Trend mezi rybářskými svítilnami? Rozhodně zoomovací čelovky

12.04.2018 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Trend mezi rybářskými svítilnami? Rozhodně zoomovací čelovky

Mezi profesionálními svítilnami značky Fenix se objevila novinka, která si přímo říká o praktickou recenzi. HL40R je vyzbrojena celou řadou praktických vlastností, ale nejzajímavější z nich je zoomování kuželu světla, které se u vody rozhodně hodí. Jak dopadla čelovka v našem testu?

 


O tom, že se čelovky staly nedílnou součástí výbavy prakticky každého rybáře, není třeba dlouze diskutovat. Za tmy není nic příjemnějšího, než si posvítit tam, kde je třeba a mít současně obě ruce volné na příparavu návnady, nástrahy, montáží, zdolávání, nebo třeba manipulaci s úlovkem. Bohužel je ovšem smutný fakt, že rybáři kladou malý důraz na výběr čelovky a tak se jim stane, že jim svítilna zmokne a přestane fungovat, anebo se prostě vybije během hodiny svícení. Podle mě je právě čelovka jedním z velmi důležitých pomocníků, který si zaslouží důkladný výběr a rozhodně pár korun navíc tak, aby splnila co nejlépe rybářovo očekávání. 

Zoomujte podle libosti

Před čtvrt rokem se mi do ruky dostala další "inteligentní" čelovka, které nejen, že dokáže svítit i v prudkém slejváku, nevadí jí pád na zem, vydrží svítit až 200 hodin v kuse a nabíjí se mikro USB kabelem třeba z powerbanky, ale nadchl mě na ní hlavně zoom světelného kužele. Pojďme se na tuto vychytávku podívat blíže.

Čelovka Fenix HL40R vyrobená z odolného plastu a hliníku dostala do vínku tzv. TIR optiku, což je zkratka Total Internal Reflection - česky  celkový vnitřní odraz. V zásadě se jedná o optiku, pomocí které máte možnost nastavit šířku světelného kuželu pomocí otočné růžice. Je to jakýsi ekvivalent manuálního zoomování u digitálních zrcadlovek. Díky světelnému zoomu této čelovky získáte kužel světla dosahující vzdálenosti 43 až 147 metrů. Čím kratší kužel je, tím je širší a naopak. V reálu svítí čelovka s nejkratším kuželem pod úhlem 75 stupňů a při nejdelším pak pod úhlem 13 stupňů. 

Nejkratší vzdálenost jsem v praxi ocenil při nasvícení nejbližšího okolí (vaření, hledání rybářské výbavy, práce s montážemi apod.), nejdelší pak zase v momentu, kdy jsem si potřeboval za tmy prohlédnout vzdálený cíl, aniž bych se musel bát, že si širokým kuželem vyplaším ryby široko daleko (konkrétně kontrola mého zaparkovaného vozu 60 metrů ode mě a také identifikace blížící se osoby, ze které se vyklubal porybný). Velice praktické, co říkáte? 

Čelovku je samozřejmě možné si v jejím držáku naklápět podle libosti, takže je jen na vás, kterým směrem bude kužel mířit.

Stav nabití baterií? Stačí stisknout tlačítko

Tato čelovka navíc perfektně sedí na hlavě a navíc hlavu nijak nezatěžuje. Váží totiž pouze 130 gramů, a to včetně akumulátorů a popruhů. Ovládání čelovky Fenix HL40R je jednoduché - ovládá se pomocí dvou tlačítek, ato jejich stisknutím odděleně, a nebo obou současně. Tlačítka jsou dostatečně výrazná a není třeba se obávat, že byste je museli na hlavě při změně světelného režimu složitě hledat. 

Čelovka Fenix HL40R pochází z "rodu" inteligentních svítilen a tak mě na ní nepřekvapuje, že je vybavena ochranou proti přehřátí a digitální regulací konstantního jasu. Co se mi na ní ovšem opravdu hodně líbí, to je její indikace stavu nabití akumulátoru. Stačí krátce stisknout levé tlačítko na vrchu čelovky ve chvíli, kdy je čelovka vypnutá, a aktivuje se LED indikátor na horní straně svítilny.  Všechny čtyři LEDky svítící najednou informují, že je akumulátor nabitý nad 80 %, tři, že je nabitý na 60 - 80 %, dvě 40 - 60 % a jedna definuje stav nabití na 20 - 40 %. Pokud svíti jediná LEDka a současně bliká, víte, že akumulátoru zbývá už jen méně než 20 % energie a brzy bude třeba jej dobít. 

Pro snadné a rychlé nabíjení je čelovka vybavena dobře krytou zdířkou pro zapojední mikro USB kabelu, takže akumulátor z čelovky není vůbec potřeba vyndávat. Každopádně jsem si změřil délku nabíjení plně vybitého akumulátoru a v čelovce a do plného nabití mu trvalo 3 hodiny a 50 minut. 

4 až 600 lumenů

Čelovka Fenix HL40R nabízí svému uživateli celkem sedm režimů svícení, mezi kterými si může přepínat vždy jediným zmačknutím tlačítka. V praxi je k dispozici režim svícení o 600ti lumenech lumenů (po jedné minutě se automaticky přepne do předchozího nastaveného režimu svícení), 300 lumenech (4,5 hodiny svícení), 130ti lumenech (11 hodin), 70ti lumenech (22 hodin), 30ti lumenech (50 hodin) a 4 lumenech (celých 200 hodin svícení). Nakonec zbývá ještě režim SOS, na který svítilna vydrží fungovat 100 hodin v kuse.

Svítilnu Fenix HL40R jsem pořídil za 1.599 Kč na eshopu Kronium.cz v černé variantě (k dispozidci je ještě modrý model) a byla to podle mě rozhodně dobrá koupě. Zoomovací čelovka je hodně praktická záležitost. Jediné, co by se mi na této svítilně ještě líbilo, je vyšší stupeň odolnosti vůči vodě. Svítilna vydrží prudký déšť, ale případný pád do vody by nemusela vydržet.     

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek