Vodotěsné vaky jsem objevil poprvé na dovolené v Asii, kde je používali rybáři i turisté na věci, které nechtěli, aby jim promáčela voda stříkající za jízdy kolem lodě. Ihned jsem se pro vak nadchnul a pořídil si dva kusy (malý na doklady, mobil a foťák a větší na náhradní oblečení a boty).
Lehký, levný a nekompromisní
Cena vaku se na místních trzích pohybovala v přepočtu kolem 300 korun za 10ti litrový vak, 20ti litrový vyšel kolem 400 Kč. Na našem trhu je možné vaky koupit prakticky za stejnou cenu, ale i podstatně dráž. Záleží na tom, kterého výrobce si vyberete. Běžně lze vak sehnat od značek Rapala, ntec, Subgear, Sea to summit, Pentagon atd.
Vaky jsou vyrobené z pevného, ale lehkého materiálu působícím pogumovaným dojmem. Většinou se jedná o silikonizovanou corduru, TPE, zpevněný nylon apod. Vodotěsné vaky mají vždy hladký povrch, aby se snadno vyndávaly ze zavazadel a také na sobě nedržely nečistotu. Vždy disponují zalepenými švy a uzavírají se rolovacím systémem a zacvakávací přezkou.
Zkušenost mě naučila
Vodotěsný vak u sebe vozím na každou rybářskou výpravu, beru si jej i na každou rychlou jednodenní vycházku a musím říct, že už se mi to mockrát vyplatilo. Naposledy na Turyňském rybníku před 14ti dny. Ten den pršelo tak intenzivně, že jsem měl pocit, že prší i od země. Ani klasický deštník s částečnou bočnicí nám moc nepomohl. Během čtvrthodinové průtrže jsme byli já i kamarád rybář mokří jak myši, ale veškeré věci, které by nám voda poškodila (tedy elektronika a doklady), zůstaly bez úhony uložené v suchu ve vaku.
Bohužel jsme s deštěm nepočítali a tak nás nakonec absolutně mokré oblečení, které tehdy v chladnu nemělo šanci uschnout, donutilo rybařinu zabalit. Od té doby s sebou budu vždy nosit vaky dva – malý na rychlou ochranu vodou poškoditelných věcí, druhý na dně batohu s náhradním suchým oblečením, aby mě déšť už od vody neodehnal.
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.