Musím říct, že na jednodenní rybářských výpravách jsem za poslední roky propadl takovému jídlu, které se nemusí u vody připravovat. Odbýval jsem se bagetami, sendviči, pečivem se salámem a podobnými jídly, jen abych s sebou kvůli pár hodinám u vody nemusel vláčet vařič a „klohnit“ se s jídlem na břehu svého oblíbeného revíru. Přitom bych si tak rád dal teplý oběd, zvláště pak v chladnějších měsících, kdy by mě navíc ještě zahřál.
A pak jsem narazil na velice šikovnou věc – na termosku, která je konstruovaná právě na teplé (ale samozřejmě také naopak na chladné jídlo), která udrží původní teplotu pokrmu co možná nejdéle. Tato termoska se jmenuje City Food Mug a i když se v překladu nazývá „nádoba na jídlo do města“, je paradoxně jako dělaná právě na uchování jídla s jeho původní teplotou právě do přírody.
Tato kvalitní termoska od německého výrobce Alfi má objem necelých půl litru (konkrétně 0,47 l) a velice šikovné rozměry, díky kterým se snadno vejde do rybářské tašky či batohu (výška 16,4 a průměr 9,5 cm). Termoska je lehká, váží jen 275 gramů a co se mi líbí, tak výrobce garantuje 100% nepropustnost v případě jejího správného uzavření. Takže se absolutně není třeba bát vylitého guláše mezi rybářskou výbavu.
Báječně těsní a s myčkou nemá problém
Naschvál jsem termosku s polévkou či jinými jídly nosil ve svém batohu dnem vzhůru, abych tuto skutečnost prakticky otestoval a musím uznat, že těsní geniálně. Není to ani žádný „fórový“ výrobek, na který byste museli být nějak opatrní. Pokud vám upadne, a to i z výšky, možná na termosce shledáte nějaký škrábanec či oťuk, ale určitě jen tak nepraskne. Já osobně jsem ji měl s sebou na rybách již více než 10 x a nejsem s věcmi u vody zvyklý zacházet nějak opatrně. A když jsem ji teď naposledy umyl, byl jsem překvapený, že stále vypadá jako nová – jako kdybych ji právě vybalil z originální původní krabičky.
A ptáte se, jak jsem ji myl? To je další fantastická věc – jednoduše – v myčce mezi ostatním nádobím. Takže je po každém odmytí čistá přímo dokonalé. Žádné šmrdlání houbičkou v dřezu, žádná zapáchající těsnění, víčko apod. Jen perfektně čistá a voňavá nádoba plně připravená pro nálož dalšího báječně teplého jídla s sebou k vodě.
Tahle termonádoba vás neotráví!
Z čeho je vlastně tato termonádoba vyrobená? Samotné tělo tvoří nerezová ocel, která poskytuje nádobě dostatečnou odolnost proti nárazu a oděrům. Víčko a těsnění je vyrobené z kvalitního plastu, který je stejně jako nerez absolutně netoxický (na rozdíl od materiálu použitého na celou řadu laciných termosek), takže s vás tato termonádoba jak se říká „nesnaží otrávit“. Krásnou matně modrou barvu pak chrání speciální povrchová úprava Colour Protect TM, díky níž vydrží barva beze změn opravdu nečekaně dlouhou dobu.
A jak ž je to konkrétně s izolačními vlastnosti Alfi City Food Mug? Výrobce uvádí, že tato termonádoba udrží svůj obsah teplý až 7 hodin a naopak chladný (vhodné pro přenášení zmrzliny, sorbetu, ale třeba i piva či domácí limonády) až 14 hodin. Tyto hodnoty jsou v praxi samozřejmě závislé na okolní teplotě, na umístění (přímé slunce/stín). Nicméně z praxe mohu říct, že například v současných jarních teplotách, když si ráno v sedm naliji do termosky horký guláš, pak si ho dám v poledne u vody k obědu ještě stále pěkně teplý.
Teplý oběd u vody? Naprosto jiný svět
Kdybych měl k dispozici ještě jednu stejnou termonádobu, mohl bych si přinést na ryby odděleně i horké knedlíky či brambory a vše si pomocí lžíce pěkně nandat na talíř. Ale nejsem žádné „ořezávátko“ a tak si bohatě vystačím s teplým zvěřinovým guláškem a krajícem domácího chleba. Přátelé, s kupovanou plněnou bagetou ne, že se to nedá srovnat. Tato dvě odlišná jídla jsou z kulinářského pohledu doslova dva jiné světa – dvě jiné galaxie a vy byste to měli taky vyzkoušet, stojí to za to.
Každopádně Alfi City Food Mug můžete pořídit nejen v této krásné modré, ale také šedé, anebo růžové barvě (to byste mohly ocenit, milé dámy rybářky), a to za cenu 749 korun. Já jsem ji zakoupil na úžasném eshopu termoo.cz, který nabízí širokou škálu opravdu kvalitních termonádob – ať už na jídlo, či na nápoje.
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.