Unikátní svítilna na ryby, která vás nikdy nepřestane bavit

24.03.2020 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Unikátní svítilna na ryby, která vás nikdy nepřestane bavit

Máte rádi ve své výbavě na ryby špičkové výrobky, které vás ve vaší rybářské vášni posunou dál než ostatní laciné kousky? Pak si nemůžete nechat ujít recenzi svítilny, která konkurenci ukazuje záda a navíc má jedinečný bonus v podobě UV světla. Využití tohoto světla skýtá nekonečné možnosti.


Na trhu svítilen je dnes tak veliké množství modelů vhodných pro rybáře, že je velmi těžké se v celé paletě svítilen orientovat. Různé rozměry, váha, dosvit, počet lumenů, odolnost, různé barevnosti světla, diametrálně odlišné zdroje světla...ale třeba i ceny. Každopádně se mi podařilo narazit na extrémně zajímavý kus, který nejen, že ční parametry vysoko nad všemi konkurenčními svítilnami, ale navíc má v záloze ještě jednu báječnou funkci, kterou rybáři dokonale ocení - UV světlo. Řeč je o svítilně Fenix TK25 UV . 

Z označení TK je evidentní, že se jedná o tzv. taktickou svítilnu, která musí mít hodně kvalitní výkon, vysoký stupeň odolnosti, perfektní ovladatelnost a navíc řadu dalších vlastností, které ji předurčují k profesionálnímu využití pro osoby v řadách vojska, policie a různých speciálních útvarů. Nicméně, je perfektní i pro nás rybáře, kteří se sice tváříme jakože takto vyspělá svítilna je pro mnohé z nás až zbytečně předimenzovaná, ale je tomu opravdu tak? Ani my přeci nehledáme mezi výrobky vhodnými k vodě žádné kompromisy. Ne všechny funkce budeme v reálu využívat na plno, ale je skvělé je mít v těle svítilny pro náhlý případ potřeby.

Z dílny Jamese Bonda?

Každopádně tu máme fenomenální svítilnu s designem, který chce každý chlap používat. Vypadá jako z akčního bijáku, kde se speciální komando vkrádá do domu plného desperátů a korunkou téhle svítilny rozbíjí sklo domu. Je to krásně stavěný poctivý kus kovu, který pěkně sedí v ruce a díky profilování svého těla v ruce neklouže. Na boku je spona k přichycení na pásek, vzadu dvě ovládací tlačítka s očkem na závěsnou šňůrku. V předu otočná odolná hlavice s dvojitým reflektorem, jejímž otočením přepínáte mezi klasickým a UV světlem. V balení svítilny najdete ještě pěkně zpracované pouzdro z pevné a odolné látky uzavíratelné na suchý zip, takže svítilnu z pouzdra snadno vytáhnete jednou rukou.

Ale dost již o vnější podobě téhle svítilny, to nejzajímavější se přeci skrývá uvnitř jejího těla. Začněme samotným kuželem světla. S Výkonem 1000 lumenů nejen že dosvítíte až za hranici 220 metrů, což je sakra pěkný dosvit, ale především využijete opravdu mocný kužel světla. K dispozici máte hned 6 světelných levelů. Od nízkého o síle 15 lumenů a minimální spotřebě baterie (což bude asi vámi u vody nejvyužívanější režim), přes střední (100 lumenů) až po vysoký (300 lumenů) a turbo s tisíci lumeny. Nádavkem získáváte stroboskop a UV světlo, ke kterému se ještě rozhodně dostaneme. Na nejnižší režim svítí model TK25 až 110 hodin, na režim turbo pak 2 hodiny v kuse.

Svítilna patří mezi inteligentní modely, takže má ochranu proti přehřátí, pamatuje při rozsvícení poslední nastavený režim a v případě vybíjení baterie automaticky přepíná na režim s nižší spotřebou energie. Ale teď to nejdůležitější, co nám svítilna TK25 UV nabízí - samotné UV světlo.

UV světlo kvalitám svítilny kraluje

Pokud jste si dodnes mysleli, že je UV světlo vhodné akorát tak pro účely bank a pošt, kde se jím kontroluje pravost bankovek, pak jste na velkém omylu. Škála využití UV světla je široká ve všech možných zájmových oborech, nicméně speciálně pro nás rybáře je to opravdu úžasný pomocník, který má jen tak omezené praktické využití, kolik vám dovolí vaše vlastní fantazie. Začnu tím, že UV světlo je na rybách dokonalý vyhledávač ztracených a to i velmi drobných věcí. 

Už se mi podařilo s UV světlem za tmy vypátrat svou ztracenou boilie jehlu, návazec s malým háčkem, ale i třeba obyčejnou průsvitnou zarážku na nástrahy. A hledat můžete s touto svítilnou nejen ztracené věci jako takové, ale i třeba nejrůznější defekty na vaší rybářské výbavě. Praskliny na keramice oček prutů, praskliny na těle navijáku, poškození vašeho vlasce či fluorokarbonu, stav poškození umělých nástrah. Kolega našel díky UV světlu spáru na hlásičích, kterou mu mohla dovnitř vnikat voda a tak je zavčasu reklamoval atd. atd. 

Navíc nesmíte zapomenout na to, že UV světlo krásně zvýrazňuje reflexní barvy, ale současně nepůsobí rušivě na živé tvory, takže máte možnost si díky tomuto formátu světla kontrolovat identifikátory záběru - od policajtů, přes swingery až po špičky feederových prutů či splávky. Na pomoc si můžete vzít UV barvy, které pak po nasvícení UV světlem svítí v prostoru jako předmět z jiné galaxie. Prostě škála využití  je opravdu pestrá a to si troufám tvrdit, že praktický český rybář vymyslí ještě 10 x tolik možností, než jsem jich tu vyjmenoval. 

Jednoduše věřím, že tohle je přesně ta svítilna, která tu v nabídce pro nás rybáře chyběla. Má vlastně jediný nedostatek - ne každý rybář bude ochoten za ni dát částku, která není úplně malá, a to konkrétně 2.599 korun. Ale zase když si vezmete v potaz, že je to předmět, který vám v praxi často pomůže, že je na něj záruka pět let, nezajímá ho jestli spadne na tvrdou zem, nebo se bude hodiny koupat ve vodě, pak si myslím, že to rozhodně není špatná investice. 

Stěžejní vlastnosti svítilny Fenix TK25 UV  přehledně:

- vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku, nárazuvzdornost, váha jen 156 gramů bez baterie
- vodotěsnost do 2 metrů hloubky, prachotěsnost
- výdrž baterií až 110 hodin
- 6 režimů svícení (15 – 1 000 lumenů, bílé konstantní světlo, stroboskop a UV světlo), dosvit až 225 metrů
- ochranná elektronika, paměť, neprokluzující design odolný proti poškrábání
- odolné lichoběžníkové závity, taktický vypínač, klip pro upevnění na pásek
- tvrzená čočka s antireflexním povrchem, výkonná LED s životností 50.000 hodin 
- perfektní nadčasový design
- rozměry: 14 x 4 x 2,5 cm

Více o této svítilně se dozvíte na: www.kronium.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek