Test Termovize Pard TA32 – 35mm: špičková citlivost, ostrost i rychlost a výměnná baterie navrch

13.12.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Test Termovize Pard TA32 – 35mm: špičková citlivost, ostrost i rychlost a výměnná baterie navrch Zvažujete koupi kvalitní termovize? Máme pro vás velmi zajímavý tip v podobě malé kompaktní termovize, o které lze v mnoha úhlech pohledu hovořit pouze v superlativech.

Ano, i tuto termovizi jsme testovali celé tři měsíce a podívala se s námi na dvě rybářské výpravy, ale především na čtyři lovy zvěře. A to nejen na polní, ale také v lesní honitbě při cíleném lovu daňka. Musím říci, že se jedná o špičkový přístroj, který se od konkurenčních termovizí značně vymyká. Pojďme si Parda TA32 - 35mm, kterého jsme na doporučení pořídili na eshopu Tenolix.cz, nejprve pořádně prohlédnout, než se pobavíme o jeho technologickém řešení.

Mále rozměry, skvělý úchop

Máme tu velmi kompaktní termovizní monokulár s přibližnými rozměry 16 x 7 x 4,5 cm a váhou pouhých 328 gramů, který svým formátem připomíná minimalistickou videokameru. Tento Pard skvěle padne do ruky, kterou navíc absolutně nezatěžuje, takže je jako dělaný pro opravdu důsledné pozorování zvěře po dlouhou dobu. Proti vypadnutí z ruky je termovize vybavená bočním popruhem s měkkým polštářkem, který je možné rozměrový upravit podle velikosti ruky. Spodní část těla této termovize je navíc ergonomicky tvarovaný, takže dobře sedne do žlábku mezi palec a ukazováček. Celkově hodnotím úchop Pardu za jedna.

Tělo přístroje je vyrobené z hliníkové slitiny v kombinaci s odolnými plasty, díky čemuž působí termovize velmi odolně. Ačkoli výrobce nedefinuje odolnost proti pádu, věřím, že tahle „mašinka“ vydrží opravdu hodně. Každopádně je ale voděodolná a vydrží se i „koupat“ ve vodě až v hloubce 1 metru. Zásadní pro nás uživatele ovšem je, že tím pádem nemá Pard problém s prací v mrholení, nebo dokonce hustém dešti.    

Brilantní ovládání i skvělé ostření

Celkově se mi velice líbí zpracování nejen samotné termovize, ale především jejích ovládacích tlačítek, kterou jsou tu čtyři. Tlačítka jsou měkká a výrazně plastická, takže není problém se v nich orientovat i za úplné tmy pouhým pohmatem. Jejich funkcionalita je velmi jednoduchá až intuitivní a v rámci ovládacího menu se rovněž rychle a snadno orientuje. Tlačítka mají rychlou odezvu a pracují v rámci svých funkcionalit na bázi krátké, nebo dlouhé stisknutí. Ovládání se mi v tomto případě velmi zamlouvá.

Očnice je dosti hluboká, masivní a patří mezi mnou dosud testovanými temovizemi rozhodně k úplné špičce. Nejen, že skvěle sedí na oku, ale dokonce má na sobě dva maličké otvory proti mlžení optiky. Před očnicí sedí ostřící kroužek korekce, který má výrazné žebrování a výborně se s ním operuje i v rukavicích. Stejně nadšeně mohu hovořit i o ostření pomocí druhého kroužku umístěného na objektivu, který nabízí opět výborný úchop a navíc má příjemnou tuhost. Samotná čočka je v kroužku objektivu usazené poměrně hluboko, což eliminuje případné poškrábání čočky při manipulaci s termovizí v přírodě.

Dvě praktická pouzdra a geniální krytka objektivu

Co je ale ještě velká paráda, tak krytka objektivu, která po důsledném nasazení drží jako přibytá a žádné padání při nošení termovize na krku (Pard má pro závěs na krk na těle připravená očka), nebo v kapse, se tu na rozdíl od konkurenčních výroků nekoná. I tato drobnost mě mile potěšila, stejně jako skutečnost, že součástí balení Parda jsou dva druhy obalů. Prvním je opravdu bytelné pouzdro, které lze nosit na krku na popruhu, anebo na opasku. Bohužel má pouzdro řešené uzavírání pomocí suchého zipu, jehož otevírání je na lovu dosti hlasité. Takže v momentu, kdy potřebujete být zcela potichu, je vhodnější použít jako ochranu termovize masivní látkový obal, který se uzavírá šňůrkou.

Vnější dojmy z tohoto přístroje bych dokreslil tím, že se jedná i z pohledu designu o velmi povedený výrobek stvořený do elegantní černé barvy s exkluzivními modrými prvky. Ve srovnání s jinými termovizemi působí daleko více prémiově až luxusně.

Výměnná baterie a velkokapacitní SD karta

Co je velkou výhodou Parda, tak jeho akumulátorové řešení. Na jednu stranu by se dalo říci, že výdrž baterie v délce až 6 hodin není z nejvyšších (Hikmicro nabízí 7 hodin a více, ThermTec dokonce až 12 hodin), ale musíme vzít v potaz, že zde je možné akumulátor vyjmout a vyměnit za jiný. Tzn., že si můžete přikoupit třeba 3 další akumulátory (jeden stojí 369 Kč) a mít tak k dispozici termovizi, která bude připravená pracovat 24 hodin v kuse. A to vám mnoho termovizí na trhu neumožní, protože mají většinou akumulátory zabudované a bez možnosti vlastní výměny. Také bychom to mohli uchopit tak, že když vám jeden akumulátor za roky sloužení ztratí kapacitu, prostě ho vyhodíte a koupíte si za pár set korun nový.

A pak tu máme další vychytávku. Paměť přístroje není vestavěná, ale do přístroje je nutné vložit micro SD kartu (formát, jako máte v mobilním telefonu). A co je podstatné, tak Pard TA32 – 35mm zvládne pracovat až s formátem 128 GB, takže máte najednou k dispozici podstatně větší úložiště pro videa a fotografie než nabízejí konkurenční termovize. Jen je škoda, že pořízená média s pomocí této termovize nelze přetáhnout do počítače pomocí datového kabelu. Prostě je nutné SD kartu vyjmout a vložit do počítače, případně do USB adaptéru (lze pořídit od cca 300 korun), abyste se k fotkám a videím dostali. Ale to rozhodně není nic, co by mě od koupě tohoto přístroje mělo odradit.

Fantastická citlivost, přiblížení i dosah

Co je v případě Pardu největší eso v rukávu, to je jeho technologické vybavení ve smyslu citlivosti a samotné optiky. Ale pojďme na termálně optické kvality Parda pěkně popořádku. Tento přístroj s čočkou o rozměru 35 mm má reálný a námi prověřený dosah 2 000 metrů (dohledali jsme stádo dančí zvěře na více než 1 900 metrů), což bohatě postačí i na velké polní honitby. Optické zvětšení je v tomto případě na hodnotě 4,5 x, digitální 8 x a celkově přístroj dosahuje zvětšení až 36 x. A to je jedno z největších přiblížení na současném trhu termovizí vůbec.

Pard TA32 – 35mm má navíc přímo fantastickou tepelnou citlivost, a to konkrétně ≦25mk. Ani v této oblasti nemá Pard v současnosti mnoho konkurentů a v praxi to znamená, že pomocí této termovize dokážete detekovat na zvěři řadu důležitých nuancí (střapec, kvalita paroží apod.). Spolu s kvalitní optikou a výborným rozlišením OLED displeje (1024x768 px, 0,47 palce) navíc získáváte perfektní čistý a výrazně kontrastní obraz, takže pozorování na nočním lovu je s tímto Pardem opravu požitek.

Nejrychlejší zapnutí i úsporný režim

Rychlost zapnutí termovize je další bod, ve kterém Pard triumfuje. Od stisknutí tlačítka je přístroj připravený fungovat do 5ti vteřin, jak jsme změřili. A to je polovina času některých velmi kvalitních konkurentů. Úsporný režim je po jednom stisknutí zapínacího tlačítka navíc okamžitě aktivovaný a stejně rychle i deaktivovaný. Kéž by všechny termovize na současném trhu pracovaly takto rychle.

Zobrazovacích režimů nabízí Pard hned 6 a volit lze mezi white, black, red, iron, sky a edge, který dokáže dramaticky zvýraznit kontury pozorovaného objektu. Nahrávání dosti kvalitních videí je pomocí Pardu velmi snadné, stačí dlouze podržet „menu“ tlačítko a nahrávání začíná. Stejným způsobem nahrávání ukončíte.

Složité focení, které nezastíní dokonalost přístroje

Jako jediný nedostatek vidím v případě této termovize řešení pořizování fotografií. Zatímco u konkurenčních kusů lze okamžitě fotit pomocí krátkého stisknutí jednoho z ovládacích tlačítek, tak zde je nutné být termovizí připojený k aplikaci v mobilním telefonu (aplikace Pardvision je zdarma stažitelná pro Android i iOS) a fotit pomocí aplikace. Je to zbytečně kostrbaté a poměrně zdlouhavé řešení, které může některým uživatelům vadit. Některým ano, mně ne a víte proč? Protože stejně vždycky na lovu natáčím jen videa. Baví mě s kamarády sdílet živý obraz namísto statických fotografií. Ale každý to máme nastavené v tomto ohledu jinak.

Každopádně monokulár Pard TA32 – 35 mm hodnotím jako opravdu špičkovou termovizi s doslova geniální tepelnou citlivostí a skvělou optikou, díky níž jsou pozorované objekty perfektně ostré a lze na nich rozeznat i skutečné drobnosti. Díky tomu se vám nestanete, že za tmy ulovíte jiný kus, než chcete, nebo potřebujete. A to je sakra zásadní benefit.

Vyhovuje mi malý kompaktní rozměr přístroje, nízká váha a hodně mě baví výměnná baterie i možnost využít SD kartu s opravdu velkou kapacitou. Je to jedna z nejkvalitnějších termovizí, kterou jsem zatím testoval a její cena 51 990 Kč, za kterou jsme ji pořídili na Tenolix.cz, je zcela adekvátní jejím vysokým kvalitám. Rozhodně Pard TA32 – 35mm doporučuji všem aktivním a především náročným myslivcům, ale i rybářům, kteří chtějí vědět, co se kolem nich na vícedenních výpravách za tmy děje.   

Parametry termovize Pard TA32 – 35mm přehledně:

Čočka objektivu: 35 mm

Senzor: 384×288, 12 μm, 50 Hz

Citlivost senzoru: ≦25mk

Zvětšení: optické 4,5 x, digitální zvětšení 8 x, celkové zvětšení až 36x

Pozorovací úhel: 7,5º

Rozlišení displeje: 1024x768px OLED, úhlopříčka 0,47 placů

Dioptrická korekce: ±5

Ostření: manuální

Ostřící vzdálenost: od 5 m do ∞

Režimyzobrazení: White / Black / Red / Iron / Sky / Edge

Detekce: až 2 000 m

Možnost nahrávání: ANO

Paměť: slot na SD kartu (až 128 GB)

Pořizování foto a video: ANO

Rozlišení foto a video: 1440 x 1080, 30 fps

Rychlost startu přístroje: do 5ti vteřin

Napájení: Baterie Li-ion 18650 3,7 V dobíjitelné

Výdrž na baterie: až 6 hodin

Možnost dobíjení přes powerbanku: ANO

Výstup: USB-C

Wi-Fi: ANO

Konstrukce: Odolná hliníková slitina a plast

Vodotěsnost: IP67 (Ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru)

Pracovní teplota přístroje:- 30ºC až +60ºC

Rozměry: 159 × 68 × 44 mm

Váha: 328 g

Cena: 51 990 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek