Test výkonné čelovky a mini svítilny od Fenixu: praktický set pro velmi komfortní noční lov

24.01.2023 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Test výkonné čelovky a mini svítilny od Fenixu: praktický set pro velmi komfortní noční lov Hledáte kvalitní čelovku s pořádným výkonem a doslova kvantem moderních bonusů navrch? Otestovali jsme pro vás svítilnu, která strčí celou řadu konkurenčních výrobků do kapsy a navíc skrývá v balení moc šikovného malého brášku s klipem na čepici, nebo na klobouk.

Vypravit se na noční lov (nebo rybolov) bez čelovky není zrovna nejlepší nápad. Po tmě není možné bez svítilny vyvrhnout střelený kus, dohledat postřelenou zvěř a ani balení věcí v kazatelně po konci lovu se většinou bez „kousku“ světla neobejde. Nemluvě o návratu z lovu lesem, nebo hledání náboje po výstřelu, odloženém noži v trávě apod. Zkrátka svítilna je už dnes součástí výbavy nejednoho lovce i rybáře a je tím praktičtější, když svému majiteli dokáže při jakékoli noční aktivitě uvolnit obě ruce. Tím ale výhody opravdu kvalitní čelovky nekončí.

Rozhodli jsme se otestovat jednu z nejvýkonnějších známého výrobce svítilen Fenix, kterou je možné navíc pořídit v sadě s úžasně šikovnou mini svítilnou, jejíž parametry i schopnosti nás hodně mile překvapily. Nicméně začněme samotnou čelovou svítilnou, která hraje v případě tohoto setu samozřejmě hlavní roli.

Vysoká odolnost, skvělý výkon a dva reflektory

Čelovka Fenix HM70R je jako stvořená pro nejnáročnější aktivity v rámci myslivosti a rybaření. Je vyrobená z bytelné hliníkové slitiny s povrchem ošetřeným proti poškrábání a už na první pohled působí robustním dojmem. Především je ale vodotěsná (vydrží svítit i 2 metry pod vodou) a také nárazuvzdorná, takže s ní rozhodně není potřeba nakládat šetrně. V našem testu si prošla prudkým deštěm, poležela si na dně potoka a také byla záměrně upuštěna z posedu z výšky tří metrů na zmrzlé pole (což se v reálu může lovci snadno přihodit, nicméně výrobce uvádí odolnost pro pád z výšky do dvou metrů). Všechny tyto kousky obstála bez poškození.

Svítilna je osazena hned dvěma reflektory a nabízí volbu dlouhého anebo širokého světelného kuželu. Reflektor pro „dlouhé“ světlo má výkon až 1 600 lumenů (ale lze volit i tři další slabší režimy svícení) a dosvit až 186 metrů. Nejsilnější režim se nám výborně osvědčil při dohledávání postřeleného selete na polní honitbě. Druhý reflektor s maximálním výkonem 400 lumenů má dosah 38 metrů a poskytuje velmi široký světelný kužel s teplejší barvou bílého světla. Je vhodný pro práci se střelenou zvěří, ale také pro hledání ztracených věcí v trávě, v listí, nebo pro balení výbavy, noční průchod houštím, ukládání lovecké výbavy do auta atp. Reflektor nabízí kromě dvou variant bílého světla také červené neoslnivé světlo a nouzové červené blikání.

Jednoduché ovládání i výborně dotažená čelenka

Oba reflektory a jejich režimy se ovládají pomocí jediného dosti velkého tlačítka s hrubým povrchem, což je velice jednoduché řešení pracující s krátkými a dlouhými stisknutími. Navíc je tlačítko dosti velké nato, aby ho bylo možné ovládat i v rukavicích, jak jsme si ověřili.

Držák svítilny je vzadu osazený polohovacími zoubky, díky čemuž je možné čelovku (respektive kužely světla) vertikálně naklápět. Držák má parabolický tvar, takže dobře kopíruje čelo a do čela netlačí. Čelenka je na hlavě příjemná, snadno se upravuje její délka podle rozměru hlavy a z vnitřní strany je měkce pogumovaná, takže nemá tendenci z hlavy spadávat ani při rychlé chůzi, nebo dokonce běhu. Navíc je perforovaná a tím pádem propouští pot. Čelenku je navíc možné osadit horním popruhem a ještě více tak čelovku na hlavě stabilizovat. Čelovka váží včetně akumulátoru 206 gramů (právě velkokapacitní akumulátor se na váze notně podílí), což není žádná dramatická váha, která by obtěžovala, jak mohu z praktického testování potvrdit. Ale také to není zdaleka nejlehčí svítilna na trhu.

Až 100 hodin bílého světla a inteligentní technologie navrch

Když už jsme zmínili akumulátor, který je mimochodem součástí výbavy této čelovky, je třeba pochválit jeho kapacitu 5000 mAh, díky které vydrží Fenix HM70R svítit až neuvěřitelných 800 hodin v kuse (červené blikání) respektive 100 hodin v nejslabším režimu bílého světla (4 hodiny v kuse v režimu nejsilnějším). Čelovka se nabíjí pomocí USB-C konektoru, který je výborně ukrytý pod otočným kroužkem na straně ovládacího tlačítka a nikoli pod nějakou zamačkávací gumovou krytkou jako u většiny moderních čelovek na trhu. Každopádně je tak možné čelovku nabíjet i v průběhu lovu z powerbanky.

Tuto svítilnu lze nazvat „inteligentní“, protože má jednak po opětovném zapnutí paměť pro poslední nastavený režim, ale navíc je vybavena ochranou proti přehřátí, proti opačnému vložení baterií a elektronika tohoto přístroje je navíc vylepšena digitální regulaci výkonu. Stav nabití akumulátoru je možné kdykoli ověřit díky světelnému podsvícení ovládacího tlačítka.

Tahle čelovka se nám ze všech úhlů pohledu při nočních lovech výborně osvědčila a prakticky jí není co vytknout. Je snadno ovladatelná, nabízí vysoký výkon a dva formáty světelných kuželů dohromady s osmi světelnými režimy včetně červeného světla. Navíc má vynikající výdrž baterie, je úžasně odolná a skvěle sedí na hlavě.

Mini svítilna, která poslouží a nezatíží výbavu

Ale tím ještě nekončíme, protože součástí setu je minisvítilna Fenix E-LITE. A to je další šikovný pomocníček po lov za tmy. Tenhle světelný prcek má rozměry jen 5,2 cm x 2,3 cm x 2 cm a váží pouhých 18 gramů. Je to přesně ta součást výbavy, kterou můžete mít zastrčenou v jakékoli kapse a když je třeba si posvítit, prostě ji vyndáte, a buď si ji připnete klipem na kšilt čepice, nebo klobouku a o svícení s volnýma rukama je pět postaráno. Klip má zevnitř zoubky a drží velmi dobře.

Svítilna s tělem z odolného plastu má výkon sice jen 150 lumenů, ale zvládne vám posvítit až na vzdálenost 40ti metrů, kdy vám v nejvyšším režimu (režimy jsou tu tři) vydrží pracovat až cca 1,5 hodiny a v nejslabším režimu bílého světla pak svítí dokonce až 20 hodin. Kromě bílého světla je k dispozici ještě světlo červené a modré, v obou variantách v podobě konstantního světla, nebo ve formě nouzového blikání. Svítilna má v sobě zabudovaný akumulátor, který se dobíjí pomocí USB-C konektoru zakrytého gumovou krytkou.  

Ukáže stav baterie a odolá dešti

I tato maličká svítilna má ochranu proti silnému dešti a prachu, nabízí světelnou indikaci stavu nabití baterie, ale také ochranu proti přebití a úplnému vybití akumulátoru. Je skvělé, jak je i taková řekněme nouzová svítilnička výborně dotažená do detailů. Už i tím, jak jednoduše se ovládá pomocí nečekaně velkého tlačítka při jinak úžasně malém formátu její konstrukce. Nazvali jsme ji nouzovou svítilnou, ale tato svítilna může řadě lovců pro elementární potřeby svícení vlastně velmi dobře posloužit – tedy určitě v momentech, kdy pro ně v daný moment není důležitý vysoký výkon, nebo extrémní světelný dosah.

Každopádně tento set dvou svítilen od Fenixe dává rozhodně smysl a když se zamyslím nad tím, zda bych si koupil samotnou čelovku HM70R, nebo kombinaci s E-LITE, určitě bych volil druhou variantu. I kdybych ji měl mít neustále uloženou v loveckém batohu jen jako úplnou „nouzovku“ pro všechny případy (třeba když zapomenu nabít čelovku, což se mi občas stává. Celý set vyjde na 2 999 korun, což není pro toho, kdo hledá kvalitní výbavu i v podobě svítilen žádná nesmyslně vysoká částka. Záruka na čelovku je dlouhá 5 let a v případě mini svítilny jsou to klasické 2 roky.

Set čelovky Fenix HM70R a mini svítilny E-LITE přehledně:

Čelovka Fenix HM70R

Počet reflektorů: 2 (dlouhý a široký kužel světla)

Maximální výkon a dosvit: 1600 lumenů, 186 metrů

Barevné varianty světla: bílá a červená

Maximální výdrž: 800 hodin

Napájení a akumulátor: USB-C konektor, kapacita 5000 mAh

Počet světelných režimů: 8

Odolnost: vodotěsnost IP68 (ponor 2 metry) a odolnost proti pádu z výšky až 2 metry

Hmotnost: 206 g

Rozměry: 9,45 cm x 5,1 cm x 4,6 cm

 

Mini svítilna Fenix E-LITE

Maximální výkon a dosvit: 150 lm, 40 m

Maximální výdrž: 22 hodin

Napájení a akumulátor: USB-C konektor, kapacita 275 mAh

Počet světelných režimů: 7

Barevné varianty světla: bílá, červená a modrá

Hmotnost: 18 g

Rozměry: 5,2 cm x 2,3 cm x 2 cm

Vodotěsnost: IP66 (prudký déšť)

 

Zakoupeno: Kronium.cz

Cena celého setu: 2 999 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek