměry 58 x 28 x 22 cm a váží jen 3,5 kilogramu, takže je jako dělaná pro rybáře, kteří musí k vodě dojít po svých a nebo kteří jsou zvyklý na rybách měnit lovná místa v průběhu jediného dne. 

Loďka má k dispozici jeden vyklápěcí kontejner, který uveze bezpečně jednu montáž a současně, anebo zvlášť až kilogram návnady. Loď se ovládá podobným velkým a jednoduchým ovladačem, jaký se běžně používá u RC modelů lodí, aut a letadel. Obsahuje hlavní spínač, jedna páčka mění směr lodi, druhá řídí rychlost jejího chodu a současně směr plavby vpřed či vzad. Otočný knoflík vyklápí kontejner s nástrahou či návnadou. Žádné složitosti, ovládat loď zvládne i pětiletý kluk. Loď ma na sobě výkonné světelné diody vpředu i vzadu, takže není problém ji použít i za špatné viditelnosti, nebo dokonce za úplné tmy. 

Loď je odolná vůči vlnám, zvládá i poměrně silný proud řeky, jak jsem si ověřil v praxi a kontrolovatelný dosah má až na 300 metrů. Co se akumulátorů týče, tak v lodi Tanker Mono najdete hned dva kusy, které se do plného stavu dobijí cca za tři hodiny a loď vám pak vydrží fungovat téměř 4 hodiny v kuse. Akumulátory jsou umístěné uvnitř lodi v plastových docích pod vodotěsným poklopem, takže není třeba se bát vody, která se přelije přes loď, nebo snad deště. Do ovladače je třeba instalovat 8 AA baterií, případně lze k lodi dokoupit dobíjecí akumulátor do ovladače.

Foto: testér Radek Mašek posílá loď s nástrahou 140 metrů od břehu 

Samotná konstrukce lodi je vyrobena z odolného plastu, který vypadá velmi bytelně a po půlroce mého opravdu častého používání nenese žádné zásadní známky poškození. Co je důležité říci, loďka mě velmi ale opravdu velmi mile překvapile svým tichým chodem, který rybáři stojící jen pár metrů ode mě ani neslyšeli. To mi opravdu vyhovuje, stejně jako camo barva, kterou jsem si pro svou loď zvolil. Nevidím důvod, proč bych měl lodí rušit okolí byť jen vizuelně. Ale také si umím představit, že někteří rybáři budou naopak upřednostňovat barvu žlutou, nebo oranžovou prostě z toho titulu, aby ji na vodě dobře viděli i ve větších vzdálenostech. 

Tři kontejnery a větší odolnost vůči vlnám navrch

Pro ty rybáře, kterým je Tanker Mono s jedním kontejnerem málo přináší DEVICT větší model Tanker Triple (80 x 55 x 31 cm včetně nasazených kontejnerů), který nabízí hned tři samostatně ovladatelné kontejnery. Tyto kontejnery jsou demontovatelné, aby se loď snáze přenášela a převážela. Každopádně díky nim loď uveze až tři montáže na jeden závoz a v případě návnady až 3 kilogramy materiálu naráz. Je jasné, že tato loď je jako dělaná na větší revíry, kde je nutné masivněji krmit. Tanker Triple má větší odolnost vůči vlnám (třída 4 - 5) a její dosah je až 350 metrů. 

Foto: Vyloženo. Kapry čeká pořádná hostina

Jediný, ovšem postatně silnější akumulátor o kapacitě 12 mAh je opět skrytý pod víkem v těle lodi. Délka jeho výdrže i délka dobíjení je totožná s menším modelem. I tato loď má krásný hladký a tichý chod a ovládá se velmi podobným dálkovým ovladačem. Ovšem s tím rozdílem, že na tomto ovladači jsou tři ovládacím prvky pro tři různé kontejnery a celý chod lodi se ovládá jedinou páčkou (vpřed, vzad i změny směru). Na výběr jsou tři barevné varianty - zelená, camo a žlutá.

Jak se mi v případě malého modelu Devict Tanker Mono líbily jeho praktické minimalistické rozměry, v případě většího modelu Devict Tanker Triple naopak oceňuji prostorné kontejnery, které zvládnout na jeden závoz zakrmit pořádnou náloží návnady a umístění tří montáží naráz. Je to velmi paktické.

Foto: První kapřík přišel hodinu a půl po závozu

Nafukovací člun je velká a těžká náhrada

Ekvivalent pro zakrmovací lodě jsou samozřejmě klasické čluny, pramice a jiná plavidla, kterými si také zavezete návnadu i montáže. Nevýhoda velkých člunů ovšem tkví především v jejich přepravních rozměrech, které vyžedují umístění člunu na střechu auta, na vozíku za autem, případě nafukování a vyfukování v případě, že chcete člun vozit uvnitř běžnbého osobního vozu. Stejně tak fyzická manipulace je náročnější. I nafukovací čluny váží 10 - 30 kilogramů a dostat je k vodě nemusí být zrovna nejlehčí práce.
 
Každopádně po dlouhém testování lodí Devict musím říct, že jsem jimi nadšený. Nástrahu či návnadu dostanete na mnoha revírech do míst, kam byste absolutně neměli šanci nahodit. Ovládání i manipulace jsou absolutně jednoduché a při ovládání lodí jsem nenarazil na nejmenší problém. Zajímavé je využít tyto zakrmovací lodě s nahazovacím echolotem. Na několika výpravách jsem přivázal Deeper za loďku a krásně jsem si promapoval vytipované části revírů. 

TIP PRO VÁS: Pokud si chcete zakrmovací lodě DEVICT prohlédnout tzv. naživo, nebo se o nich dozvědět více informací od jejich testérů a distributorů, přijďte se podívat na veletrh FOR FISHING 2017 v Praze Letňanech - konkrétně na výstavní expozici 3 - B19.

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 44x
Recenze 34x

Odběr novinek