Vláčkař Lukáš Ardon: Vadí mi, že se rybáři chlubí podmírovými dravci

30.10.2015 Jiří Louthan Rozhovory
Tip Rozhovor
Vláčkař Lukáš Ardon: Vadí mi, že se rybáři chlubí podmírovými dravci Proč používá vláčkař a rybářský redaktor Lukáš Ardon lanka skoro ke každé nástraze? Jaké výbavě dává přednost a co se mu nelíbí na trendu Chyť a pusť?

Jak ses dostal k lehké přívlači a jak dlouho se jí věnuješ, Lukáši?

Na tom má asi hlavní podíl skutečnost, že pod vesnicí, kde žiji, protéká malý potok. Na něm probíhaly moje vláčkařské začátky. Tehdy byl potok poměrně slušně zarybněný, což se dnes už bohužel říct nedá. Hlavní osádku tehdy tvořili okouni, štik zde moc nebylo a navíc pro nás byly tenkrát nedosažitelné. Na té vodě jinak než s miniaturními nástrahami moc lovit nešlo a tak jsem se dostal k téhle "pseudo - ultralehké" přívlači. I ty miniaturní nástrahy jsem tehdy vodil na 10 - 30 g teleskopu. Bylo mi tehdy skoro 12 let.

Proč sis zvolil z rybářských technik právě lehkou přívlač jako dispciplínu, které se věnuješ nejvíce?

Asi v tom opět hrají roli revíry, které mám v dosahu. Baví mě mělké broditelné řeky nebo potoky. Na přehradách a dolních tocích velkých řek sáhnu raději po těžším náčiní, protože se mi tím otvírají širší možnosti. Navíc mám rád tu lehkost, kdy vyrážím k vodě s jedním jemnějším prutem a vybranými nástrahami v brašně. Všechno má ale své meze a i s jemnou přívlačí se snažím jít po zajímavých rybách, například velkých tlouštích a okounech.

Závodní přívlač, která je o velkém množství malých ryb a často až nesmyslném zjemňování, mi nic neříká. A co si budeme nalhávat, stav dravčí populace je u nás takový, že je v našich podmínkách jemnější vláčení přeci jen smysluplnější než lov s multiplikátorem a 15 cm nástrahami. I když i k tomu si občas odskočím.

Když už mluvíš o multiplikátoru, jakou výbavu používáš při lovu nejčastěji a proč? Máš vysloveně favority mezi výrobci navijáků a prutů?

Jestli myslíš přímo na multiplikátorovou přívlač, tak tam si moc vybírat nemůžu, jelikož mám jenom jednu sestavu :-) Jinak už poměrně dlouho chytám na pruty Dragon, i když spokojený jsem třeba i se Speedmasterem od Shimana. Vlasce používám hlavně ze série Maxima od Dragonu, které mi svými vlastnostmi vyhovují. Dávám přednost monofilu před pletenou šňůrou, ale to už záleží na osobních preferencích. V navijácích mám rád výrobky Spro a Daiwa. Spíš než výrobce ale řeším situaci, pro kterou si výbavu pořizuji a samotný pocit z ní.

Foto: Lukášův krásný okoun ulovený na Berounce

Pochlubíš se nám svými nejúspěšnějšími nástrahami a zajímavými úlovky, které nástrahy dané nástrahy oslovily?

Nic vysloveně k chlubení asi nemám. Před pár lety se mi při lovu bolenů na prut 2 – 12 g podařil metrový sumec na pěticentimetrovou Rapalu. Kromě toho si cením všech svých půlmetrových uvláčených tloušťů, potočáků přes 40 cm nebo velkých říčních okounů. Těch ryb mám v paměti víc, ale nedokážu vyzdvihnout jednu konkrétní.

Úspěšné nástrahy, na které se ty ryby podařily, z hlavy nedám. Každopádně v případě okounů u mě vedou gumy a svého největšího pstruha mám uloveného na jigstreamer.

Co je podle tebe pro úspěch v lehké přívlači nejdůležitější? Na co by rybáři měli klást největší důraz, aby měli na lehkou přívlač co nejvíce pěkných úlovků?

Obecně při přívlači je těch pravidel víc, asi je nejde vztáhnout jen na jemnou přívlač nebo naopak na extra těžkou. Roli hraje znalost revíru, schopnost číst vodu, vyhledat ryby a správně zvolit nástrahu pro danou chvíli. Tahle záležitost je strašně obsáhlá a rád bych na ní jednou sám našel odpověď :-)

Jak zásadní roli hraje v lehké přívlači volba revírů, respektive konkrétního lovného místa? Máš v tomto ohledu nějaké tipy pro začínající vláčkaře?

Velkou. Jak praví staré pořekadlo, ryba nejde ulovit tam, kde není. O stanovištích dravců byly už popsány stohy papíru, a proto v tomto ohledu asi nemůžu nabídnout nic nového. Realita je kvůli rybářskému tlaku na naše vody taková, že i učebnicové místo už může být bez ryb. Začátečníkům bych v tomto ohledu popřál asi jen velkou dávku trpělivosti.

Foto: lov na podzimní Berounce

Jaká je podle tebe nejvhodnější strategie na menší dravce právě nyní, v druhé polovině podzimu?

Začal bych u toho, co je menší dravec. Do téhle kategorie by se dali shrnout okouni nebo tloušti. Určitě ne cílený lov podmírových štik a candátů. Konkrétní strategie asi sdělit nejde, každá voda chce své. Podzim je pro dravce nejvhodnější období, i když je třeba brát v úvahu současné extrémy v počasí, kdy už ani letité pranostiky neplatí a i to rybí chování ovlivní.

S chladnější vodou většinou upouštím od rotaček, které jsou pro mě typicky letní nástrahou. I když obecně jim dávám málo prostoru celkově. Čím blíže k závěru roku, tím větší prostor dávám gumám, přičemž je třeba nástrahu prezentovat pomaleji než v teplé části sezóny, protože ryby už nejsou tak aktivní.

Jak trávíš coby vláčkař dobu hájení dravců? Zaměřuješ se v tomto období na jiný segment ryb, nebo nelovíš vůbec?

Bez ryb bych nevydržel. Jaro trávím hlavně s plavačkou a feederem, občas sáhnu po mušce. To ale jenom výjimečně, protože v téhle disciplíně mám velké rezervy. Při dobrých podmínkách mě baví i lov z hladiny.

Jaké chyby podle tebe dělají vláčkaři nejčastěji? Na co by měli být při lovu nejvíce opatrní?

Možná to, že se příliš řídí teorií vyčtenou v článcích a nedají na vlastní úsudek. Základem je umět se kolem sebe dívat, vnímat prostředí kolem vody a uvažovat o něm. To nemyslím jenom v souvislosti s úspěšností rybolovu, ale i s tím, že neuvažují do budoucna. On takový okoun na grilu sice chutná, ale než doroste další třicátník, pár let to trvá.

Foto: zátiší ze společného testování nové značky vláčecích prutů Major Craft

V kterou denní dobu je nyní při vláčení největší šance na úspěch?

To nejde paušalizovat. Každá ryba chce svoje, stejně tak se mění situace revír od revíru. Většinou se snažím vytěžit maximum z okamžiku, kdy jsem u vody a nepřemýšlet nad tím, jestli o hodinu později nebudou ryby brát líp. Pokud neberou, tak s největší pravděpodobností už nezačnou. Mám rád brzká rána, ale v tom hraje roli i pohled na probouzející se přírodu.

Je něco, co vláčkaře v současné době trápí? Navrhl bys nějaké změny například v rybářském řádu?

Těch věcí je víc. Třeba s érou sociálních sítí jsem u mnoha lidí zaznamenal snahu pochlubit se každým i sebemenším úlovkem. Takže pak je internet plný podmírových kudliček vyválených na zemi v prachu. Stejná situace je u candátků, pro které to znamená s velkou pravděpodobností rozsudek smrti. To je ta odvrácená strana lehké přívlače, kvůli čemu některým lidem vadí. Nebudu zapírat, chápu je. Ovšem tady je to spíše o lidech, než o způsobu rybolovu. 

Malého dravce seklého za okraj tlamy není problém vyprostit ještě ve vodě bez nutnosti doteku. Vadí mi i například "americký" způsob držení okounů za tlamu vypáčenou do nepřirozené pozice nebo lov na woblery s trojháčky bez lanka. Mezi rybáři stále koluje věta, že ryba musí dostat šanci. Jenomže pokud ukousne wobler okovaný dvojicí trojháčků, tak ji moc dlouhá budoucnost nečeká. A se sportem tento přístup nemá společného už vůbec nic. Tyto vžité omyly asi vadí většině vláčkařů. Pokud bych mohl upravit rybářský řád, pak bych udělal z okouna ušlechtilou rybu s lovnou mírou, hájením a omezením počtu přivlastněných kusů. Někde to už platí, tak snad se blýská na lepší časy.

Foto: tlouštík, který se nachal zaujmout Lukášovou pestrobarevnou rotačkou

Nasazuješ lanka pouze před woblery, nebo i před ostatní typy nástrah?

Dá se říci, že lanko už dnes používám skoro pokaždé, a to i u gum. Výjimku tvoří lov na mikrotwistery nebo přívlač na potocích pstruhového charakteru, kde je štika víceméně nereálná. Často stále omílaný názor, že lanko kazí chod nástrahy, není už dnes aktuální. Na trhu jsou wolframová lanka už od 2,5 kg, která není problém používat i v kombinaci s malými gumkami nebo woblerky kolem 3 cm. A v záběru nevadí ani velkým opatrným tloušťům.

Jaký je tvůj osobní postoj k modernímu rybářskému modelu Chyť a pusť? Bereš si domů úlovky?

Chyť a pusť kvituji s povděkem. Sám ryby pouštím, protože se u nás doma moc nejí, ale na druhou stranu jsem proti každému extrému a mezi to patří i prosazování Chyť a pusť za použití osobních urážek, jak je to často vidět třeba na internetových diskuzích. Pokud mě paměť neklame, tak poslední úlovky, které jsem si ponechal, šly domů z důvodu, že ryba zaútočila na nástrahu způsobem, který se jí stal osudným. 

A Chyť a pusť celkově? Je dobře, že se šíří, ale mám obavy, že se vzala za špatný konec. Tím myslím zvýhodněnou ochranu kapra. Sice zavedení maximální míry ukázalo, že se v tomto směru dá něco změnit, ale snahu bych zaměřil jinam. Přece jenom kaprů se do našich vod sype až extrémní množství. Na druhou stranu zde chybí plošné chránění velkých parem, tloušťů nebo například línů. V prvních dvou případech jde o velmi pomalu rostoucí druhy, ale fotka mrtvého tlouště často vzbudí menší vášně než stejně velký tuctový kapr, který je za účelem konzumace nasazen. A to se mi zdá smutné. Navíc tyto ryby žily v našich vodách od nepaměti, ale mezi nasazovanými druhy se neobjevují.

 

Děkujeme ti za rohovor a přejeme spoustu krásnýcz chvil strávených při aktivním rybaření, Lukáši. Ať ti ryby berou jako o závod! 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Rozhovor 10x
Tip 6x

Odběr novinek