Ultralehká přívlač: trumf na Blanici i jiných menších řekách

23.01.2015 Rady a tipy
Tip
Ultralehká přívlač: trumf na Blanici i jiných menších řekách
Chcete si užít častěji boj s rybou na menších tocích, kde je velkých dravců stále méně? Pak musíte stejně jako já na řece Blanici přezbrojit na jemnější přívlač. Užijete si více radosti ze zdolávání, a když budete mít štěstí, přijde vám i velký kus, který vám dá při zdolávání pořádně zabrat. 

Autor: Zbyněk Kříž

Rybaření se věnuji od svých sedmi let, kdy jsem poprvé vyrazil na ryby s mým dědou. Jelikož od dětství bydlím v jihočeské vesničce, která leží na břehu řeky Blanice, stala se právě tato řeka nejčastějším cílem našich rybářských vycházek a výprav. A protože mi láska k Blanici vydržela – řeka mi vydala každý rok spoustu krásných úlovků - rybařím na ní dodnes již 27 let. Troufám si tedy říci, že tuto řeku a obzvláště její úseky Blanice Vodňanská 2 a 3 dobře znám, a tak bych si dovolil ji představit i vám. A nejen ji, ale také techniku, která se mi na této řece osvědčila nejvíce. 

Vůbec nejmilejší je mi část Blanice okolo obce Milenovice, na které rybařím nejvíce. Za těch skoro už 30 let, co tu chytám ryby, se toho na řece změnilo mnoho.

Něco málo o řece Blanici…

Blanice je jihočeská řeka, která je nejdelším přítokem Otavy. Délka jejího toku činí 93 km a je tak naší 27. nejdelší řekou. Její jméno bylo odvozeno od přídavného jména „blanná“ ve smyslu protékající „blaněmi“. Staročeské slovo „blaně“ znamená vlhká louka či pastvina. Blanice pramení v Želnavské hornatině na svahu Lysé a teče severním směrem. Dále vtéká do Prachatické hornatiny, kde vytváří mezi Blanickým a Řepešínským mlýnem hluboké údolí. Nad Husincem pak leží na Blanici Husinecká přehrada. Dále řeka protéká napříč Bavorovskou vrchovinou a u Krašlovic vtéká do Českobudějovické pánve, kde vytváří četné meandry, mrtvá ramena a tůně. Nakonec ústí do Otavy u obce Putim.

 

Okouni vládli Blanici, o kapry tenkrát nebyla nouze

Pamatuji si začátky, kdy jsme chytávali na teleskopický proutek kapry, plotice, cejny a líny a při každém nahození s červíkem během pouhých pár minut policajt signalizoval, že nástrahu „okusuje“ okoun. Prakticky se tehdy na červy nic jiného chytat nedalo, protože okouni byli z tamní rybí osádky nejrychlejší a bylo jich opravdu hodně. Ale nechodili jsme jen na ně. Lovili jsme i kapry, které jsme lákali na vařená kolínka se strouhankou.

Byla to ta nejkrásnější léta. Revír byl zarybněný dobře a každý rybář si přišel na své. Škoda, že už to dávno není pravda a ryb v Blanici dramaticky ubylo. Postupem času se na řece zabydlelo několik vyder, v zimě začali útočit kormoráni a ryby tak dostávaly pořádně "na frak".  Vše se ještě zhoršilo v roce 2012, kdy povodeň zahýbala s rybí osádkou, jak jen mohla.

A tak ubylo nejen okounů, ale štiky se zde vyskytují většinou jen těsně okolo míry a kapraři si přijdou na své až v úseku od staré vodárny k protivínskému splavu. Ale to mě nemohlo od mé milované Blanice odradit. Rozhodl jsem se, že najdu techniku, která mě k rybám dostane stůj co stůj.  

Ultra lehká přívlač je na Blanici výhra

V době hájení dravců se věnuji hlavně plavané a na masové červy chytám oukleje, plotice, tlouště a cejny, na jednom místě také krásné ostroretky. Ale co je mou hlavní doménou, ve které jsem se opravdu našel, to je ultralehká přívlač. Mám rád rybařinu, kde mohu projít větší kus řeky, a při které mám úspěchy. V řece je přeci jen podstatně více ryb menších, než těch velkých a těžkých, na které cílí většina dnešních rybářů.

Ultra lehká přívlač vám poskytne mnohem více záběrů a tedy nohem intenzivnější prožitek ze zdolávání malých ryb. Ale pozor, to neznamená, že vám při tomto způsobu lovu vůbec nepřijde velká ryba.  I na drobnou nástrahu dokáže zaútočit velký kus a to je potom boj!  

Nejčastěji chytám na Blanici na ultralehkou přívlač okouny, tlouště, jeseny, boleny, ale také již zmíněné štiky. Největší zážitek vůbec jsem měl ze zdolávání 72 centimetrů dlouhého bolena, kterého jsem zasekl v silném proudu kousek pod Milenovickým jezem. Na ultralehkou přívlač je takový soupeř posilněný proudem skutečně na hranici rybářových možností. Byl to úžasný boj, který trval přibližně 20 minut. Záběr přišel na červenobílého twistera od firmy Relax v délce 4,5 cm, který je mojí oblíbenou nástrahou. 

Výbava vám musí dělat radost

Abych byl konkrétnější, co se týče výbavy, kterou používám na ultralehkou přívlač, pak můj nejoblíbenější prut je Cormoran Black Bull HC v délce 210 cm s vrhací zátěží 1 – 12 gramů. Tento proutek je podle mého názoru na malou říčku jako stavěný. Malou rybu si na něm doslova užijete, protože i boj s 20 cm šupinatou bojovnicí je moc pěkným zážitkem. Přitom s tímto prutem není problém vytáhnout i štiku přes 70 cm! Pouze to chce více trpělivosti a zdolávání neuspěchat.

Vhodný je proto naviják s citlivou brzdou, malý a lehký stejně jako celá výbava. Já jsem si vybral Shimano Exage, který mi padl do ruky nejlépe. Vlasce preferuji v síle 0,12, anebo 0,14 mm, a to z řady Raptor od firmy Esox. Jsem s ním nadmíru spokojený, za jiný bych neměnil.

Od začátku sezóny lovu dravců chytám na malé rotační třpytky a mini woblírky, ale vůbec nejčastěji a nejraději se věnuji gumičkám, na které mám také nejvíc úlovků. A co si budeme povídat - rybaření s nimi je i nejzábavnější.

Woblerů a gum používám celou škálu, přičemž nejvíce úspěchů mám na wobler Salmo Hornet 2 a z gumiček na twistery od firmy Relax ve velikosti 3 - 4,5 cm. Mnoho ryb mám také ulovených na nymfy PowerBait o délce 4,5 cm od firmy Berkley a na různé druhy kopyt. Třpytky používám méně často, protože mi vadí, že mi kroutí vlasec a nedá se s nimi tak dobře pracovat jako s gumičkami. Kdybych si ovšem měl s sebou k vodě vybrat jedinou třpytku, byla by to Mepps 00-1.

Mezi mé nejoblíbenější ryby patří okouni, kterých je bohužel poslední dobou čím dál méně.  Letos jsem však měl štěstí a můj rekordní úlovek okouna měřil 36 cm. Na Blanici je takto velký okoun velice slušná ryba. Většina okounů, které si mi podaří vydráždit k útoku, má do 20 cm, spíš méně. Jelikož na gumičky chytám bez lanka, tak největším nepřítelem je mi štika, která mě svými ostrými zuby už připravila o nejednu gumu.

Přezbrojte a znásobte si záběry

Každému rybáři mohu ultralehkou přívlač jedině doporučit, zrovna tak jako rybaření na mé milované Blanici. Vždyť rybařina nemusí být nutně jen o velkých, několikakilových úlovcích, ale měla by být především o radosti ze záběrů, o radosti z toho, že zkušený rybář dokáže rybu přechytračit a je zcela na jeho umu, jak se bude jeho nástraha ve vodě chovat. Zvláště pak to platí na malých říčkách, kde na běžnou přívlač nemáme již takové úspěchy jako dříve. 

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek