Trend kouření dýmek se vrací mezi rybáře: vyzkoušejte české dýmky BPK

10.08.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Trend kouření dýmek se vrací mezi rybáře: vyzkoušejte české dýmky BPK Už vás nebaví kouřit cigarety na rybách vyrobených z laciných tabáků? Co takhle si užít mnohem větší požitek z kvalitních dýmkových tabáčků v krásné dýmce?

Velká spousta rybářů je v současnosti kuřáky cigaret, ať už klasických, nebo elektronických. Málokterý z nich si ovšem uvědomuje, že skutečný požitek z kouření tkví pouze v opravdu kvalitním tabáku, a to ve formě doutníků, nebo dýmkového tabáku. Cílem tohoto článku rozhodně není přitáhnout nekuřáky ke kouření, které je prakticky nezdravé v každé formě, ale spíše ukázat, jak zajímavé je bafání tabáku z dýmky.

Kouření z dýmky není samo o sobě žádná velká věda. Stačí si koupit dýmku, dusátko, nebo tzv. czech pipe tool, čistítka na dýmky, dýmkové filtry (ale kouřit z dýmky lze i bez nich) a dýmkový tabák. Pak stačí správně napěchovat dýmku tabákem, zapálit (pomocí sirky, nebo zapalovače) a de facto už můžete pokuřovat půl hodinu, nebo klidně i déle podle velikosti kotlíku dané dýmky a množství tabáku, který do ní napěchujete.

Úžasné kvalitní tabáky a čas na přemýšlení

Dýmkových tabáků je na současném trhu obrovské množství a to je na tom to nejzajímavější. Máte možnost testovat celou řadu značek a najít si mezi nimi ty, které vám chutnají nejvíce. Vybírat přitom můžete mezi různými druhý přírodních tabáků, ať už čistých, nebo smíchaných z více druhů, anebo z tzv. aromatiků, což jsou různým způsobem dochucované tabáky do aroma konkrétního ovoce, alkoholu, čokolády, ořechů atd. Chuťových variací aromatiků je opravdu neskutečná spousta a je úžasné najít ty, které vám sednou natolik, že se právě na ně těšíte.

Opravdu se těšíte, až si konečně v klidu sednete a budete mít čas si vykouřit dýmečku, jako třeba v mém případě na břehu některého z mých oblíbených revírů. U dýmky si vždycky výborně vyčistím hlavu. Přemýšlím si nad tím, co udělat, abych se dostal rychleji k záběru, nebo k záběru od co největší ryby na daném revíru a naprosto vypustím myšlenky na denní starosti běžného života. Takové chvíle pro sebe vnímám jako velice cenné.

Zajímavé také je najít si druh alkoholu, který vám ke konkrétnímu tabáku sedne co nejlépe, a věřte mi, že tím požitek z kouření z dýmky ještě více umocníte. Nebavíme se tu samozřejmě o vypití  XY deci tvrdého alkoholu, ale třeba o jediném panáčku kvalitní whisky, rumu, případně i sklenky vína. A pochopitelně jen v momentu, kdy jste na vícedenní výpravě, a není před vámi v brzké době řízení vozidla.

S BPK na začátku neuděláte chybu

Ale klíčová otázka zní, jakou vybrat dýmku zvláště pro první seznamování se s dýmkařením, protože pořád musíte brát v potaz i ten fakt, že vás kouření dýmky prostě nechytne (což bych se ovšem divil, protože zrovna mě kouření dýmek naprosto pohltilo).

Výborná volba zvláště pro start s dýmkou jsou dýmky od českého výrobce BPK z Proseče, které jsou ve srovnání s konkurencí levné, a při tom kvalitní. Historie výroby prosečských dýmek přitom sahá až do roku 1842, kdy se jí na začátku věnovali pánové Pěšina a Švec, kteří se své dýmkařské umění naučili v Kladsku, kam se dostali s pruským vojskem. 

Zatímco dnes se většina dýmek vyrábí ze speciálního dřeva briár (nebo také bruyere, brier, jinak vřesovec stromovitý), který má naprosto vynikající tvrdost i opracovatelnost a dováží se ze zemí z oblasti Středozemního moře. První dýmky se v Proseči ovšem vyráběly především z olše, hrušky, nebo javoru. Pochopitelně proto, že o toto dřevo nebyla v okolí nouze. Každopádně za 180ti letou historii bylo v Proseči vyrobeno na miliony a miliony dýmek, které putovaly z větší části do zahraničí. Největší produkce přitom dosahovala společnost v 70. letech minulého století, kdy vyráběla konkrétně 1 milion dýmek ročně.

Do dvacátých let minulého století šlo především o výrobu dlouhých dýmek – takových, které znáte ze starých českých filmů, pohádek, nebo z grafik různých starých tisků a obrazů. Teprve po roce 1919 došlo v Proseči k zakoupení francouzských frézovacích strojů a na popud zákazníků začala výroba směřovat k výrobě kratších modelů dýmek do podoby, která je principiálně žádána kuřáky dýmek až dodnes.

Kvantum dýmek, stačí správně vybírat

Nicméně i mezi současnými tradičními modely dýmek jsou výrazné rozdíly a vždycky je dobré se zamyslet nad tím, který z tvarů a provedení vám bude vyhovovat nejvíce. Každý typ dýmky se jinak drží a je vhodný pro různé příležitosti (ke čtení, do společnosti, k práci apod.). Nicméně klíčové je si dýmku v ideálním případě před koupí osahat.

Není to jen věc, ze které se dá kouřit, ale je příjemné, když vám dobře sedne do ruky, jinak řečeno, když se vám dýmečka dobře drží a když je radost ji v ruce třímat. Ona tak trochu slouží i jako jakýsi relaxační předmět, a to mluvím ryze z vlastní zkušenosti. A tak zvažte, jestli dáte přednost buclatějšímu tvaru, nebo subtilnějšímu tvaru její hlavičky a také jestli má mít dýmka kratší či delší náustek a v jakém tvaru (rovný, zahnutý, případně jak hodně zahnutý).

Obecně se dá říci, že čím delší bude mít dýmka náustek, tím chladnější kouř bude produkovat, což je žádoucí. Dýmka by se vám měla nejen dobře držet v ruce, ale také se vám musí líbit. Nejen tvarů a barevných provedení dýmek je dnes na trhu kvantum, ale také forem opracování a vizuálních doplňků.   

Bentka pro začátečníky

Pojďme si nyní ukázat několik rozličných dýmeček z nabídky BPK, které se nejvíce líbí mně a které už také několik měsíců s velkým požitkem bafám. Jako první je to tzv. bentka, což je velmi klasický tvar, kterému někteří kuřáci dýmek říkají „visačka“. Tento tvar někomu připadá trochu dědkovský, ale já ho mám rád, protože se výborně kouří a moc pěkně sedne do ruky.

Konkrétně tato dýmka (v nabídce BPK nese označení 73-51) má ebonitový náustek a dosti hluboký kotlík (průměr 21 mm, hloubka 44 mm), takže je možné do ní nacpat větší množství tabáku pro delší kouření. Do této dýmky je možné instalovat 9 mm filtr. Dýmka má hladkou briárovou hlavičku s krásnou kresbou i úžasnou až řekněme mahagonovou barvou.

Tuto dýmku, kterou je možné pořídit za 750 korun, mohu doporučit právě začátečníkům, protože kondenzát z tabáku zůstává pěkně na dně kotlíku dýmky a nedostává se tím pádem do náustku.

Ladná half bentka

Další vhodnou variantou pro začínající kuřáky dýmek je tzv. half bentka. Ta má o něco méně zahnutý tvar náustku, působí elegantněji, nicméně díky svému tvaru stále napomáhá k udržení tabákového kondenzátu na dně dýmky. V našem případě se jedná o model 67-29 s hladkou briárovou hlavičkou ve tvaru „tomate“, která je skvěle vyvážené a výborně sedí v ústech. Hlavička má masivní stěny, a tak nemá tendenci se snadno přehřívat v rukou dosud nezkušeného kuřáka. Její kotlík je nižší a je vhodná na středně dlouhé kouření.

Buldoček na výrazné tabáky

Další dvě dýmky, které vám chci představit, patří v současné době v komunitě kuřáků dýmek mezi velice oblíbený model. Jedná se o tzv. buldočka. Je to krátká masivní dýmka s opravdu mohutnou kulatou hlavičkou v klasickém tvaru, nebo dokonce tvaru „apple“.  Silné stěny těchto dýmek dávají prostor po bafání výrazně aromatických, nebo silných tabáků. Tvar náustku, nebo chcete-li troubele je pouze lehce zahnutý a dýmka vyžaduje zkušenějšího kuřáka.

První dýmka (označení 67-15) má hladké provedení hlavičky s moc pěknou kresbou a až ořechovou barvou, druhá (67-82) je tzv. rustikovaná. Povrch její hlavičky je opracovaný do přírodní hrubší podoby. Obě se úžasně drží v ruce, jsou vizuálně výrazné a působí dominantně. Cena těchto dýmek se pohybují lehce přes 900 korun.

Elegantní i decentní billiardky

Další dvě dýmky s hladkou hlavičkou z produkce BPK Proseč jsou tzv. billiardky. Obě tyto dýmečky mají rovný tvar náustku, obě nabízejí prostor pro filtr, ale všimněte si jejich rozdílů jak ve tvaru hlavičky, tak náustku. První s výrobním označením 61-54 má válcovitou silnostěnnou hlavičku v celé její výšce a zploštělý ebonitový náustek. Druhá (61-65) má hlavičku kapkovitou, přičemž v horní části je síla briáru menší než ve spodní.

Také tyto dvě dýmky, které patří tvarově mezi celosvětově nejoblíbenější, bych doporučil spíše zkušenějším kuřákům dýmek. Nicméně jsou krásně vyvážené a působí velice decentně a současně elegantně. Tento typ dýmky osobně používám ve společnosti. Rád si je zakouřím například na firemních akcích, nebo na jednání s obchodními partnery. Cenovka obou těchto dýmeček je velice příjemných 670 korun.  

Výborná česká kvalita za malé peníze

Na dýmkách od firmy BPK Proseč se mi líbí jejich kvalitní zpracování (ještě jsem se nesetkal s jejich dýmkou, která by byla špatně vrtaná, nebo jí neseděl náustek přesně), ale také cenovka. Ta je ve srovnání se zahraničními výrobci dýmek, nebo dokonce dýmek od pipe makerů (řemeslní výrobci dýmek) vysloveně nízká. A právě proto bych dýmky od BPK doporučil právě začínajícím kuřákům dýmek. Pestrý výběr dýmek a dalšího příslušenství společnosti BPK Proseč najdete na eshopu Bpkprosec.cz

Nezapomeňte na stojánek

Až si budete pořizovat své první dýmky, zvažte také koupi stojánku na dýmky. Dýmka by totiž měla být po každém kouření nejen dobře vyčištěná (k tomu vám stačí czech pipe tool a ohebná čistítka), ale také by měla odpočívat. A k tomu jsou určené krásné elegantní stojánky, které usadíte do poličky a na nich budete dýmky odkládat. Věřte mi, že je to krásný prvek do pracovny, obýváku apod. V ideálním případě je dobré každou dýmku kouřit třeba jen jednou týdně. A právě z toho důvodu už mám dýmek celou řadu. Každou na jinou příležitost, na jiný den a také na různé druhy tabáků.  

BPK tabáčky, které začátečníky osloví

A když budete přemýšlet o svém prvním dýmkovém tabáku, nezapomeňte se zamyslet nad tabákem od BPK Proseč. Mají v nabídce dva aromatiky, které vás, jako úplné elévy v kouření dýmek, určitě osloví. Oba jsou vynikající. První z nich nese název First Experience (tedy česky „první zkušenost“) a je to velmi příjemná směs tabáků Virginie a černého Cavendishe. Chuť tohoto tabáku je výrazně ovocná, sladká (vyzrálé ovoce, bezinka a meruňka) a jeho aroma je velice příjemné. Určitě vás nebude nikdo z vašeho okolí odhánět, že mu tento tabák nevoní. Spíše naopak.

Druhý tabák od BPK se jmenuje Limited Edition a byl vyrobený k 175. výročí založení firmy. Jedná se o směs zlaté Virginie a černého Cavendishe, která v sobě nese tóny whisky. A mimochodem, právě ke sklence kvalitní nakouřené whisky se stopou rašeliny v chuti se výborně hodí. Tabáky ve 40 g balení zakoupíte v krásných plechových krabičkách za sympatickou cenu 290 korun.

Každopádně vám všem přeji, ať si svou první nacpanou dýmečku příjemně užijete a najdete v tomto požitkářském pokuřování nepřeberného množství tabáků svou budoucí zálibu stejně jako já.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek