Test bot Prabos Greyman High GTX: odolné boty s neklouzavou podrážkou vylepšenou kevlarem

29.12.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Test bot Prabos Greyman High GTX: odolné boty s neklouzavou podrážkou vylepšenou kevlarem Otestovali jsme zajímavé outdoorové boty od českého výrobce Prabos, které jsme natipovali jako velice vhodné pro jarní až podzimní rybaření, ale také myslivost. Co nám boty Greyman High GTX předvedly v praxi?

V momentu, kdy jsem se rozhodl si pořídit boty vhodné na přívlač (tedy aktivní rybaření, kde je třeba chodit, a to komfortně a bezpečně), ale také na kapradinu v jarních až podzimních měsících, jsem se rozhodl podívat do nabídky českého výrobce Prabos. Od této značky jsem si před dvěma lety koupil boty na zimní rybařinu a jsem s nimi dodnes spokojený, tak proč nevsadit na osvědčenou kartu.

Úžasně lehké boty

Když jsem se probíral aktuální nabídkou Prabosu, zaujal mě jeden z posledních modelů jejich outdoorové obuvi, a to konkrétně z řady Greyman, která nese v popisu přesně ta specifika, která na botě hledám a ještě jednu perličku navrch. Pojďme se spolu podívat na to, čím se boty pyšní a jak se mi osvědčily na rybářských výpravách v horizontu šesti měsíců jejich testování. V těchto botách jsem bez přehánění nachodil více než 50 kilometrů, a to nejen na cestách za rybami, ale také s kamarádem myslivcem při šoulačkách v rámci lovu daňka.

Boty Prabos Greyman High GTX (mimochodem primárně vyvinuté jako taktická obuv) mě hned na začátku jejich nošení mile překvapily svou nízkou váhou. Jedna bota váží jen 580 gramů, a to je přímo ideální hmotnost právě pro přívlač na velkých revírech. Boty ani při velmi dlouhé celodenní chůzi po březích řek, rybníků a přehrad nezatěžují nohy a chůze je v nich obratná i v náročném terénu jako je písek, bahno, kameny, nebo dokonce skalní reliéf.

Opravdu nekloužou

A když mluvím o kamenech, nebo dokonce skalách, pak musím pochválit další benefit této obuvi. Mají totiž výborně řešenou podrážku, která díky svému vzorku, ale také složení materiálů nemá tendenci na tvrdém členitém ani hladkém nebo snad dokonce ještě mokrém povrchu klouzat. Je velmi zajímavé, jaký dávají boty Greyman rybáři pocit bezpečí především v momentech, kdy se potřebuje soustředit na přesné nahazování, nebo na zdolávání ryby, aniž by musel být extra opatrný na to, kam šlápnout, nebo kudy bezpečně projít.

Podrážka respektive správně řečeno podešev je v případě těchto bot řešena tzv. trojhustotně. Zjednodušeně řečeno je vyrobená ze třech vrstev materiálů v kombinaci polyuretanu a pryže, čímž bylo dosaženo ztenčení podešve a jejímu dramatickému odlehčení při zachování vysoké odolnosti a také pohodlnosti. Těším se, že se v těchto botách vypravím v průběhu letošní výpravy do Norska alespoň ně jeden výšlap do skal, kde se věřím Greymany předvedou v „plném lesku“.

Kevlarová planžeta proti probodnutí a pohodlná stélka

Ale tím jsme ještě s chválou podešve neskončili. Ona v sobě navíc ukrývá ještě kevlarovou planžetu, která způsobuje, že je bota zespodu v zásadě nepropíchnutelná. A to je právě pro nás rybáře vynikající vlastnost, protože v těchto botách se není třeba na rybářských výpravách bát šlápnutí na střepy (a že víme, kolik jich třeba na březích Orlické přehrady je), hřebík, vrut, nebo snad na háček starého utrženého wobleru apod. Tohle jsou vážně velmi bezpečné boty a za to jim dávám palec nahoru.

Jinak pohodlnosti boty ve smyslu došlapu napomáhá také anatomicky tvarovaná stélka (někdo tomu říká prostě vložka do bot), která je v Greymanech vyrobená z osvědčeného materiálu s označením Nube. Je to vlastně syntetická textilie vytvořená z polyesteru, která je velmi odolná proti protlačení a prošoupání, ale především je na došlap měkká a pohodlná. Společně s podešví zde pracuje stélka výborně. Chůze v Greymanech je velmi pohodlná, a přitom máte pořád zajímavý kontakt s povrchem (také by se dalo říci odezvu od povrchu), po kterém se zrovna pohybujete.  

Preferuji vyšší variantu

Pokud si prohlédneme botu směrem nahoru od podrážky, máme tu její svršek vyrobený z hydrofobní (tedy voděodolné) kvalitně zpracované hověziny (výrobce uvádí její tloušťku v rozpětí 1,8 – 2 mm) s názvem Nubuk. Pro toho, kdo nezná označení Nubuk, tak se jedná o hovězí kůži opracovanou z vnější strany, což je v případě kvalitních kožených outdoorových bot celkem běžné a také rozumné řešení.

Já jsem si vybral konkrétně černou variaci bot Greyman, protože jsou na ní nejméně vidět nečistoty a v noci je bota méně vidět. Ale je možné tyto Greymany od Prabosu pořídit i v barvě Dark green, což je hnědo-zelená barva, která vypadá taky velmi dobře. Navíc jsem dal přednost botě s vyšším „komínem“ (Greymany jsou k mání i v nižší variantě MID), jelikož má rád nohu dobře fixovanou a také maximálně chráněnou před poraněním při rybolovu v náročnějších přírodních podmínkách (křoviny, déšť, bahno, kamenité břehy apod.).

Odolné proti vodě a dýchají

Každopádně od bot určených na mé rybářské výpravy vyžaduji kromě bezpečí a pohodlnosti ještě jednu vlastnost, a to, aby mi udržely nohy v suchu. Není nic nepříjemnějšího, než na rybách trpí nohy vlhkem, nebo snad dokonce mokrem. A vyhovuje mi, že jsou Greymany nejen vybavené hydrofobní usní, ale zevnitř navíc GORE-TEX podšívkou. Ta také brání průniku vody dovnitř boty, ale ještě pomáhá odvádět pot z boty ven, a protože se při větší aktivitě nepotím zrovna málo, je pro mě tato vlastnost velmi důležitá. Chválím Greymany, že tzv. dýchají přímo fenomenálně. Ale pozor, samozřejmě v kombinaci s kvalitními ponožkami, které odvádí pot od nohy směrem ven a nedrží ho v sobě. Můžete mít totiž sebeúžasnější boty, ale pokud si do nich vezmete špatné ponožky, pak budete trpět vlhkem, i když za to boty nemohou.    

Flexibilní bota s chytrou kapsičkou na uzel

Když utečeme od použitých materiálů a zaměříme se na ergonomii boty, pak mi na Greymanech vyhovuje pružnost jejich komínu (horní část boty nad kotníkem), který je velmi flexibilní, ale také zvýšení vnitřní strany podrážky. Jazyk boty je jednak příjemně vysoký a dobře se s ním manipuluje při nazouvání a vyzouvání, ale navíc je až do poloviny komínu fixovaný, takže chrání proti průniku vody, bahna a případně sněhu do boty. Výborná je látková kapsa na samém vrchu jazyka určená ke schování uzlu tkaničky, čímž nemá šanci dojít k jejímu rozvázání. Samotné tkaničky jsou měkké, pružné a ideální k pevnému zavázání, které navíc velmi dobře sedí v kovových klipsech. Ty mají ideální formát – nejsou ani moc velké, ani moc malé a tkaničky se do nich vkládají (i z nich vytahují) rychle a jednoduše.

Tyhle boty jsou fantasticky dotažené do detailů. Disponují prvotřídními materiály, nikde netlačí, ničím neobtěžují. Jsou lehké, obratné, pohodlné a odolné vůči vodě přímo na jedničku. Navíc skvěle dýchají a bezpečnost podešve s vloženým kevlarem, ta mě přímo nadchla. Ne, opravu jim nemám co vytknout. Fantasticky sedí, ničím nezlobí, netrápí a moc se mi líbí i z pohledu designového řešení. Cenu 4 490 Kč pokládám za plně korespondující s vlastnostmi Greyman High a boty všem rybářům doporučuji. Tyhle botky jsem pořídil na eshop.prabos.cz, stejně jako předchozí testovaný model do náročných zimních podmínek Prabos Predator GTX. Recenzi na tyto boty naleznete ZDE.

Boty Prabos Greyman High GTX přehledně:

Váha: 580 gramů

Svršek: hydrofobní hovězinová useň NUBUK + textil

Stélka: anatomicky tvarovaná Nube

Podšívka: GORE-TEX

Podešev: trojhustotná FREERUNNER PU/PU/Pryž vybavená kevlarovou planžetou

Zásadní vlastnosti bot: lehké, neklouzavé, dýchají, extra odolné a pohodlné

Cena: 4 490 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek