Woxkon Forsten: praktický a ryze český batoh, který navíc vypadá výborně

23.05.2023 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Woxkon Forsten: praktický a ryze český batoh, který navíc vypadá výborně Otestovali jsme zajímavý batoh z produkce české firmy, která si dává za cíl, aby její batohy sloužily co nejdéle. Jak se předvedl Woxkon Forsten v praxi na rybách?

Česká společnost Woxkon vznikla již v roce 2016, kdy se dva studenti, kteří rádi cestovali po světě, rozhodli vyrábět vlastní batohy podle svých představ. Jejich moc pěkné batohy (vyrábějí dva modely – Forsten a Kadua) se šijí v rodinné firmě nedaleko Prostějova z patentovaného materiálu KORTEXIN® 600D, který je plně voděodolný, ale také odolný proti po poškození a zašpinění. Má tak vysoké předpoklady pro to, aby vydržel svým uživatelům sloužit co nejdéle.

My jsme se rozhodli vyzkoušet model Forsten s objemem 24 litrů, který si nejen daným objemem, ale také odolností přímo říká o pozornost rybářů. Jak dokáže na rybářských výpravách tento batoh posloužit, tak na to se spolu podíváme právě teď. 

Upravitelný objem

Batoh Woxkon Forsten je široký 30 cm, hluboký 13 cm a vysoký v rozpětí 45 – 58 cm. Menší výška je definovaná při zaklopené horní části batohu uzavřeného nejen čtyřmi vnitřními magnetickými druky, ale také dvěma přezkami, kdy je zabráněno tomu, aby do batohu v dešti pronikla voda. A to si přiznejme, že je na rybářských výpravách a zvláště těch aktivních (šoulačky, přívlač, nebo třeba muškaření) vysloveně žádoucí. Zapnutí případně rozepnutí batohu je rychlé a snadné, a tak není problém s batohem promptně operovat třeba při častější výměně umělých nástrah.

Maximální výšku batohu lze využít v případech, kdy není priorita absolutní voděodolnost, ale především co největší objem batohu. A to jsou například pěší cesty na lovná místa, kde je třeba na pár dní zabivakovat a pobrat do batohu naráz co nejvíce výbavy, oblečení, elektroniky apod.

Já v tomto batohu nosím na vícedenní výpravy konkrétně notebook (batoh pojme formát notebooku 15″), ale také hlásiče s příposlechem, powerbanku, čelovku, termovizi, dalekohled, peněženku, rybářské doklady, klíčky od auta a další věci, na kterých mi záleží. K tomu většinou oblečení proti dešti (dobře sbalitelná nepromokavá bunda a kalhoty, které dýchají), abych měl jistotu, že mi po cestě k revíru nezmokne a budu si moci si jej obléci v případě deště zevnitř suché. 

Pestré i užitečné kapsy

Batoh Forsten v sobě ukrývá promyšlený systém kapes a přihrádek, které mi z praktického hlediska dávají smysl. Uvnitř batohu najedeme kapsu na notebook, který je možné v ní fixovat pomocí popruhu se suchým zipem, a na ní ještě jednu menší kapsu. Ale také jsou tu dvě malé kapsičky, z nichž jedna je síťovaná a uzavíratelná na zip. Hodí se perfektně na peněženku, nebo doklady, ale třeba i na klíče, které je možné v kapsičce fixovat pomocí kroužku usazeném na odepínatelném malém popruhu. Další kapsa je na přední boční straně batohu (uzavíratelná zipem se zátěrem), do které výborně pasuje i větší mobil, anebo také malá láhev s pitím.

Na zadní straně batohu mě zaujaly dva nenápadné dlouhé zipy se zátěrem proti dešti. První (levý) zip umožňuje přístup do velké ploché kapsy s rozměrem přes celou zádovou partii batohu (skvělá na maloformátové oblečení, nebo dokumenty) a další (pravý) zip pak přináší druhý vstup do hlavní kapsy batohu. A to velice oceňuji, protože, když máte obsah batohu rozumně uspořádaný, víte, kdy je rychlejší vytahovat výbavu horním otvorem a kdy bočním zádovým. Dvojitý přístup do hlavního prostoru batohu dokáže ušetřit v praxi hodně času.

Kvalitní popruhy i zádová plocha

Nošení batohu je klasicky založené na dvou možnostech – jednak v ruce pomocí horního ucha a pak samozřejmě na zádech díky solidně polstrovaným ramenním popruhům. Délka popruhů se upravuje snadno a rychle na těle i mimo něj a na hrudníku je možné je spojit pomocí hrudního popruhu. Kromě toho nese každý popruh déčkový bytelný „kroužek“, na který lze zavěsit čelovku, láhev s pitím, nůž, ale také třeba peán, nebo malý podběrák – prostě součásti výbavy, které potřebujete mít v průběhu cesty promptně k dispozici.  

Zádová část batohu je měkčená polstrováním a vystlaná (stejně jako vnitřní část ramenních popruhů) síťovou látkovinou. Díky tomu batoh na těle neklouže, a to ani v dešti, nebo naopak v parných dnech, kdy se potíte.

Batoh sedí na zádech v rámci svých dispozic a svého zaměření velmi dobře, ale zase není možné očekávat, že by přinášel nějaké extrémní pohodlí například při extra velkém zatížení pro vysokohorské tůry. Tohle je batoh s potenciálem pro lehčí treky, jako jsou v našem případě cesty kolem revírů v rámci samotného lovu, nebo při přesunech na lovné destinace.

Velmi komplexní batoh za dobrou cenovku

Každopádně oceňuji výborné zpracování batohu, a to i v jemných detailech, jako je pravidelnost stehů, kvalita zátěru zipů atd. Batoh Woxkon Forsten má opravdu našlápnuto na dlouhé fungování, není to žádná rychlokvaška, se kterou je možné počítat na jednu – dvě sezóny. Na batohu mě baví také promyšlený systém kapes, dostatečné pohodlí ramenních popruhů i zádové stěny a líbí se mi i řešení horního uzavírání batohu. A co se týče designu Forstenu, tak i s ním, jsem velmi spokojený. Je pěkný, trendy, působí moderně, ale především z celkového pohledu velmi vkusně. Netrpí žádnými okázalostmi ani módními výstřelky. Má v sobě jistou elegantní jednoduchost, kterou rozhodně pozitivně kvituji.

Tento batoh jsem pořídil na eshopu Woxkon.cz za cenu 2 599 korun. A to je cena, se kterou nemám vůbec žádný problém. Je to kvalitní, výborně zpracovaný batoh s vynikajícími vlastnostmi ve smyslu odolnostmi vyrobený tady v České republice z kvalitního materiálu. A navíc má moc pěkný design, takže cenu batohu Woxkon Forsten pokládám za více než přijatelnou. Tím spíše, pokud mi vydrží skutečně sloužit dlouhé roky, což se ještě ukáže. Batoh vám rybáři vřele doporučuji.   

Batoh Woxkon Forsten přehledně:

Rozměry: 45 - 58 x 30 x 13 cm

Hmotnost: 650 g

Materiál: KORTEXIN® 600D         

Nepromokavý: ANO

Objem:  24 l

Velikost notebooku: 15″

Polstrovaná záda i popruhy: ANO

Cena: 2 599 Kč

Zakoupeno na: Woxkon.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek