Výjimečně praktický nůž se skvělou cenovkou? Rozhodně z dílny nožíře Tomáše Fryče

19.08.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Výjimečně praktický nůž se skvělou cenovkou? Rozhodně z dílny nožíře Tomáše Fryče Přemýšleli jste někdy nad tím, jak by měl vypadat skutečně praktický nůž na rybářské výpravy, nebo cesty do lesa na lov? Otestovali jsme nůž od známého nožíře, který by si zasloužil ocenění Praktický nůž roku. Bez přehánění!

Samotný knife maker Tomáš Fryč z Plzně, s jehož výrobky jsem se poprvé setkal na odborných facebookových stránkách zaměřených na ručně vyráběné nože, je profesně velice zajímavá persona. Původně pracoval pro firmu, která se věnovala instalacím technických prostředků k ochraně osob a majetku, pak byl členem ozbrojených složek, následně dělal fyzickou ochranu osob a nakonec se začal věnovat výcvikům obranné střelby. A tuto práci dělá dodnes.

První nůž pro vlastní potřebu

Co je ale pro nás fanoušky kvalitních řemeslných nožů to nejpodstatnější, ke své práci se ještě rozhodl pro vlastní výrobu nožů, která ho dnes živí z 90ti procent. Nejen, že ho nože jako takové zajímaly od malička, ale vždycky vnímal nůž jako svého zásadního pomocníka při většině pracovních i volnočasových aktivit. A protože byl, jak on sám říká perfekcionalista, měl problém s výběrem takového nože, který by mu dokonale vyhovoval. A tak se pustil se do výroby prvního vlastního nože.

Samozřejmě to nebyla lehká cesta a ideální nůž si nestvořil do druhého dne. Dokonce k tomu s úsměvem dodává, že „je pravda, že moje první kusy nože spíš jen připomínaly, ale začalo mě to bavit, takže jsem se dal do učení, zkoušení a z počátku jsem poměrně slušně zásoboval kovošrot.“ Nicméně, s pokusy o výrobu nožů začal již v roce 2013 a od té doby se v kvalitě svých výrobků pořádně posunul. Dnes vyrábí na stovku nožů ročně a o jeho vynikající nože je evidentně velký zájem. Čekací doba na jeho výrobky je aktuálně od jednoho měsíce až dokonce i celý rok.

Hlavně lovecké a outdoor nože

Nejčastěji se věnuje výrobě nožů loveckých, otdoorových, ale také vyrábí taktické a EDC nože. U loveckých a outdoor nožů má pan Fryč rád, že neleží na polici, ale pracují a krásně se tak na nich otestuje kvalita použitých materiálů i jejich zpracování.

A když už mluvíme o použitých materiálech na nožích Tomáše Fryče, prozradil nám tento knife maker, že nejraději pracuje se čtyřmi druhy ocelí – D2, N690, ale také podle něj zbytečně podceňovanou 14260 a nakonec z prémiových ocelí s RWL-34.

Ceny nožů pana Fryče začínají na 2.900 korunách, což je případ i nože, který jsme od něj otestovali, a který si představíme. Za mě je to přímo fantastická cenovka a přiznám se, že jsem čekal cenu dvojnásobnou i vyšší.

V plánu je i zavírák

Když jsem se zeptal Tomáše na jeho plány do budoucna stran výroby nožů, řekl mi, že chce prostě vymýšlet a zdokonalovat jak nové modely nožů, tak samotné materiály a výrobní postupy. Navíc ale začal vedle pevných nožů pracovat také na vývoji zavíracího nože. Takže se těším, až se nám konečně pochlubí i svým zavírákem. Jak dlouho mu to bude trvat? S úsměvem reaguje, že „uvidí, že si v tomto případě rád dává na čas“.

Co je mi na tomto bodrém chlapíkovi velice sympatické, to jsou zájmy pro volný čas. Stejně jako já rád rybaří, provozuje myslivost a navíc má rád střelbu. Mimochodem jako instruktor střelby působí konkrétně v Plzni na Karlově.

D2, eben a pořádná tvrdost čepele

Ale teď už si pojďme představit nůž, který mi Tomáš Fryč vyrobil právě na rybářské výpravy a na lov do zvěře. Jedná se o relativně malý velmi obratný nůž (celková délka 19,7 cm) poměrně jednoduchého praktického tvaru s rovnou horní linií. Nůž je vyrobený z oceli D2 a jeho ručkou z ebenového dřeva. Už výběr materiálů je přesně podle mých představ. D2 je výborná ocel, která vyniká vysokou tvrdostí, ale také vysokou odolností proti korozi. Díky výrazné tvrdosti mají nože vyrobené z této oceli dlouhou odolnost proti ztrátě ostří a navíc také výborné řezné vlastnosti. Čepel našeho nože byla kalená na 60 HRC, takže je evidentní, že nůž rozhodně nebude třeba brousit po každé jednotlivé práci.

Co se týče ebenu na ručce, respektive na jeho střenkách, protože konstrukce nože je full tang (ocel nekončí čepelí, ale tvoří celou kostru nože, tedy i v rámci ručky), pak i to byla skvělá volba. Je to velmi tvrdé dřevo, které má dlouhou životnost a navíc barevně výborně koresponduje s tmavou leptanou čepelí.  

Vysoký výbrus a jedovatá špice

Samotná čepel je dlouhá 9,7 cm, má rovný hřbet s ostrými hranami (bylo by možné je využít na rozdělávání ohně fire steelem) a výrazně jedovatou špici, která je jako dělaná na stahování zvěře. Tloušťka čepele je 3 mm, což mi vyhovuje, protože je to ideální kompromis mezi opravdu pevným nože, který vydrží i silovou práci, ale přitom není nůž přetížený a dlouho a snadno se s ním pracuje. Čepel má vysoký výbrus (1 cm) a klasickou nízkou fazetku (necelé 2 mm). Pohledná je na čepeli vyražená značka nožíře, stejně jako maličký výbrus čepele před ručkou, díky kterému se bude ostří snáze brousit.

Dokonalá ručka a super nízká hmotnost

Ručka je dlouhá 10 cm a dokonale mi padne do ruky nejen díky své délce, ale také prakticky kruhovému průřezu (průměr 2 cm). Tenhle nůž se prostě drží skvěle a při dlouhé práci nikde netlačí do prstů ani dlaně. Výrazným prvkem ebenové ručky je jeden plný mosazný nýt na straně směrem k čepeli a na druhém konci pak ještě dutý nýt určený pro zavěšení pojistné šňůrky, nebo v našem případě koženého závěsného poutka. Velice elegantně působí spodní zkosení zadní části ručky, které dodává noži unikátní tvar.

Celková váha nože je jen 88 gramů, takže si dokážete představit, jak snadno a skutečně obratně se s nožem pracuje. S nožem už jsem stahoval zvěř, porcoval maso i ryby, krájel zeleninu i pečivo, ale také připravoval dřevo na oheň. A zatím jsem vůbec nemusel ostří dobrušovat, a to j přímo fantazie!

Masivní pouzdro z hověziny

Moc pěkné je ale také pouzdro, ve kterém mi nůž o Tomáše Fryče dorazil. Je vyrobené z poctivé silné hověziny se závěsem na opasek, který je fixovaný k pouzdru mosazným drukem. Na pouzdře je pěkně výrazný jednoduchý světlý steh a nůž drží v pouzdře přímo na jedničku. Přitom ale vytažení nože z pouzdra není vůbec žádný problém, nůž se tasí snadno a rychle.

A no, tohle je celkově moc pěkně odvedená práce a za nůž Tomášovi velice děkuji. Během chvíle jsem si ho absolutně oblíbil a nůž mi dělá parťáka už prakticky na každé cestě do přírody. Rozhodně nože od knife makera Tomáše Fryče všem příznivcům rybařiny, lovu i obecného outdooru doporučuji. Věřím, že s jeho výrobky budete stejně spokojení jak já.

Jak si nůž objednat?

Pokud byste se chtěli s tímto nožířem spojit a domluvit si výrobu nože pro vás, kontaktovat jej můžete na emailu tfknivescz@gmail.com Určitě vám vyjde rád vstříc.

Nůž od Tomáše Fryče (TF-Knives) přehledně:

Materiály: čepel D2

Ručka/střenky: ebenové dřevo

Pouzdro: hovězí kůže

Rozměry nože: čepel 9,7 cm, ručka 10 cm, celková délka 19,7 cm, výška čepele 2 cm, výška výbrusu 1 cm, tloušťka ručky 2 cm, tloušťka čepele

Váha samotný nůž: 88 gramů

Váha nůž s pouzdrem: 149 gramů

Cena: 2.900 Kč

Kontakty: najdete na Tf-knives.com, případně rovnou tfknivescz@gmail.com

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek