Tuhle minisvítilnu musíte mít ve své výbavě. Vlastnosti vás ohromí!

28.08.2016 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Tuhle minisvítilnu musíte mít ve své výbavě. Vlastnosti vás ohromí! Umíte si představit, jak úžasně technicky vybavená může být svítilna velikosti dámské rtěnky? Troufám si tvrdit že ani zdaleka ne. Přitom je to geniální tip na součást vaší rybářské výbavy.

Kdykoli jsme psali o svítilnách vhodných pro rybáře, vždycky se ozval někdo z kaprařů s argumentem, že je třeba v rámci logického trendu odlehčování a zmenšování rybářské výbavy představit také svítilnu co možná nejmenší a nejlehčí. Ovšem samozřejmě v kombinaci s velkým výkonem a odolností. 

A tak jsme si dali s kolegy tu práci a důkladně jsme vybírali unikátního světelného "kolibříka", který se vám skoro ztratí v kapse, díky velikosti je kdykoli k dispozici, ale přitom vás uchvátí výkonem, odolností a elektronickou inteligencí. Naším šampionem mezi výkonnými minisvítnami se stal model RC09 z dílny výrobce profesionálních svítilen Fenix. 

Jako z dílny pro špičkové agenty

Musím rovnou říci, že když se mi tato mašinka dostala poprvé do ruky, nechtěl jsem věřit, že je možné aby měla tak velký výkon a tak dlouhý dosvit. Velikost Fenix RC09 je pouhých 7,3 x 2,15 cm (váží 62 gramů včetně akumulátoru) takže je veká asi jako dámská rtěnka, nebo běžný zapalovač. Přitom svítilna disponuje výkonem 550 lumenů a dosvitem do vzdálenosti až 115 metrů! Dosahuje toho díky jedinečné LED Cree XM-L2 v kombinaci s ultra čistou skleněnou čočkou s antireflexním povrchem. 

Ale to není ani zdaleka vše, co vám tento jedinečný špunt mezi svítilnami nabízí. Každý ostřílený rybář ví, že výbava, se kterou se chodí k vodě, by měla něco vydržet - od deště, přes pád do vody až po pád na zem ze stolku, lehátka, nebo z rukou. Svítilna, která je choulostivá na kontakt s vodou, nebo na pád na zvtrdlou hlínu je na rybách na nic. RC09 je vyrobena ze speciálního tvrzeného hliníku, který se používá při výrobě letadel a spolu s dalšími technickými prvky dává této svítilně do vínku nerozbitnost (pád až z 1 metru) a voděodolnost až do hloubky dvou metrů.

Všechny tyto charakteristiky si ověřuji v praxi, takže každá vodotěsná testovaná svítilna si se mnou na rybách za denního světla posvítí nejméně dvě hodiny pod vodou a RC09 jsme navíc po sobě s mým rybářským parťákem z legrace házeli na břehu Labe, takže si užila pád na trávu, udusanou hlínu, ale i úder o kmen stromu a kamenitou část břehu. Tím vším si prošla bez jakkoli patrné újmy. Klobouk dolů! 

Inteligentní svítilna jak se patří

RC09 se navíc řadí mezi jak já říkám "inteligentní" svítilny, takže odolá i lidské hlouposti. Nevěříte? Klasické svítilny můžete poškodit tím, že do nich vložíte baterii obráceně než máte. V tomto případě tomu tak není, protože svítilna disponuje ochranou proti přepólování. Elektronika v RC09 navíc hlídá konstantní jas a v případě určité fáze vybití akumulátoru jednoduše přepne na nižší (méně energeticky náročný) režim, kterých nabízí hned pět. Od nejslabšího (5 lumenů - výdrž až 56 hodin) po nejsilnějí (550 lumenů - výdrž až 35 minut) a navíc i stroboskop. 

Svítilnu ovládáte kompletně jediným tlačítkem, kterým současně svítilnu zapínáte/vypínáte (po zapnutí máte k dispozici poslední používaný režim, protože svítilna si jej pamatuje), přepínáte mezi zmíněnými pěti režimy, ale také si jím můžete svítilnu uzamknout proti náhodnému zapnutí například v kapse či tašce.    

Když moderní svítilna, tak s magnetickým dobíjením

Svítilna je napájena li-ion akumulátorem, který  je součástí balení. Nicméně v případě potřeby můžete použít i jednorázovou baterii (CR123A), ale tu ve svítilně pochopitelně nenabijete. A když už mluvíme o nabíjení, musím zmínit, jak zajímavým způsobem je možné akumulátor ve svítilně dobíjet.

Součástí balení Fenix RC09 je speciální USB kabel vybavený magnetickým konektorem. Ten prostě přiložíte ke konekteru na svítilně a nabíjíte. Žádné zasouvání do svítilny, žádné riziko poškození některého z konektorů, jak to dobře známe z našich mobilních telefonů a tabletů. Nehrozí ani riziko, že se USB port zanese pískem či jinou nečistotou a nabíjení přestane fungovat. Světelný indikátor vám navíc barevně zahlásí, když je akumulátor ve svítilně plně nabitý. 

Magnetem je vybavený i konec svítilny, takže ji můžete během vteřiny připevnit na jakýkoli magnetický kov (ocelový stojan na pruty, konstrukce některých přístřešků), což pokládám za velice praktické. Dosud jsem byl zvyklý u svítilen používat k uchycení jen závěsné šňůrky, nebo speciální držáky.   

Pomocník, kterého můžete mít u sebe neustále

A bonbónek na konec. Pro kvality a odolnost svítilny Fenix RC09 hovoří i délka záruky. Výrobce poskytuje totiž záruku na svítilnu 5 let, na akumulátor pak roky dva. 

Za svítilnu zaplatíte 1.799 korun a v balení nalezenete kromě svítilny a akumulátoru také pouzdro z velmi pevné látkoviny, které je uzpůsobené k uchycení na opasek, závěsnou šňůrku na ruku a samozřejmě dobíjecí magnetický USB kabel. 

Pokud už nyní přemýšlíte o dalším a širším využití této svítilny, nabízí se vám k dokoupení difuzér k rozptylu světla (lze pak použít jako lampičku v bivaku či volném prostoru u vody) a nebo třeba držák na kolo, pokud jste zvyklí jezdit na ryby na bicyklu. 

Každopádně tenhle šperk mezi svítilnami Fenix mohu jedině doporučit. Je to pomocník, který vás nikdy nezklame a přitom ho bez obtíží můžete mít u sebe prakticky pořád. 
 

Přehled hlavních vlastností Fenix RC09:

- výkon 550 lm, dosvit až 115 metrů díky LED Cree
- USB nabíjení + magnetický konektor
- 5 režimů svícení včetně stroboskopu
- výdrž baterie dle volby režimů 35 minut - 56 hodin
- ovládání vše jedním tlačítkem
- odolná slitina hliníku:vodotěsná (ponor 2 metry), nárazuvzdorná pád 1 metr
- konec svítilny magnetický - přichycení ke stropu
- 7,3 x 2,15 cm, 62 gramů (včetně akumulátoru)
- elektronika, která hlídá výkon a přepólování  
- lze zamknout tlačítko proti nechtěnému zapnutí v kapse

 

Diskuze

Dominátorka    09.09.2016 11:13
Dobrý den už jsem se s takto malou svítilnou setkala u značky Nitecore. Je však pravdou, že tato vaše svítilna vypadá velice zajímavě a lákavě. Já osobně jsem zatím spokojená právě se svítilnami od Nitecore, kupovali jsem nejen malé na klíče, ale i velké. Pokud se mi však ta na klíčích rozbije rozhodně vyzkouším Fenix velice ráda. Je však pravdou, že svítilnu kterou mám, mám již dva roky a zatím mě nijak nezlobí.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek