Stan Coleman Polygon 6 je velmi komfortní záležitost pro dva rybáře najednou

10.07.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Stan Coleman Polygon 6 je velmi komfortní záležitost pro dva rybáře najednou Jak se předvedl v praxi na rybářských výpravách moderní stan Coleman Polygon 6, který má na rybářské poměry dosti netradiční tvar? Prověřili jsme pro vás stan do nejmenších detailů.

 

Také už vás přestalo bavit se na výpravách krčit v maličkých bivacích, které jsou sice úžasně nenápadné a stabilní, ale zvláště v deštivých dnech nabízí rybářům pouze minimální dávku komfortu? Rozhodli jsme se tentokrát prověřit stan, ve kterém se bez problémů postavíte a ve kterém není problém strávit třeba celý týden, když počasí zrovna nepřeje. Ale i přesně naopak, tenhle stan je skvělý i do parných dnů. Uvidíte.

Foto: Míra Fořt

Americká společnost Coleman nedávno přinesla na trh svoji řadu stanů Polygon, a to konkrétně ve dvou provedeních – menší Polygon 5 a větší Polygon 6. My jsme si pro testování vybrali záměrně větší variantu, která se nám od začátku jevila jako ideální pro dva, nebo dokonce až tři rybáře (tzn. i tříčlennou rodinu s dítětem na rybách, což je v poslední době velmi oblíbená sestava).

Postavený za 11 minut

Stan váží 14,5 kilogramu a společností Coleman je dodávaný v tašce, která je velmi prostorná, takže není problém po výpravě bez velké námahy sbalené části stanu do tašky snadno vměstnat. Mile nás překvapilo, jak snadné je stan už napoprvé postavit, a to podle šikovného návodu, který jsme našli připevněný v obalu na stanu. První stavba nám trvala ve dvou 18 minut a rozložení včetně umístění stanu do obalu nám zabralo 8 minut. Podruhé, když už jsme nemuseli studovat návod, jsme byli podstatně rychlejší a stan jsme s parťákem sestavili za pouhých 11 minut a po výpravě jsme ho zcela demontovali a zabalili za 6 minut. To jsou velmi dobré hodnoty, na to, jak je stan velký a prostorný.

Foto: Míra Fořt

Výborná síťovina do 5ti stran a unikátní dveře

Základna stanu Coleman Polygon 6 má šestiúhelníkovou základnu a jeho kostra je sestavená z ocelových trubek, který vypadají velice robustně. Vybalíte nejprve tropiko, do jeho špice (konkrétně do plastové hvězdice) vsunete prvních šest trubek, které tvoří konstrukci střechy a pak je pomocí úhlových plastových držáků propojíte se stěnovými trubkami, které nakonec každou nasadíte na kovový trn v základně stanu. Stan přikolíkujete a už v tomto provedení vám může za parných dnů posloužit. Moskytiéra v oknech je vynikající a tak stan výborně funguje i na lovných místech, která jsou zamořena komáry, případně v zahraničí moskyty. Tropiko je osazené pevnou PE podlážkou, která má dostatečně vysoké krajnice natolik, aby se vám do stanu nedostala ani pod stanem protékající voda po deštích.

Foto: Míra Fořt

Dále je tropiko stanu vybavené zajímavým řešením dveří, které nabízejí díky jedné pružné tyči otevírání na jakémsi dlouhém pantu a díky druhé rovněž pružné tyči vsunuté v dlouhé kapse navíc poměrně pevný tvar (mimochodem jedná se o patentované Coleman Hinged Door). Dveře se samozřejmě dají zapnout zipem, ale výborně fungují i bez něj, takže při záběru je vyběhnutí ze stanu k prutům úžasně rychlé, což jsme s parťákem na našich výpravách ocenili jako opravdu obrovský benefit. Ale nejde jen o rychlost. Ze stanu lze v noci navíc vyběhnout potichu a nevzbudit druhého obyvatele stanu, když je možné stan otevřít a zavřít i bez zipu. Vynikající řešení!

Foto: Míra Fořt

Nehořlavý plášť a spousta oken

Aby byl stan kompletní i do deště a padající rosy, je samozřejmě nutné přes něj přehodit ještě finální plachtu (snadno se pak připne ke kolíkům základny), která je vyrobená z polyesteru a navíc je potažená ohnivzdorným polyuretanem a nabízí v celkové sestavě vodní sloupec 2000 mm. Připadá vám tato hodnota nízká? Ve stanu Polygon 6 jsme na výpravách strávili celou řadu deštivých dní a ani jedinkrát nám voda neprosakovala dovnitř. Nikde. Materiál plachtoviny stanu je opravdu kvalitní, stejně jako zpracování podlepených švů. Pokud si chcete „posichrovat“ stabilitu stanu, je dobré ještě vypnout stabilizační šňůry z jeho rohů a přikolíkovat je, nebo třeba přivázat ke stromu, nebo jiným pevným objektům v dosahu stanu.  

Foto: Míra Fořt

Hodně se mi líbí i možnost rozepnutí a rozevření vnější plachty stanu tak, že máte k dispozici velká okna na pěti bocích stanu, díky kterým jednak dostanete do stanu hodně světla, ale také jimi stan bezvadně odvětráte. A pokud by vám jeden vchod do Polygonu 6 byl málo, pak si na protilehlé stěně můžete rozevřít ještě další vchod řešený zipem. Asi jsem ještě nenarazil na podobné řešení, které by nabízelo tolik možností průhledů, průchodů a odvětrání. Tenhle stan se nám opravdu velmi líbí – od jeho praktických prvků až po jeho samotný jurtovitý tvar.

Foto: Míra Fořt

Místa přehršel

Do stanu se bez problému vejdou dvě velká rybářská lehátka a kolem lehátek je ještě hromada místa na rybářskou taškovinu, stolek, kbelíky s nástrahami a návnadami, ale také by se mezi lehátka vešla klidně jedna užší nafukovací matrace. A pokud byste chtěli mít s parťákem každý kousek soukromí, stačí si uvnitř stanu pomocí háčků vypnout dělící plachtu, která je rovněž součástí balení Polygonu 6, stejně jako dva dělené látkové kapsáře. Bezvadně se hodí na rybářské doklady, příposlech, klíčky od auta, peněženku, nebo třeba sluchátka k mobilu atd.

Foto: Míra Fořt

Nad hlavním vchodem do stanu je kšilt, který je součástí jeho vnější plachty. Samozřejmě slouží dobře při dešti, aby vám neteklo do byť na pár vteřin otevřeného vchodu. Ale musím říct, že by se mi líbilo, kdyby byl ještě delší a v dešti se pod ním dalo pohodlně sedět na rybářském křesílku. Ale není to něco, co by mě na Polygonu 6 vysloveně iritovalo.

Celkově je stan vynikající řešení právě pro nás rybáře, navíc za velice příznivou cenu 7.299 korun. Stan jsme pořídili na eshopu Coleman.eu a rozhodně ho rybářům, ale i obecně fandům campingu doporučujeme. Velmi dobře odolává větru i dešti a nabízí nadmíru solidní prostor i výšku, kterou ocení i opravdu vysocí rybáři.

Foto: Míra Fořt

Stan Coleman Polygon 6 přehledně:

Materiál tyčí: ocel

Podlážka: pevná svařovaná z PE materiálu

Vnější plachta: polyester potažený polyuretanem s ohnivzdornou úpravou

Vodní sloupec: 2000 mm

Vnitřní tkanina: prodyšný polyester se zátěrem, nepromokavá síťovina

Celková plocha stanu: 11,6 m2

Rozměr sbaleného stanu: 72 x 28 x 28 cm

Rozměr postaveného stanu: 320 (d) x 335 (š) x 213 (v) cm

Váha: 14,5 kg

Cena: 7.299 Kč

Foto: Míra Fořt

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek