Vadí vám skládky na březích revírů? Nesmíte být k nepořádku lhostejní!

24.09.2020 Aktuality a recenze
Oznámení Zajímavost
Vadí vám skládky na březích revírů? Nesmíte být k nepořádku lhostejní!

Kdykolik narazíte u vody na nepořádek, je třeba si uvědomit, že je to jen drobný zlomek toho, co se na březích rybníků a řek ročně uklidí. Přitom stačí tak málo, abychom nemuseli lovit mezi odpadky.  


Autor: Zdeněk Kindl 

„Jsem člověk, co má rád přírodu. Od malička jsem vyrůstal v prostředí křivoklátských lesů. Svá nejlepší klukovská léta jsem trávil u babičky a dědy v bezprostřední blízkosti vrat do Lánské obory, kde děda s babičkou bydleli a také pracovali. Asi právě tady se zrodila moje láska k přírodě, a proto velmi podrážděně vnímám, jak se k ní určité skupiny lidí chovají. 

V současné době pracuji jako funkcionář u jedné MO ČRS, takže mám několik místních revírů doslova pod drobnohledem. A bohužel to, co se děje u vody, ať již je to voda obhospodařována naší MO nebo jiná svazová voda, nemá obdoby. Někteří lidé si pletou přírodu se skládkou a takto se k ní i chovají. V období od jara do podzimu obcházím s několika kolegy revíry a snažím se uklidit tu spoušť, co jiní způsobili. Ročně nasbíráme na jediném revíru více než patnáct stolitrových pytlů odpadků z trávy, keřů a dokonce i z větví příbřežních stromů. 

Potrefená husa vždycky zakejhá
Rozhodl jsem se proto, že v dobrém úmyslu vyrobím cedule s nápisem "Jsi rybář, návštěvník rybníku, nebo dobytek?" K cedulím jsem přiložil fotografie nepořádku, který jsou lidé schopni u vody nadělat a cedule jsem vyvěsil po revíru, aby se jeho návštěvníci chytli za nos. Čekal jsem, že to na lidi zapůsobí kladně, ale světe div se, jaké bylo moje překvapení, když jsem si vyslechl od rybářů, kteří v mé přítomnosti revír navštívili, že je to silně uráží. Z mého pohledu přitom ten nápis mohl urazit pouze ty, kteří ten "bordel" u vody dělají.

V současné době je hodně diskutován problém bivakování na březích svazových vod. Rybáři se rozčilují, že jim není na určitých revírech, ba konkrétních místech bivakování povoleno. Ono se ale není čemu divit. Jestliže se rybáři chovají tak, jak se chovají a budou se takto chovat i nadále, tak zákazů bude jen přibývat. Někteří namítnou, že bordel u vody nedělají jen rybáři, ale i koupající.

Ano, je to pravda, ale zde je to logicky vzato problém pouze letních měsíců a ne problém celoroční jako u rybářů. Nemyslíte? Navíc z vlastní zkušenosti mohu říct, že 80 % sesbíraných odpadků v letních měsících tvoří pytlíky od krmení, plechovky od kukuřice či jiných návnad a nástrah. A toto u vody rozhodně nezanechali koupající se jedinci. 

Nebuďte lhostejní, komunikujte!
I já jsem člověk, který jezdí k vodě rád na celý víkend, abych si u vody a koníčku, který mám tak rád, odpočinul od všedních či pracovních povinností, ale s obavou hledím do budoucnosti. Proč? Důvod je prozaický. Každý pozemek má svého vlastníka. A je jedno, jestli je jím obec, fyzická či právnická osoba. Nikomu by se nelíbilo, kdyby na jejich pozemku vznikali skládky, na které je třeba pravidelně vyvíjet úsilí a náklady, aby byly odstraněny. 

A proto vyzívám všechny rybáře, hlídejte si své okolí, revíry, které navštěvujete a na kterých tak rádi lovíte. Není nic jednoduššího, než souseda rybařícího vedle vás slušně, ale důrazně upozornit, aby si své lovné místo před odchodem od vody důkladně uklidil. Někdo si řekne, že od toho je tady rybářská stráž, aby na toto dohlídla. Ale ruku na srdce, i porybní jsou pouze lidé, kteří nemohou být vždy a všude. Nehledě na to, že v každém stádu se najde černá ovce, i mezi rybářskou stráží.

Bohužel už jsem se osobně setkal se situací, kdy si jeden z porybných jiné Místní organizace k naší vodě přinesl šest PET lahví piva a tyto ve finále prázné a rozšlapané zanechal v rákosí vedle místa, kde si zarybařil.

Foto: autor článku Zdeněk Kindl s krásným podzimním úlovkem

Jen pár vteřin našeho času
Každopádně se všichni musíme snažit o nápravu pohledu na nás rybáře. V současné době nás majitelé pozemků berou jako škodnou zvěř, která by se měla "střílet". Naši pověst, nebo chcete-li image přitom máme ve vlastních rukou my všichni rybáři a jsou nás celorepublikově stovky tisíc. A není to nic těžkého si sbalit těch pár použitých kousků skla, plechu, nebo papíru do igelitové tašky a tu pak vyhodit cestou domů. Nehledě na to, že k tomu máte na řadě revírů k dispozici pytle na odpadky pouhých pár metrů od vás. Ani vy přeci nechcete chodit rybařit na zaneřáděné místo po někom jiném, nebo dokonce po vás samotných. 

Moc bych si přál, abychom přírodě kolem nás děkovali za krásu, kterou nám poskytuje čistě jen tím, že ji nebudeme znečišťovat. Stojí to pouze kapku našeho úsilí a času. A já vám teď děkuji už jen zato, že se nad touto problematikou třeba jen krátce zamyslíte, mí kolegové rybáři.

 

Diskuze

Jakub Hladký Rybo.cz    26.03.2019 12:39
Také nenám rád nepořádek a odpadky u vody (https://www.rybo.cz/odpadky-v-prirode-a-na-rybach/). Napsal jsem o tom článek na svém blogu.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek