Už žádné dohady o dění na druhém břehu: kvalitní dalekohled je na rybách výborný parťák

15.06.2020 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Už žádné dohady o dění na druhém břehu: kvalitní dalekohled je na rybách výborný parťák Získejte konečně pořádný přehled o tom, co se kolem vás na rybách děje. S kvalitním dalekohledem si ohlídáte auto na protějším břehu, blížícího se porybného i chování ryb na druhé straně revíru.

Chcete sledovat chování ryb na revíru, pozorovat zvířata kolem vody, nebo se podívat, co že to zdolává kolega na protější břehu za megarybu? V daný moment si můžete říct jako řada mých kolegů: "Škoda, že nemám dalekohled." A nebo si stejně jako já prostě  uděláte radost a dalekohled si pořídíte - ideálně rovnou s kvalitní optikou a pořádným zvětšením. Navěky pak máte o dění u vody kolem vás perfektní přehled.

Jak jsem vybíral svůj současný dalekohled, se kterým jsem dnes, po půl roce používání opravdu maximálně spokojený? Hledal jsem kombinaci kvality optiky, nízké váhy celého binokuláru (nebo chcete-li triedru), zvětšení a průměr objektivů. A protože chci binokulár používat především na rybách, v souboru vlastností dalekohledu nesmí chybět ani voděodolnost. V pasti mých kritérií uvízl po dlouhém pátrání dalekohled z dílny Carson, kterým by určitě nepohrdl ani zkušený nimrod. 

Mimochodem, výrobky americké firmy Carson Optical mě zaujaly už před dvěma lety, kdy mi jeden rybářský kolega pyšně ukazoval svou novou lupu této značky na vázání mušek. Lupa vypadala propracovaně a tak jsem se začal zajímat o to, co dalšího vyrábí Carson pro nás rybáře. A tak jsem vedle lupy s klipy na brýle, pinzety s lupou na muškování, 3v1 lupy s kleštičkami a nůžkami narazil také na dalekohledy - monukální i binokulární. A právě dalekohledy, o kterých jsem vzápětí zjistil, že patří ke světové špiččce, jsem prostě musel pořádně prozkoumat, a to tak dlouho, až jsem se rozhodl pro koupi modelu Carson 10 x 42 XM-042HD, který v současné době patří k běžné součásti mojí rybářské tašky.

Navzdory desetinásobnému zvětšení lehký i skladný

Přesto, že má tento dalekohled desetinásobné zvětšení, celkem široké přední čočky a působí tedy poměrně masivním dojmem, jeho váha je více než příznivá. Se svými 688 gramy je dokonce lehčí než mé navijáky. Každý z nich má totiž 790 gramů. A nízká váha nových součástí výbavy je pro řadu rybářů velice důležitá. Zvláště u kaprařů, kteří se už tak cestou k vodě s celým rybářským "cajkem" nadřou. Dalekohled má navíc poměrně malé rozměry 12 x 5 x 17 centimetrů.


   
Ale abychom nezůstaly u pouhé váhy a rozměrů, pojďme se zaměřit na jiné a ve smyslu binokuláru a jeho využití řekněme podstatně důležitější faktory. Jedním z nich je zvětšení respektive přiblížení. Já osobně jsem vybíral dalekohled s maximálním možným zvětšením, abych například na přehradách dohlédl co nejdále, ale zase jen s takovým zvětšením, aby mé pozorování nerušilo třesení rukou, což je markantní u dvanáctinásobného zvětšení a výše. Jasnou volbou tedy bylo zvětšení desetinásobné.
 
Mimochodem, když už je řeč o přiblížení, ptáte se, proč jsem nezvolil monokulár namísto binokuláru? Ano, monokulár vám nabídne i za poměrně nízkou cenu velmi vysoké přiblížení, ale obraz, který ve finále pozorujete, není plastický jako v případě binokuláru a s monokulárem se také dost těžko při pozorování odhadují vzdálenosti. A proč ne tedy binokulár, ale zoomový? Zoomovým dalekohledům na rovinu vůbec nevěřím, tedy co do finální kvality pozorování ve smyslu ostrosti a pořádné čitelnosti. 

Ostrost na druhou díky HD technologii

Co se přední čočky binokuláru týče, rozměr 42 mm je velmi dobrý na dostatečnou světelnou propustnost a tím pádem i pozorování za zhoršených světelných podmínek (mlha, šero, noc atd.). Rozměr 50, nebo dokonce 56 mm už mi připadá pro moje rybářské potřeby zbytečný. Binokulár Carson, o kterém je tu řeč, je navíc vybaven HD optickou technologií, která dokáže se sníženou viditelností doslova divy. 

Carson 10 x 42 XM-042 HD je výborně navržený full-size dalekohled, který nabízí perfektní souosost, vynikající kontrast obrazu, skvělou čitelnost a navíc pohodlné používání díky pogumovanému povrchu a pěkně sedícím očnicím, jejichž výška se snadno a přeci festovně nastavuje. Pokud nosíte brýle, očnice jednoduše zasunete a tím se přiblížíte na dostatečnou vzdálenost k čočkám. Dalekohled disponuje pochopitelně i dioptrickou korekcí a nechybí ani ostření pomocí centrálního ostřícího šroubu a dioptrického okuláru. Abych nezapomněl, nejbližší ostřící vzdálenost tohoto dalekohledu je 3 metry.

Výrobce udává, že vnitřní prostor binokuláru je vyplněn dusíkem, aby se dalekohled nemlžil. Nevím, co je na tom pravdy, ale za dobu mého používání se mi jeho slova potvrdila. Takže žádné obavy z deště či vlhkosti na břehu revíru, páni rybáři. 

Za více peněz hodně kvalitní muziky

Podtrženo sečteno, Carson 10 x 42 XM-042 HD na mě udělal na mých rybářských výpravách opravdu výborný dojem. Má krásnou ostrou kresbu a kontrast, takže je možné s ním pozorovat na velké vzdálenosti ptáky v letu, ryby u hladiny, ale i třeba blížícího se porybného, nebo rybářského kolegu, a to i za šera, nebo dokonce za tmy. Tenle triedr se navíc pohodlně drží, pěkně sedí na očích, není těžký, ani nijak dramaticky velký. Prostě pro nás rybáře ideální.   

Tomu ovšem odpovídá i jeho cena ve výši 12.650 korun. Pro mne je tento dalekohled v každém případě vysoce kvalitní pomocník, se kterým budu chodit na ryby dlouhá léta, a tak mi tuto částku za něj rozhodně nebylo líto utratit. V ceně je  pouzdro na dalekohled, popruh na jeho nošení a hadřík na otírání čoček. Všem rybářům si tento moc povedený kousek troufám doporučit a nejen tento. Nebojte se, pánové, podívat i pojiných modelech od Carsonu. Třeba budete mít při výběru triedru trochu jiné preference než já. 

Vlastnosti přehledně

Zvětšení:                              10ti násobné
Průměr výstupní pupily:        42 mm
Optické sklo:                         BAK-4
Antireflexní vrstva                 FMC
Vzdálenost od oka:              17 mm
Zorné pole:                          104,5 m/1000 m
Voděodolnost:                      ano
Příslušenství:                       pouzdro, popruh na krk, hadřík na čočky
Váha a rozměry:                  688 g, (D x Š x V): 12 cm x 5 cm x 17 cm

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek