Termovize Hikmicro Lynx PRO LH25: kvalitní pomocník pro noční lovy za skvělé peníze

27.11.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Termovize Hikmicro Lynx PRO LH25: kvalitní pomocník pro noční lovy za skvělé peníze Jak se předvedla jedna z nejprodávanějších termovizí v reálném testování? Najdeme jí nějaké nedostatky, nebo se jedná v dané cenové kategorii o dokonalý přístroj?

Noční lov zvěře si bez kvalitní termovize už vůbec nedovedu představit. Než si prohlédnete honitbu před vámi pomocí nočního vidění na zbrani, projde vám kolikrát řada kusů zvěře, aniž byste ji vůbec zaregistrovali. Ale s termovizí, která je lehoučká a zapnutá během pár vteřin (respektive během vteřiny, když jí uvádíte jen do úsporného režimu) můžete pozorovat prostor před vámi prakticky ve velice krátkých intervalech. Získáváte tak dokonalou kontrolu nad zvěří, která je pro vás v daný moment klíčová.

Ale ono nejde jen o noční lov. Termovizi je možné využít třeba i při denním šoulání po lesní honitbě, kdy jste díky ní o krok napřed před zvěří, protože ji dokážete za keřem, nebo jiným řidším porostem detekovat snadno i za denního světla. Výborně se nám tak termovize, kterou si právě představíme, osvědčila při letošním lovu daňka.

Do ruky vynikající

Termovizi Hikmicro Lynx PRO LH25 jsme intenzivně používali na nočních lovech v horizontu 3 měsíců a musím říci, že se jedná v dané cenové kategorii o velmi kvalitní výrobek. Tato termovize výborně padne do ruky a konkrétně ji v mém případě přesně obepínám prsty (mám středně velkou ruku). Její rozměr je přibližně 17 x 6 cm (průměr těla v nejširším bodě) a váha 300 gramů je velmi komfortní a ruku nezatěžuje.

Tělo přístroje je vyrobené z na dotek velice příjemného plastu, díky kterému v ruce neklouže, ani když je na povrchu mokrá. Jistému úchopu napomáhá oboustranné boční profilování těla termovize a navíc je možné se pojistit proti vypadnutí z ruky příjemným kalounem, který je součástí balení tohoto modelu. Skvělá je odolnost této termovize, kdy se není třeba bát deště a dokonce ani pádu do vody (IP67), nebo pádu z menší výšky na zem (dle výrobce až z výšky 1,5 metru, což jsme neměli to srdce vyzkoušet).

Skvělý kryt čočky a ultra snadné ovládání

Očnice je zde příjemně měkká a dobře široká, takže na oko krásně sedne. Objektiv na druhé straně přístroje je hluboko zapuštěný do ostřícího kroužku, takže nehrozí snadné poškrábání čočky. Ta je navíc chráněna malou, ale robustní krytkou, která ve srovnání s konkurenčními termovizemi po uzavření dobře drží a nemá tendenci vypadávat i při drobných dotycích. Také se snadno uzavírá i za úplné tmy bez zdlouhavého tápání.   

Na spodní části těla této termovize vidíme žebrování (napomáhá ještě větší stabilitě v úchopu), ale také závit pro fixaci na stativ a nakonec ještě velmi dobře krytý USB-C vstup pro nabíjení přístroje případně přetahování dat jím pořízených.

Naopak na vrchu termovize jsou situovaná tlačítka pro její ovládání a musím říci, že funkční manipulace je díky nim neskutečně jednoduchá. Funkce, které na této termovizi nejčastěji používáte, jsou jednoduše rozděleny mezi čtyři tlačítka – zapnutí/vypnutí/úsporný režim, dále pořízení fotografií/videí, následuje tlačítko pro změnu zobrazovacích režimů a nakonec zoom. Tahle termovize je ve své podstatě tak jednoduchá na ovládání, že se jí nemusí bát ani starší myslivci, kteří se mají respekt ze složitých moderních přístrojů.

Fantastický dosah i citlivost detekce

A co všechno vlastně Hikmicro LYNX Pro LH25 dokáže? Začněme dosahem, který je zde přímo vynikající. Pomocí této termovize je možné detekovat zvěř až na vzdálenost 2 778 metrů, což je skvělé číslo pro běžné polní honitby. V našem případě jsme odhalili stádo prasat na 1 100 metrů, což nás přimělo k tomu, abychom si za ním došli, což se ve finále rozhodně vyplatilo.

Ale nejde jen o vzdálenost, tato termovize výborně detekuje i ta nejmenší zvířata, jako jsou drobní ptáci, nebo myši (pochopitelně nablízko). Byli jsme u vytržení, když jsme s kolegu myslivcem pozorovali desítky myší v blízkosti naší kazatelny. Tepelná citlivost tohoto přístroje je menší než 35 mk, což je vynikající hodnota (čím nižší je tato hodnota, tím lépe senzor termovize zaznamenává teplotní rozdíly sledovaných objektů).

Čočka kvalitní optiky této termovize má rozměr 25 mm a ve spojení s displejem o formátu 0,4 palce dává tato „mašina“ velmi pěkný a dostatečně rozměrný obraz, se kterým je radost zvěř pozorovat respektive detekovat v ní požadované kusy pro lov. Displej má velmi dobré rozlišení, a to 1 280 x 960 pixelů.

Čtyři režimy a velmi slušný zoom

Zobrazovací režimy jsou zde k dispozici čtyři, a to černá, červená, bílá a fusion. Každá má svá specifika a také jinak oslňuje oko pozorovatele. Mně nejvíce vyhovoval fusion a bílá, se kterými bych si bohatě vystačil. Díky fusion jsem daný kus zvěře snadno našel, a to bez velkého oslnění, a když jsem si chtěl prohlédnout nuance daného kusu, přepnul jsem na bílou. Ta sice oslňuje, ale její rozlišení například paroží je na vysoké úrovni.  

Tato termovize se snadno ostří, a to díky dvěma otočným prvkům na svém těle – kroužek před čočkou a korekce pomocí otočného válečku před očnicí. Ostření je snadné s mokrýma rukama i v rukavicích, jen s rukavicemi to chce chvíli cviku. Co se týče přiblížení, tak tato Hikmicro dokáže opticky přiblížit 2,5 x a digitálně dokonce 8 x, takže v celkovém souhrnu máte k dispozici přiblížení s hodnotou až 19,6 x. Je ale třeba počítat s tím, že při vyšším přiblížením již dochází k rapidnímu snížení ostrosti sledované zvěře.

Co jsme si ovšem prověřili, tak je možné pomocí této termovize sledovat zvěř i v mlze, ovšem záleží na hustotě mlhy. Pokud je mlha opravdu hustá a okem v ní dohlédnete na pouhých pár metrů, pak i termovize v ní ztrácí schopnost vizibility.

Kvalitní technologie, uspokojivý objem úložiště

Hikmicro je technologicky velmi dobře zpracovaná a dokáže kvalitně vykreslit detaily i v případě, kdy je malý kontrastní poměr ve smyslu teplé vs. studené objekty. Kvalitnímu vykreslení objektů navíc pomáhá 3D digitální redukce šumu, díky které je výsledný obraz výborně čistý a veškerá zrnitost či rozmazanost případného obrazu je tím eliminována. Při ostření (změna vzdáleností pozorování) je tento termovizní monokulár tichý a neruší zvěř žádným hlasitým cvakáním, se kterým jsme se setkali u některých konkurenčních modelů termovizí.

Hikmicro samozřejmě umožňuje pořizování kvalitních fotografií a videa, přičemž je ukládá do svého vestavěného úložiště s objemem 8 GB. Ano, na trhu je řada termovizí s podstatně větším úložným prostorem, ale věřte, že taková dávka místa vám bohatě postačí i na celý týden nočních lovů. Tedy, pokud nebudete natáčet nesmyslně dlouhá videa jako můj kolega, který v návalu lovecké euforie zapomněl nehrávání jednou vypnout.   

Slušná výdrž baterie a přímo báječný obal

Tato termovize vydrží pracovat v kuse až 7,5 hodiny (bez zapnuté wifi) v případě, že nejsou nízké zimní teploty, které výdrž baterie samozřejmě snižují. Nicméně teplotní rozmezí, ve kterém je schopen tento přístroj fungovat, je úctyhodných mínus 20 až plus 55 stupňů celsia, takže se není třeba bát nízkých zimních teplot pro její použití.

Co je třeba ještě u této termovize pochválit, tak to je její obal, který je součástí balení. Zatímco jiní výrobci na jeho výrobu používají sice pevnou, ale dle mého názoru málo odolnou látkovinu, tak Hikmicro má k dispozici velmi odolný obal připomínající neoprén s praktickým fixační zatahováním. Za mě rozhodně i za obal palec nahoru.

Za danou cenu vynikající přístroj

V našem dlouhodobém testu jsme si prověřili, že termovize Hikmicro LYNX Pro LH25 je za cenu 40.000 Kč, za kterou jsme ji pořídili na eshopu Tenolix.cz, vynikající noční parták. Jednoduše se s termovizí pracuje, výborně vykresluje zvěř a pořizuje kvalitní snímky i videa. Vzdálenost její detekce je špičková a formát zobrazení je rozhodně dostačující. Výdrž baterie je velmi dobrá, stejně jako váha a její rozměry. Přímo geniální je ovšem ve smyslu rychlosti zapnutí. Jak jsme si změřili, je možné pomocí ní sledovat zvěř již po sedmi vteřinách od stisknutí zapínacího tlačítka. Tento termovizní monokulár mohu s klidným srdcem všem lovcům doporučit.

Termovize Hikmicro LYNX Pro LH25 přehledně:

Vzdálenost detekce: až 2 778 m

Rozměr čočky: 25 mm

Zoom: 2,5 – 19,6 x

Tepelná citlivost: méně než 35 mk

Zobrazovací režimy: černá, červená, bílá, fusion

Fotografie a video: ANO

Výdrž akumulátoru: až 7,5 h (bez wi-fi)

Wi-fi: ANO

Rozlišení displeje: 1 280 x 960 px

Displej: 0,4 palce

Velikost úložiště: 8 GB

Napájení: USB-C

Odolnost proti pádu: až 1,5 m

Odolnost proti vodě: IP67

Pracovní teplota: - 20 až 55°C

Hmotnost: 300 g

Rozměry: 171 x 61 x 57 mm

Záruka: 3 roky

Cena: 44 000 Kč

Zakoupeno: Tenolix.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek