Svítilna Fenix UC30 je rozměry kolibřík, ale výkonem titán

04.06.2015 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Svítilna Fenix UC30 je rozměry kolibřík, ale výkonem titán Pokud hledáte rybářskou svítilnu, která vás minimálně zatíží, ale zato dosvítí stovky metrů daleko, našli jsme ji a otestovali pro vás v naší recenzi. Jak výrazné jsou její kvality? Budete ji chtít mít ve své výbavě stejně jako já.

 

Když jsem vám před půl rokem představil námi testovanou nezničitelnou svítilnu Varta Indestructable (článek si můžete přečíst ZDE), řada z vás se mě ptala, jestli nemám tip na svítilnu s podobnými, nebo dokonce lepšími vlastnostmi, ale zato v podstatně menším formátu, který nebude dramaticky zatěžovat výbavu rybáře. A musím říct, že jsem nemusel hledat dlouho. Moji pozornost zaujala nabídka výrobce Fenix, který se právem uchází o pozornost rybářů na rybářských veletrzích. Fenix má totiž opravdu širokou nabídkou kvalitních svítilen určených pro civilní, ale i profesionální využití a některé ze svítilen jsou jakoby na míru ušité právě pro rybolovce.

200 metrů s minimálními rozměry

Ze svítilen určených k držení v ruce mě přitom nejvíce zaujal model UC30, který je nejen úžasně malý a lehký, ale současně i neuvěřitelně výkonný a odolný. Tato svítilna, která je dlouhá jen 13 cm, v průměru má 2,5 cm a váží pouhých 126 g včetně akumulátoru, nabízí v nejsilnějším režimu světelný tok 960 lumenů. Reálně tak tato svítilna dosvítí na vzdálenost přes 200 metrů, což jsem si vyzkoušel v praxi při nočním rybolovu.

Světelný kužel tohoto svítícího „prcka“ okamžitě budil pozornost ostatních rybářů a tak jsem si dal raději záležet na tom, abych neoslnil ani je, ani lovná místa. Takto silné světlo generuje světelná dioda (Cree XM-L2 U2) v kombinaci s hliníkovým reflektorem a perfektně s ním získáte přehled o dění kolem vás zejména na větších revírech, kde je potřeba občas dohlédnout co nejdál (sledování aktivity ryb u protějšího břehu, kontrola bóje, zaplašení zvířat, identifikace blížící se rybářské stráže, ale i případných desperátů ve vašem okolí atd.).

Když je řeč o nejsilnějším režimu, je třeba říci, že svítilna UC30 nabízí světelných režimů hned pět s výkonem od 10-ti do 960-ti lumenů - nízký, střední, vysoký, turbo a stroboskop. Svítilna se zapíná i přepíná mezi režimy jediným tlačítkem.

Dobíjíme moderně, tedy přes USB

S různou intenzitou světla v jednotlivých režimech samozřejmě souvisí i výdrž baterie. V nejslabším režimu můžete počítat s výdrží plně nabité baterie až 120 hodin svícení, v nejsilnějším pak přibližně hodinu a čtvrt. Svítilna je napájena li-ion akumulátorem s kapacitou 2600 mAh, který se dobíjí přímo ve svítilně přes mikro USB konektor. Svítilnu tak snadno nabijete propojením přes kabel s vaším notebookem, přednabitým záložním zdrojem, ale třeba i klasickou dobíječkou na mobil běžně ze zásuvky, nebo v autě cestou k vašemu oblíbenému revíru. Nicméně v případě nutnosti je možné vyměnit akumulátor ve svítilně za dvě jednorázové baterie typu CR123A.

Pády, nebo voda? Nevadí

Protože už jsme zmínili vysokou odolnost svítilny, je třeba být v tomto směru konkrétnější. Vždyť právě na rybách se snadno dostáváme do situace, kdy nám svítilna vyklouzne z ruky a spadne na pevnou zem, nebo dokonce do vody. Výrobce Fénix garantuje nerozbitnost svítilny při pádu z jednoho metru, ale mně to samozřejmě nedalo, abych ji nenechal spadnout několikrát z metrů dvou na různé typy povrchu. A hádáte správně, svítilna to ustála bez výrazné úhony a „vesele“ svítí dál. Stejně tak vodotěsnost bylo třeba prověřit a tak si svítilna několikrát poležela za plného výkonu ve vodě pod mými pruty v hloubce od pár centimetrů až po jeden metr hloubky. Vydržet by přitom měla až dvoumetrovou hloubku a já osobně věřím, že i větší.  

Svítilna výborně padne do ruky, a protože je tak malá, snadno si najde místo prakticky v jakémkoli rybářském zavazadle, anebo přímo u opasku kalhot usazená v bytelném látkovém pouzdře, které je součástí balení spolu s napájecím kabelem (USB konektor) a náhradními gumovými součástkami. Svítilnu UC30 pořídíte za 1 699 korun, což je podle mého názoru cena odpovídající jejím kvalitám. O tom, jak jsem s touto „baterkou“ spokojený svědčí i fakt, že už má své pevné místo v mém rybářském batohu. Ale u konce tím ještě nejsme.

Z „baterky“ campingové svítidlo jako nic 

Když jsem zkoumal možnosti svítilny UC30, narazil jsem na velmi zajímavý doplněk, který je možné ke svítilně přikoupit. Jedná se o difuzér – tedy rozptylovač světla. Je to jakýsi průsvitný matný váleček, nebo chcete-li klobouček, který jednoduše nasadíte na hlavu svítilny. Získáváte tím výborné řekněme campingové svítidlo vhodné pro usazení mezi pruty pro jejich lepší identifikaci ve tmě a pro sledování záběrů, ale také jej můžete třeba zavěsit v bivaku, za sebe na strom pro větší osvětlenou plochu apod. Difuzér vyjde na 119 Kč a mohu ho ke svítilně rozhodně doporučit jako velmi praktického pomocníka. 

Závěrem musím říci, že se těším, že vám brzy přineseme recenze dalších produktů firmy Fenix, zejména pak výborné čelovky, která se hlásí o vedoucí pozici mezi čelovkami určenými pro rybáře a ještě silnější svítilny pro ty, komu je 200 metrů dosvitu málo.

Více o světlech Fenix na stránkách www.kronium.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 89x
Recenze 79x

Odběr novinek