Test čelovky NITERCORE HC68: dva výkonné reflektory, nízká váha a porce inteligence navrch

25.04.2023 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Test čelovky NITERCORE HC68: dva výkonné reflektory, nízká váha a porce inteligence navrch Objevili jsme čelovou svítilnu, která by se mohla díky svým parametrům zařadit mezi nejlepší čelovky na současném trhu. Rozhodli jsme se ji pro vás otestovat.

Čelovka NITECORE HC68 pro nás byla od momentu, kdy jsme ji objevili, vlastně velice milým překvapením. Navzdory tomu, že NITECORE nepatří mezi rybáři k nejznámějším značkám svítilen, je třeba říci, že model HC68 přináší kvalitně dotažený systém těch nejmodernějších funkcí, a to ruku v ruce s opravdu špičkovým výkonem, vynikající odolností i nízkou váhou.

Kvalitní držák a tělo z leteckého hliníku

Tělo této čelovky je vyrobené ze slitiny leteckého hliníku a její povrch je navíc eloxovaný, aby odolal poškrábání. Čelovka vypadá na první pohled robustně a je usazená v bytelném hlavovém držáku z tvrzeného plastu, ve kterém je možné svítilnu vertikálně natáčet podle momentální potřeby až v rozmezí 180°. A co musím pochválit, tak na rozdíl od některých konkurenčních čelovek nemá HC68 v držáku žádnou nežádoucí vůli.

V držáku je pochopitelně ukotvený také pásek pro usazení na hlavu (čelenka + pásek přes hlavu), který nejen, že dobře vypadá, ale především je pohodlný, ideálně pružný a snadno se upravuje jeho délka. Oceňuji na něm také na vnitřní straně usazený silikonový proužek, díky kterému pásek čelovky na hlavě sedí jako přibitý.

Rychlé zapnutí a praktický pár reflektorů

Ale zpět k samotné svítilně. Její ovládání je založené na třech tlačítcích – jedno je situované na boční straně čelovky a dvě na horní. Samotné zapnutí je velice rychlé, stačí krátce stisknout zmíněné boční tlačítko a svítilna pracuje. Ano, je tu riziko, že se tlačítko zmáčkne nechtěně v zavazadle (navzdory tomu, že je zapuštěné), ale za cenu rychlosti zapnutí toto riziko velice rád čelovce odpustím. Celkově je přepínání mezi režimy jednoduché až intuitivní, a to i navzdory tomu, že je tu k dispozici režimů hned jedenáct v rámci dvou reflektorů (daleký, nebo široký dosvit, případně kombinace obou) a navíc i červeným nerušivým světlem. Mezi režimy nechybí nouzové blikání, které jsem v praxi naštěstí nevyužil, ale k dispozici pro stav nouze je.

Co je ale mnohem zásadnější, tak již zmíněná možnost volby mezi dlouhým a širokým reflektorem. Někdy se prostě hodí si posvítit co nejdál (kontrola protějšího břehu, lovného místa, bójky, nebo z dálky blížící se osoby) a jindy zase nasvícení širokého prostoru (hledání výbavy, blízký zákrm za tmy, zdolávání, práce na člunu apod.). Dualita ve smyslu světelného kužele se mi tu opravdu líbí.

Výborný výkon, odolnost i výdrž baterie

Každopádně maximální výkon čelovky NITECORE HC68 je 2000 lumenů, se kterým dosahuje tato svítilna vynikajícího dosvitu 202 metrů. A co se mi ještě moc líbí, tak to je výdrž akumulátoru s kapacitou 3500 mAh, díky kterému vydrží čelovka pracovat v nejvyšším režimu až 30 minut v kuse. Při nejslabším světelném režimu je hodnota výdrže rovněž strhující, a to konkrétně 800 hodin nepřetržitého provozu.

Čelovka je voděodolná (IP68, který garantuje ponor do dvou metrů hloubky), ale také nárazuvzdorná. Pád z výšky 1,5 metru na ztvrdlou zem jí nevadí, jak jsme si prověřili. Jako obvykle jsme dali čelovce ve smyslu pádů i ponoření do vody zabrat a potvrzuji, že vše přežila bez úhony. Už si ani neumím představit, že bych měl být na čelovku na rybách opatrný, nebo že bych se dokonce bál ji použít v dešti. Taková čelovka nemá na rybářských výpravách podle mého názoru co dělat.

Pohodlná čelovka s inteligentními prvky

Chválím tři tzv. inteligentní prvky čelovky HC68, a to v podobě ochrany proti přepólování (když vložíte baterii do čelovky obráceně, nepoškodíte ji), dále paměť pro poslední nastavený režim, ale také indikaci stavu nabití akumulátoru. Stav nabití prověříte stisknutím horních tlačítek ve vypnutém stavu čelovky a barva diod vám sdělí, zda je nabito, téměř vybito apod.  

Velmi mi vyhovuje formát čelovky (9 x 2,6 cm, váha 168 gramů včetně akumulátoru), který mě neobtěžuje ani při delší tůře za tmy většinou z revíru, anebo při dlouhých čekačkách na záběr v průběhu nocí na výpravách s 24-hodinovou dobou lovu. S čelovkou na hlavě jsem také spal v bivaku, abych ji nemusel hledat při záběru. A musím konstatovat, že mě v průběhu spánku netlačila ani netížila. Při svém výkonu patří NITECORE HC68 rozhodně k nejlehčím čelovým svítilnám na současném trhu.  

Nabíjení na jedničku

A co se týče nabíjení, tak ani zde nemohu být negativní. Čelovka se nabíjí přes USB-C port, který je dobře ukrytý pod závitovou objímkou (je tedy kvalitně krytý před prachem i vlhkem) na druhé straně, než je umístěný boční spínač. Z pohledu moderních čelovek zde nic klíčového nechybí, a za 3-měsíční používání jsem s touto „mašinkou“ opravdu velmi spokojený. Bez nadsázky tuto svítilnu s přijatelnou cenovkou 3 164 korun řadím mezi nejlepší čelovky na aktuálním trhu. Čelovku NITECORE HC68 jsem pořídil na eshopu Eurolamp.cz a vřele ji všem rybářům doporučuji.

Čelovka NITECORE HC68 přehledně:

Výkon a dosvit: 2000 lm / 202 m

Výdrž na plný výkon: 30 min

Výdrž na nejnižší výkon: 800 hodin

Voděodolnost: IP68 (ponor do 2 metrů)

Náklon čelovky: ANO, v rozmezí 180°

Nárazuvzdornost: výška až 1,5 m

Světelné režimy: 11

Hmotnost: 118 g (168 g včetně akumulátoru)

Šířka: 26,5 mm

Délka: 91,5 mm

Kapacita baterie: 3500 mAh

Indikátor stavu baterie: ANO

Paměť posledního nastaveného režimu: ANO

Dobíjení: USB-C

Materiál: slitina leteckého hliníku s eloxovaným povrchem

Zakoupeno na eshopu: Eurolamp.cz

Cena: 3 164 Kč

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek