Stan Coleman Meadowood 4L Blackout: prostorný hangár na velké výpravy a rybářské závody

03.11.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Stan Coleman Meadowood 4L Blackout: prostorný hangár na velké výpravy a rybářské závody Otestovali jsme zajímavého stanového giganta od americké společnosti Coleman. Jak se předvedl na čtyřech letošních rybářských výpravách?

Zatímco na krátké rybářské výbavy často stačí malý rybářský bivak, tak na dlouhé pobyty na březích revírů a speciálně na rybářské výpravy se hodí využít velký prostorný stan. Poskytuje daleko více komfortu, který může využít hned několik rybářů najednou. Tím spíše, když se nevydaří počasí a půlka výpravy proprší. Zvláště v takových případech oceníte, když nemusíte být stísnění na miniaturní ploše mini bivaku, který má za účel především puristicky ochránit vás a vaši choulostivou část výbavy před vlhkem, nebo dokonce prudkými dešti.

Až čtyři lide, pro tři ideál

Rozhodli jsme se právě z tohoto důvodu otestovat stan tunelové konstrukce Coleman Meadowood 4L Blackout, který nás oslovil řadou praktických vychytávek vhodných právě pro naše rybářské potřeby, respektive pro dlouhé výpravy za rybolovem. Stan s celkovým rozměrem základny 3 x 6,3 x 2,1 m má velmi uspokojivý vodní sloupec 4 000 mm, podlepené švy a tyče tvořící konstrukci vyrobené z odolného sklolaminátu. Výška stanu je 200 cm. Stan mohou obývat až čtyři lidé najednou v případě, že se uloží po dvou do každé ze dvou oddělených částí ložnice, což ovšem není s širšími rybářskými lehátky úplně pohodlné. Pouze s úzkými a nebo matracemi/karimatkami.

V našem případě jsme využívali stan ve třech lidech, kdy dva měli k dispozici každý po oddělené polovině ložnice (dělící stěnu lze demontovat), a jeden si usadil rybářské lehátko do obývacího prostoru. Ano, stan má tři obytné zóny – ložnici (rozdělená na dvě části), obývák a předsíň. Součástí stanu je plně integrovaná odolná podlážka (svařovaný polyester), která je situována pod ložnicí a obývacím prostorem.

Perfektní spánek v úplné tmě

Ložnice má vynikající řešení zatemnění pro spánek i ve dne (tzv. Blackout systém, který navodí prakticky úplnou tmu) a navíc šikovné odvětrání v zadní části. Větracích kapes je ve stanu hned několik a otevírají se velice prakticky pomocí rozpěrky ukotvené suchým zipem. Šikovné rychlé i bytelné řešení. Na „sloupku“ mezi ložnicemi je svislý systém šesti úložných kapes, které jsou slušně objemné a báječně se hodí pro separaci potřebné výbavy, kterou chcete mít na rybách rychle k dispozici (příposlech, peán, rybářské papíry, čelovka, nůž, penál s návazci, krabička s nástrahami apod.). Nad kapsami a ještě na středu obýváku jsou připravená očka na zavěšení lampičky.

Obývák se dvěma vchody a velká otevření předsíň

Obývací prostor má k dispozici hned dva vchody (přední z předsíňky a navíc ještě boční), což je na menší ploše na březích revírů velice praktické, jak jsme si ověřili. Někdy vyhovoval přední, jindy zase jen boční. Obývák disponuje řadou zakrytelných slídových oken, takže do něj snadno dostanete velkou dávku světla. Pomocí obou dveřních průchodů se také výborně větrá v parných dnech. Vchody jsou samozřejmě vybavené moskytiérami, takže nebojte, komáři vás na rybách ve stanu „nesežerou“.

Předsíňka, která jediná nemá podlážku, je jako dělaná pro zastřešené posezení de facto vně stanu na vzduchu. Tady jsme tak trávili v pěkných bezdešťových dnech nejvíce času a libovali jsme si, jak je předsíňka prostorně řešená pro nás tři. Ocenili ji samozřejmě také kuřáci, protože kouřit v obýváku a ložnici jsme si zakázali. Nebáli jsme se, že by nám stan shořel, protože jeho plachtovina je řešená v zásadě nehořlavým materiálem (materiál se nerozhoří, látka sama hned uhasne), ale nechtěli jsme si nikde propálit dírku a už vůbec mít věci načichlé kouřem. Do předsíňky jsme si na noc ukládali rybářská křesílka, aby nám zbytečně pod otevřeným nebem nevlhla, ale také jsme zde pohodlně vařili na plynovém vařiči.

Pozoruhodná stabilita ve větru

Stan je stabilní, dá se mu dobře vykolíkovat základna, ale také má bohatý počet lanek pro fortelné ukotvení. V září jsme s ním lovili v silném větru a stan bez problému držel. Ocenili jsme v daný moment dva tzv. bouřkové popruhy (pevné látkovinové popruhy) instalované v čele předsíňky, kterou lze právě pomocí nich dobře přikurtovat k zemi. Zipy stanu jsou kvalitní, síťky vypadají odolně a celkové zpracování je bezchybné.

Stan má pohlednou modrošedou barvu, která se mi opravdu líbí, i když to není žádný ultra nenápadný maskáč, nebo zelená forma, které v očích rybářů často vedou před jinými barevnostmi.

Rychlá stavba a šikovný sbalený formát navrch

Stavba stanu Coleman Meadowood je jednoduchá i díky tomu, že je stan řešený jedním kusem a ne několika částmi. Stavba nán ve dvou lidech zabrala ani ne 15 minut a bourání stanu je ještě o poznání rychlejší. Při nám jsme naměřili ve dvou čas 7 minut. Takže stan nebrání rychlé migraci při změně lovného místa, nebo spěšném ukončení výpravy.   

Součástí balení stanu je také prostorný vak s velkými „uchy“, do kterého se sbalený stan snadno vkládá. Ucha jsou dostatečně velká pro přenos na rameni, což se hodí, protože váha celého balení je 22,5 kilogramu. Jeho rozměr je 74 x 36 x 36 cm, takže i přes velký formát postaveného stanu, není samotné balení stanu spakovaného žádný gigant a vejde se pohodlně k ostatní výbavě do auta, nebo přívěsného vozíku.

Na velké výpravy je top

Shrnuto podtrženo, volba tohoto stanového „hangáru“ nám udělala velkou radost. Konečně jsme měli na velkých výpravách komfortní bydlení, které byla radost obývat i v sérii propršených dní. A navíc toho místa pro naši rybářskou bagáž, co jsme měli k dispozici, to byla úplná radost. V plánu máme s parťáky si právě do tohoto stanu pořídit ještě skládací kempingový nábytek, abychom si komfort ubytování ještě vylepšili.

Stan všem rybářům, kteří jezdí na dlouhé výpravy, nebo dokonce na závody doporučuji. Věřím, že jeho pohodlné řešení ocení stejně jako my. Stan jsme pořídili na eshopu Colemancz.cz za cenu 16.499 korun.

ZDE si můžete pohlédnout stan do detailu ve 3D, abyste si o jeho dispozicích udělali ještě jasnější představu.

Stan Coleman Meadowood 4L Blackout přehledně:

Kapacita: 4 lidé

Počet zón: 3 (ložnice, obývák, předsíň)

Vodní sloupec: 4 000 mm

Podlepené švy: ANO

Nehořlavá plachtovina stanu: ANO

Materiál konstrukce: sklolaminát

Stavba stanu: najednou (bez oddělitelných částí)

Podlážka: plně integrovaná

Rozměry stanu: 3 x 6,3 x 2,1 m

Rozměr sbaleného stanu: 74 x 36 x 36 cm

Váha: 22,5 kg

Počet ložnic: 2

Obytná plocha: 8,1 m2

Spací plocha: 5,9 m2

Počet oken: 7

Moskytiéra: ANO

Nehořlavost: ANO

Přepravní vak: ANO (polyester)

Cena: 16 499 Kč

Zakoupeno na: Colemancz.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek