Autor: Ondřej Dušek
Většina rybářů, která se zaměřuje na lov dravých ryb pomocí přivlače, má obvykle své nástrahy v několika krabičkách či jiných přenosných zařízeních. Ani já nejsem výjimkou, jen jako závodník mám o "pár" krabiček více. A právě poslední dvě sezóny pro mě byly v oblasti rybářského "hardwaru" zlomové. Na závody jsem s sebou tahal neskutečné množství výbavy, téměř srovnatelné s výbavou průměrného kapraře pro víkendovou výpravu. A tak přišel čas na radikální změnu.
V letošním roce jsem na všechny závody, kterých jsem se účastnil (bylo jich tuším 16), bral maximálně čtyři pruty s tím, že připravené jsem měl tři. Nakonec jsem však samozřejmě chytal pouze na jeden, nebo dva. Takže jsem se rozhodl ořezat výbavu o více než polovinu. A jak se to promítlo na mých výsledcích? Byly o cca 50 % lepší než v předchozí sezóně! Stejná redukce následovala i ve vybavení pro mé běžné vycházky a i zde přišla odměna v podobě několika bonusových ryb.
Zlaté pravidlo, že méně je více se opět potvrdilo, a proto bych vás rád nyní seznámil s mými zkušenostmi, jak jej konkrétně uplatnit v oblasti vybavení pro přívlač.
Méně prutů přináší přesnější náhozy
Byly doby, kdy jsem na závody jezdil až s deseti pruty a na běžnou vycházku si bral pruty tři. Dnes jezdím na závody s třemi, maximálně čtyřmi kousky a na běžnou vycházku už chodím zásadně jen s jediným. Můj dříve nacpaný stojan je dnes poloprázdný.
Jako konzultantovi a distributorovi dvou značek prutů mi ročně projde rukama prutů opravdu velké množství. Bude to znít patrně úsměvně, ale právě tento fakt hraje proti mě. K tomu, abyste přívlačový prut opravdu stoprocentně ovládali, je nutné jej aktivně používat zhruba čtvrt roku (záleží na našich individuálních shopnostech). Poté jste schopni trefit PET láhev na 20 metrů, úspěšně zdolat více než 90 % seknutých ryb a samotný lov si opravdu užít. Jakmile střídáte větší množství prutů, nikdy nedokážete maximálně využít potenciál každého z nich. Často se bude trápit s nepřesnými hody, které vás budou stát jednak úlovky a rozhodně i nemalé množství nástrah.
Sada stejných navijáků se vyplatí
Stejně jako je třeba mít absolutně pod kontrolou vláčecí prut, tak ani změna navijáku není zvláště při závodech nic příjemného. Ale přitom je třeba mít naviják záložní, stejně jako řadu cívek s různými vlasci. Jak jsem tento rébus vyřešil? Jednoduše. Z pěti různých modelů vláčecích navijáků, které vlastním, používám jediný, který mám ovšem v zásobě hned třikrát!
Velkou výhodou této varianty je, že odpadá nutnost si v průběhu závodů "zvyknout" na jiný naviják, což je v daný moment skutečně rušivý element. V případě poruchy navijáku není třeba zoufat, protože prostě popadnete stejný naviják z jiného prutu a máte sestavu beze změny. Takže žádná změna chodu, rychlosti navíjení ani citlivosti brzdy. Navíc je třeba vyzdvihnout možnost střídání hned několika náhradních cívek. Šest cívek je schopno pokrýt opravdu jakoukoliv situaci u vody.
Méně nástrah, zato účinnějších
S gumovými nástrahami jsem prodělal asi největší bitvu. Jsou levné a jejich výběr je v současné době nekonečný. Zaměřil jsem se proto na konkrétní tvary, velikosti a také barvy, které používám nejčastěji a kterým věřím. Z asi 100 druhů gum jsem si nejprve vybral polovinu, na kterou jsem alespoň občas chytal. Zbytek jsem z krabiček prostě vyndal. Z několika dalších vycházek jsem opět vybral polovinu, kterou jsem nasazoval nejčastěji. Následně jsem ke zbylým 20 druhům dokoupil další barvy a velikosti. Po více než roce jsem se usadil na pouhých pěti typech, které mám v různých variantách i od různých výrobců. Například nymfy jsem pořídil v nejmeněím formátu od firmy MAXXO, standardní velikost pak od Berkley a velké kusy od Nástrah. Ikdyž se to nezdá, tak oněch 5 typů nástrah znamená stále něco kolem 500 kusů gum.
Výběr rotaček byl o poznání jednodušší než výběr gum. Již několik let si stavím rotačky do velikosti "1" sám. Vybral jsem si dvě tělíčka a tři tvary lístků, které kombinuji podle potřeby. Vím tak přesně, kolik která rotačka váží a jak rychle ji mám vést, aby pracovala v požadované hloubce. Jediné, co na rotačkách měním, jsou barvy koncových korálků. I zde mi však stačí čtyři základní barvy, které se mi postupem let osvědčili.
Woblery při závodní, ale i běžné přívlači podle mého názoru dostávají poněkud méně prostoru než rotačky nebo gumy. Je to dáno jejich vyšší cenou, ale bohužel také tím, že rybáři nevědí, jak s nimi správně pracovat. Chápu, že málokomu se chce trhat woblery za několik stovek korun, ale zase ne vždy chytáme v rizikových částech revírů.
A právě v případě woblerů proběhl v mých krabičkách asi největší "převrat". Po roce zkoušení jsem zvolil čtyři typy woblerů, které mám opět několika velikostech a oblíbených barevných kombinacích. Naučil jsem se s nimi pracovat v čisté vodě a troufám si říci, že z jejich konstrukce dokážu vytěžit prakticky maximum atraktivity. U dvou ze čtyř typů jsem si nebyl jistý, jestli je vodím opravdu perfektně (záměrně nepíšu dobře), ale není nic jednoduššího než otevřít internet a na Youtube shlédnout pár návodných videí od zkušenějších kolegů. S trochu cviku pak dostanete do rukou ten správný pohyb pro práci s daným woblerem.
Když oblečení k vodě, tak vysoce funkční a za rozumnou cenu
V případě oblečení nebyla eliminace kusů tak dramatická. Spíše jsem se zaměřil na jeho kvalitu a přestal jsem funční oblečení hledat pouze v rybářských obchodech. Takže například kvalitní termoprádlo už nakupuji pouze v obchodech se sportovními potřebami. Stejně tak funkční trička nebo střední vrstvy oblečení. Je pravda, že zde často schází rybářské odstíny zelené, přesto se dají nalézt jiné přijatelné barvy jako je černá, hněda, nebo šedá. Hlavní výhodou prodejne se sportovním vybavením jsou až třetinové ceny stejných materiálů v porovnání s cenami v rybářských obchodech. Pokud si tak opravdu nepotrpíte na značku, nevidím důvod, proč zbytečně utrácet více za identický materiál.
I jako běžný student si raději odpustím několik zbytečných výdajů a následně pořídím kvalitní věci (neznamená značkové) než, abych se trápil s levnými náhražkami. Rozdíl je velmi dobře vidět třeba právě v oblečení – pocení, chlad nebo naopak vysoké teploty Vám sami ukážou rozdíl mezi kvalitou a kvalitou, komfortem a nepohodlím.
Staré známé rčení "Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci" platí stejně tak v rybařině jako v jakémkoli jiném zájmovém oboru. Chcete si rybolov užít nebo přežít? Méně vybavení znamená větší volnost a efektivitu, kvalitní vybavení zase více pohodlí a radosti z rybařiny. Těším se, až se s jedním prutem potkáme u vody :-)
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.