Tamnavulin Sherry Cask: vynikající skotská whisky s výraznými tóny exotického ovoce

22.08.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Tamnavulin Sherry Cask: vynikající skotská whisky s výraznými tóny exotického ovoce Dáváte na rybářských výpravách přednost kvalitním a zajímavým drinkům před běžnými levnými destiláty? Pak s námi pojďte ochutnat vynikající Tamnavulin, k jehož výrobě se používá voda z tajícího horského sněhu.
 

Rozhodli jsme se pro vás otestovat další láhev zajímavé whisky, abychom vám rozšířili obzory v rámci tohoto fenomenálního destilátu. Do ruky se nám tentokrát dostala skotská whisky z oblasti Speyside-Banffshire. Palírnu Tamnavulin (galský překlad slova „mlýn na kopci“) uvedla do provozu v roce 1966 společnost Invergordon Distillers na místě bývalé textilní továrny. Do ní kdysi vozili místní farmáři ovčí rouna, aby z nich nechali vyrobit vlnu.

Výrobní proces, který výborně funguje

Navzdory tomu, že palírna Tamnavulin leží na březích řeky Livet a potoka Corrie, nezískává vodu k výrobě whisky z těchto zdrojů, ale z podzemních pramenů pod svahy vesnice Easterton. Tyto prameny jsou unikátní tím, že jsou tvořeny vodou z tajícího sněhu okolních hor.

Tamnavulin Sherry Cask je sladová whisky, která nejprve zraje v sudech po bourbonu. Dále dozrává ve třech různých sudech po sherry a ve finále se znovu vrací do bourbonových sudů, aby došlo k ideálnímu propojení všech chutí. Schválně se zamyslete nad tím, kolik asi musí palírna využít sudů, když od roku 2011 produkuje 4 miliony litrů whisky ročně.   

Tak krásná pestrost a ovocná dominance

Každopádně dnes palírna vyrábí úžasnou single malt whisky s jedinečným speysideským charakterem. Tamnavulin Sherry Cask je krásně plná, výrazně ovocná a přitom příjemně jemná whisky, která mě v průběhu její degustace doslova okouzlila v tom nejlepším slova smyslu.  

Už její aroma přináší spektrum jedinečných čichových tónů, které sám výrobce blíže specifikuje jako kombinaci čerstvě upečeného koláče tarte tatin (slavný francouzský jablečný koláč), vanilkových lusků, následných banánových tónů spolu s karamelizovaným pomerančem a čerstvým zázvorem.

V chuti je tato whisky příjemně bohatá na exotické tóny mandarinek, pomerančů a také nektarinek. Je možné v ní ale objevit dotek karamelu a mandlového pečiva. Závěr whisky Tamnavulin Sherry Cask je pěkně plný, komplexní a přináší tóny ovocného koláče spolu s přezrálými meruňkami.

Pozor i ženám prudce šmakuje

Tato whisky je opravdu jedinečná a co mě překvapilo, dokáže díky své jemnosti a pestrým ovocným tónům oslovit dokonce i ženy, které jinak whisky vůbec neholdují. Moje přítelkyně a moje matka jsou toho jasným důkazem. Ano, i je jsem nechal právě tuto krásnou whisky ochutnat.

Tamnavulin Sherry Cask jsem si navíc báječně vychutnal na dvou rybářských výpravách ve spojení s  dýmkovým tabákem Macbeth od Rattrays (středně silný přírodní tabák vyrobený ze směsi zlaté Virginie a Burley). U téhle kombinace se krásně vymýšlí strategie na velké kapry, ale také se příjemně dumá nad krásami přírody kolem vás.

Prostě ji musíte ochutnat

Tamnavulin Sherry Cask obsahuje 40 % alkoholu a prodává se v lahvi klasického objemu 0,7 litru s velmi pohlednou etiketou. Cenovka této whisky je mile příznivá. Láhev, kterou jsem zakoupil na Warehouse1.cz, vyšla na 810 korun. A jsem velice rád, že jsem zvolil pro otestování právě Tamnavulin, které zůstanu do budoucna občasně věrný. Tuto báječnou whisky vám vřele doporučuji a věřím, že vás příjemně osloví, stejně jako mě.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek