Termoska Stanley Legendary Classic: Jak se předvedla v rybářském testu legenda všech legend?

07.01.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Termoska Stanley Legendary Classic: Jak se předvedla v rybářském testu legenda všech legend? Do recenze se nám dostala termoska, která se pouze s lehkými změnami vyrábí v Americe již od roku 1913. Pojďme si tuhle ikonu mezi izolačními nádobami předvést a důkladně prověřit.
 

Termoska Stanley Legendary Classic se prý dědí z generace na generaci, protože je údajně při rozumném zacházení prakticky „nesmrtelná“. V roce 1913 vymyslel vynálezce Wiliam Stanley Jr. ocelovou, vakuově izolovanou láhev, jejíž masová výroba započala již o dva roky později. Od té doby se celosvětově traduje, že se jedná o jednu z nejlepších termosek, které spatřily světlo světa. Výrobek pochopitelně postupem času procházel technologickými vylepšeními, ale základní konstrukční koncept i podoba zůstávají již přes 100 let stejné.

My jsme rádi, že se nám tato legenda mezi termoskami dostala konečně do rukou, a tak je na čase, abychom se jí podívali pořádně na „zoubek“. Hodí se vůbec nám rybářům?

Pořádný kus termosky

Legendary Classic není termoska pro toho, kdo hledá malou izolační lahvičku na dvě kávy, která by mu zabrala co možná nejméně místa. Naopak je to pořádný macek s objemem 1 litr, váhou 810 gramů a rozměry 35,3 cm x 12,6 cm. Vyplatí se buď někomu jako jsem já, kdo rád u vody vypije kvantum kvalitního horkého (případně v létě ledového) čaje, anebo tomu, kdo je zvyklý lovit s parťákem a o čaj, kávu, nebo třeba grog se rozdělit.   

Rozhodně je mi jako rybáři sympatická odolnost této termosky. Nemám kolem sebe rád na výpravách věci, na které musím být opatrný (tedy až na svou dýmku) a se kterými musím nakládat „v rukavičkách“. Tedy i termoska musí něco vydržet – rozhodně klasické pády na zem z ruky (třeba při záběru ryby), nebo třeba z rybářského stolku či ze sedátka lodi na její dno.

Termoska Stanley nejen, že už na první pohled vypadá hodně bytelná, ale dokonce už mi ji parťák otestoval hned při jejím prvním testování. A to, když mi ji shodil z plastového kbelíčku na boilies při úprku za nečekaným záběrem kapříka. Termoska spadla na ztvrdlou hlínu a kořen stromu v poměrně velké rychlosti, nicméně, nenašli jsme na jejím povrchu žádné škrábnutí ani promáčklinu. Paráda!

Vynikající těsnění a příjemný kalíšek

Dalším benefitem Legendary Classic je opravdu kvalitní těsnění. Vozím ji s sebou nejen na ryby, ale také na výpravy s kamarádem myslivcem do lesa, nechávám ji vedle sebe ležet na sedačce v autě i na lavici na posedu a zatím mi nikde ani neukápla. Odšroubování kalíšku i zátky je snadné, povolování i utahování jde bez námahy, ačkoli konkrétně šroubování zátky by mohlo být i rychlejší (cca 2 x 360 stupňů). Na druhou stranu úplné vyndání zátky potřebujete jen pro doplnění nápoje do termosky. Při nalévání nápoje z termosky do kalíšku, nebo hrnku totiž stačí zátku lehce povolit a díky vertikálním drážkám v zátce snadno a bez bryndání naléváte.

Kalíšek téhle termosky má vnitřní stěnu z kovu, vnitřní výstelku pak tvoří plast. Samozřejmě je diskutabilní, jestli je tohle řešení ideální, protože někdo dává přednost pití přímo z nerezu, připadá mu to „čistější“ a přirozenější, ale mě plastová vložka v kelímku vůbec nevadí. Alespoň si nespálím rty o hranu kalíšku, když v něm mám nalitý opravdu hodně horký nápoj. Daný plast navíc nemá nejmenší tendenci nápoj jakkoli chuťově degradovat a de facto i nalitý nápoj v kalíšku ještě ze stran a zespod izoluje od okolní teploty. Shrnuto podtrženo, z tohoto kalíšku se pije opravdu komfortně.

Prostorné madlo

Protože je termoska skutečně velká a špatně by se přenášela přímo v ruce, byla chytře vybavená sklápěcím madlem. Tohle držátko je dosti prostorné i pro větší ruce, nebo ruce v rukavicích a láhev se díky němu přenáší snadno a příjemně. Navíc se mi líbí, že zatímco je ucho madla celé vyrobené z tvrdého a patrně dosti odolného plastu, je bavíc vybavené vnitřní „výstelkou“ z měkčího plastu tak, aby v ruce v oblasti prstů při držení lépe a pohodlněji sedělo.

Párkrát se mi sice stalo, že mi rukojeť nešla úplně rychle a snadno složit či rozložit, ale nebylo to nic, co by mi na této povedené termosce nějak extra vadilo. Ukotvení madla do stěny láhve vypadá fortelně, žádné tenké drátky či chatrné plíšky.

Izoluje den v kuse a může do myčky

O izolačních vlastnostech láhve Legendary Classic je možné mluvit jen a pouze v superlativech. Přesně, jak uvádí výrobce, nápoj vydrží báječně horký/teplý v uzavřené láhvi až 24 hodin (stejnou dobu vydrží i v létě nápoj studený). Přesně tohle od své termoláhve chcete. Nepřemýšlet nad tím, kdy už mám horký čaj vypít, aby mi snad po několika hodinách nevychladl a já si na něm už tak nepochutnal, respektive, že už by mě po delší době nezahřál. V kvalitě izolace rozhodně patří značka Stanley mezi absolutní jedničky na trhu.

Co je také parádní, to je možnost mýt komplet celou láhev v myčce. Je to každopádně nejpohodlnější a vysoce efektivní forma čištění termosky. Stačí ji demontovat na tři díly (láhev, zátka, kalíšek) a ještě sundat těsnění ze zátky a můžete si být jisti, že budete mít svou termosku vždycky výborně odmytou.

Super stylovka za top cenu

Pokud se zaměříme na design této láhve a budeme chtít být maximálně objektivní, patrně narazíme na dva názory. Někomu bude připadat láhev hrozně nemoderní, jiným zase stylově oldschoolová. Za mě je to moc pěkná stylovka a oceňuji, že se podoba drží původního modelu vyrobeného před 100 lety.

Tahle vynikající termoláhev s dlouhou historií vyjde na 1.430 korun a rovnou odmítám názor, že je příliš drahá. Není. Vzhledem k jejím vlastnostem, výbornému zpracování a očekáváné ultra dlouhé životnosti je dle mého názoru levná. Tím spíše, že na ni dostanete od výrobce záruku naprosto úžasný 25 let. Kdo jiný vám takhle dlouhou záruku na termosku dá? Ukažte mi ho. Tuhle termosku vám rozhodně doporučuji, páni rybáři a věřím, že z ní budete stejně nadšení jako já.  

Termosku Stanley Legendary Classic jsme zakoupili na eshopu Stanleytermosky.cz, kde najdete celou řadu dalších šikovných termonádob, ale také moc pěkné campingové nádobí, placatky i chladící boxy a přenosné boxy na jídlo.

Termoska Stanley Legendary Classic přehledně:

Barva: zelená, modrá, nebo černá

Hmotnost: 810 g

Objem: 1 litr

Průměr: 9,4 cm

Šířka: 12,6 cm

Tepelná výdrž horké/studené: 24 hod

Tepelná výdrž ledová tříšť: 120 hod

Výška: 35,3 cm

Značka: STANLEY

Konstrukce: dvojitá stěna a vakuum jako izolace

Zavírání: šroubovací

Typ rukojeti: skládací

Záruka: 25 let na funkčnost

Materiál: nerezová ocel

Cena: 1 430 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 89x
Recenze 79x

Odběr novinek