Stan Coleman Hayden 4 je moje praktická volba na rybářské výpravy pro letošní sezónu

25.04.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Stan Coleman Hayden 4 je moje praktická volba na rybářské výpravy pro letošní sezónu Přemýšleli jste někdy nad tím, zda by se vám nevyplatil namísto drahého bivaku malý, levný a velice skladný campingový stan? Dává takové řešení smysl?
 

Vždycky jsem si přál vozit si s sebou na výpravy stan, který má ve sbaleném stavu co nejmenší rozměry a také váhu. Prostě malý „paklík“, který můžu vždycky vozit v autě a až na místě se rozhodnout, zda zůstanu lovit přes noc, dvě, nebo třeba celý týden. A když už je takový stan tak malý, rozhodně poslouží i na jednodenní akce čistě jako přístřešek proti dešti (třeba i jen s vnějším pláštěm). Už i proto, že rybářské deštníky jsou ve srovnání s ním dosti nestabilní při silnějším větru.

Když jsem zvažoval, který ze stanů si pro svůj letošní záměr vybrat, padl mi do oka Hayden 4 od americké firmy Coleman. Tato značka už se mi osvědčila v případě velkého stanu vhodného až pro tři rybáře, a tak jsem si Haydena pořídil. Stan má ve sbaleném stavu rozměry krásných 50 x 16 x 16 cm a váží jen 6,9 kg. Stan se skládá ze dvou hlavních části, a to z vnějšího pláště neboli tropika a vnitřního stanu.

Stabilní a odolný vnější plášť s průzory

Tropiko má vodní sloupec 3000 mm a jak jsem si ověřil i při velmi silných deštích, tato hodnota je na rybářské výpravy bohatě postačující. Ani jednou se mi nestalo, že by mi pláštěm do stanu protékala, nebo prosakovala voda. Tento vnější plášť je vybavený hned dvěma vchody (hlavní přední a ještě zadní), takže se dá v případě parných dnů výborně provětrat, přímo obousměrně otevřít dokořán. Přední vchod, respektive jeho rozepínací plachtu lze navíc využít jako vchodový přístřešek, který je stabilizovaný pomocí dvou přídavných tyčí. Tropiko je dále vybavené dvěma větracími otvory na vrchu kopule, které je možné otevřít a zafixovat díky plastickým páskům se suchým zipem. Tohle řešení používá Coleman na celé řadě svých modelů a mně se hodně líbí.

Na každé straně vedle hlavního vchodu jsou pak situovaná dva plastové průzory (nebo okna, chcete-li), která mají za úkol přivádět do stanu porci světla. Pro nás rybáře mají ovšem ještě tu výhodu, že je jimi možné sledovat situaci kolem prutů, i když je venku psí počasí a my jsme v bivaku zavření.

Kostru tropika tvoří tři laminátové skládací tyče, se kterými se při stavbě i demontáži stanu pracuje velice snadno a rychle, a které jsou na každém svém konci chytře zakončené takovou plastovou kuličkou, aby se při zasouvání do svých tunelů (kapes na tyče) nezasekávaly. Další stabilizaci stanu pak mají na starosti kovové kolíky a vypínací šňůry. Celkové řešení je opravdu stabilní, což jsem si už letos ověřil při jedné březnové výpravě, kdy foukal velice silný vítr. A stan s ním neměl vůbec žádný problém.

Tropiko je dále vybavené částečnou bytelnou podlážkou z polyethylenu v přední části, která po stavbě vnitřního stanu vytvoří spolu s jeho podlážkou v podstatě kompaktní podklad, který sahá až po hranu vchodu tropika. Tím pádem máte v rámci kompletního stanu k dispozici vlastně dvě předsíňky vhodné na umístění celé řady věcí (křeslo, batoh, taškovina, boty, nástrahy atd.). Přední předsíňka je s podlážkou a zadní bez. Tropiko má v postaveném stavu rozměry základny 260 x 375 cm (celková plocha 24 m2 a výšku 145 cm.

Vnitřní stan s perfektními parametry

Vnitřní stan se po stavbě tropika staví tak, že ho k vnějšímu plášti zevnitř vypnete pomocí plastových háčků a upínacích kolíčků. Celá akce je jednoduchá a rychlá, zvláště pokud ji neděláte poprvé. Nicméně ani první stavba Haydenu není nic složitého a musím právě nyní pochválit výrobce, že připravil montážní návod jako součást obalu na stan. Výborné řešení – praktické i odolné.  Vnitřní stan má opět dva vchody (přední a zadní), přičemž ten přední je vybavený rozepínatelným moskytiérovým okénkem.

Uvnitř tohoto stanu najdeme na každé straně prostorné síťové kapsy, do kterých mi perfektně sedne příposlech, mobilní telefon, čelovka, sluchátka, rybářské doklady a také kniha, kterou s sebou vozím na ryby moc rád. A kapsy tak stále nejsou plné.  Z vrchu vnitřní kopule pak visí háček, který je modelovaný na zavěšení svítilny. Jak jednoduchá, a přitom úžasně praktická záležitost.

Vnitřní stan má rozměry 210 x 250 cm a výšku 135 cm. To znamená, že se mi do něj v klidu vejde i větší lehátko a pořád mám kolem sebe spoustu volného prostoru na tašky a rybářské vybavení i na delší výpravy. Na lehátku se mohu rovně posadit a trávit v sedě, nebo v leže dlouhé deštivé dny na rybách. A pokud bychom nepoužili rybářské lehátko, ale třeba nafukovací matrace, pohodlně se ve stanu vyspí i dva rybáři najednou.

Špičkové zpracování, chytré technologie

Celkově je stan výborně zpracovaný, na žádném švu (a švy jsou podlepené) nenacházím výrobní nedostatek, chybu ve švu apod. Všechny zipy pracují na jedničku, nekoušou se. Všechny upínací prvky vypadají tak jednoduše, ale přitom výborně a rychle fungují. Stan je vybavený UVGuard ochranou, která způsobuje, že se vnější plášť vlivem slunečního světla nepoškozuje, stan by neměl ani při dlouholetém používání ztratit barvu, nebo schopnost nepropouštět vodu.

Dalším benefitem stanu Coleman Hayden 4 je samozhášivá úprava (tzv. Fire Retardant), která má schopnost potlačit hoření tkaniny stanu v případě, že by došlo ke kontaktu s ohněm. To znamená, že ani při odlétlé jiskře z ohně stan celý nebafne, neshoří, a tím vás neohrozí na životě. Tohle je vlastnost, kterou by měly mít všechny stany a bivaky na trhu.   

Krásný design pro rybáře jako dělaný

Celý stan se mi moc líbí. Po technické, ale i po designové stránce. Je to krásná moderně vypadající kopule, která barevně bez problému zapadá do mojí představy o rybářském stanu. Jak s tímto hodnocení koresponduje barevnost oranžových vypínacích šňůr? Buďme rádi, že jsou tak výrazné, protože o ně alespoň nezakopneme.

Stan se snadno skládá i rozkládá a pokud bych mu měl něco vytknout, tak jedině snad ten kompaktní obal, který sice dokáže vměstnat stan do maličkého cestovního formátu, ale vy si při balení musíte se všemi částmi stanu hodně pohrát, abyste je do obalu dostali K plné dokonalosti obalu by mi vyhovovalo, kdyby byl větší a prostornější, ale který by se dal nakonec zkomprimovat pomocí pásků třeba jako je tomu v případě obalů na spacáky.

Velmi příznivá cena i duální využitelnost

Hayden 4 funguje bezvadně. Dobře se větrá, chrání proti hmyzu, nabízí dost prostoru v hlavní části i v předsíňkách. A vůbec nejlepší jsou na něm tři faktory, o kterých jsme mluvili úplně na začátku této recenze. Stan je ve sbaleném stavu maličký, lehký a ve finále je i opravdu levný. Na eshopu Coleman.eu mě vyšel na 4.499 korun. Rozhodně se těším na další rybolovecké výpravy, které si v něm perfektně vychutnám.

A na závěr ještě jedna věc, kterou nesmím zapomenout. Pokud mi podmínky některých revírů nedovolují stan použít s podlážkou, čili s vnitřním stanem, jednoduše stačí postavit jen vnější tropiko. Samozřejmě, do stanu pak spodem profukuje, ale pořád mám nad sebou výbornou ochranu proti dešti.        

Stan Coleman Hayden 4 přehledně:

Systém: Tropiko a odnímatelný vnitřní stan

Materiál tyčí: Laminát

Podlážka: Odolný polyethylen

Vodní sloupec: 3000 mm

Kapacita: pohodlně 1, případně až 2 rybáři (nebo až 4 osoby vedle sebe)

Ochrana stanu: UVGuard, Fire Retardant

Počet vchodů: 2

Počet předsíní: 2

Rozměr sbalený stan: 50 x 16 x 16 cm

Rozměr postavený tropiko: 260 x 375 cm, výška 145 cm

Rozměr postavený vnitřní stan: 210 x 250 cm, výška 135 cm

Váha: 6,9 kg

Cena: 4.499 Kč

Diskuze

Hynďa    05.05.2022 12:32
Dobré, sám rád tuhle droboť používám. Akorát těch 24m2 je drobatko moc. Mě to vychází na cca 10m.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek