Stan Coleman Bering 6: Zajímavá alternativa ke klasickým rybářským bivakům

15.07.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Stan Coleman Bering 6: Zajímavá alternativa ke klasickým rybářským bivakům Hledáte pohodlný bivak na vaše rybářské výpravy? Připravili jsme pro vás recenzi stanu od známé značky Coleman, který je na ryby jako dělaný.

Stan Coleman Bering 6 nás nejprve trochu šokoval svojí šířkou 6,2 metru, ale v praxi jsme zjistili, že takhle široký stan má velkou výhodu. Nabízí totiž dvě šikovné oddělené ložnice, a navíc předsíň usazenou uprostřed stanu, která je perfektní pro chladné, a především deštivé dny. 

Parádní předsíň do chladu i deště

Hned při našem prvním testování stanu jsme zažili dva totálně deštivé dny a jak jsme byli s parťákem spokojení, když jsme mohli být oba dny schované v prostorné a uzavíratelné předsíňce s hromadou volného místa kolem. 

Každopádně bivak má celkové rozměry 6,2 x 2,3 metru (šířka x hloubka) a výšku 205 cm v nejvyšším bodě, kterým je právě stříška předsíně. Samotné ložnice pak mají formát 2,1 x 2,1 metru s výškou 160 cm. 

Dva až tři lidé v komfortu

Výrobce stanu Coleman uvádí, že se v každé ložnici vyspí až tři lidé, což je patrně fakt v případě, že daní obyvatelé stanu spí na karimatkách, nebo velké nafukovací matraci. V případě, že budete spát na klasickém rybářském lehátku, vejde se do každé ložnice bivaku pohodlně jeden rybář, v případě velké nutnosti s menšími lehátky rybáři dva. Ale nezbude jim kolem žádný prostor. Tzn. v rámci pořádného komfortu je Bering 6 určený pro dva rybáře, nebo také tři, když jeden z nich usadí své lehátko do předsíňky. 

Stavba stanu je úžasně jednoduchá a rychlá. Vybalíte a rozložíte stan, zakolíkujete jeho základnu, složíte a vsunete do správných míst správné laminátové tyče a pak už jen stan došponujete lanky a dokolíkujete. Ve dvou nám stavba stanu zabrala necelých 10 minut. 

Byli jsme také mile překvapení přepravními rozměry sbaleného stanu. Taška se stanem má jen 65 x 25 x 25 cm a váhu 13,6 kg. Nato, že je stan v rozbaleném stanu tak veliký a prostorný, čekali jsme, že bude obal se sbaleným stanem mnohem větší. Takhle se s ním skvěle cestuje, v autě zabere balík opravdu málo místa.

Ložnice za jedna

Velké plus Bering 6 jsou právě samotné oddělené ložnice, které nabízejí dvojí větrání (otvíratelné okénko na vnější stěně stanu) a moskytiérové okno na vchodu do ložnice, které lze navíc zatáhnout do plné formy. A super benefit je právě zmíněné moskytiérové okno na vchodu do ložnice. Na místech obsypaných komáry spíte krásně v klidu, stačí dbát na zavírání vchodu, které je řešeno bytelným zipem. Obě ložnice jsou vybavené neoddělitelnou podlážkou, takže v noci neřešíte „návštěvy“ hlodavců, ani hmyzu, který by vám měl jinak tendenci podlézt dovnitř pod stanou stanu.

Volitelná podlážka

V případě předsíňky si ovšem můžete vybrat, jestli podlážku na zem usadíte, anebo ne. My jsme ji třeba na dvou výpravách vůbec nepokládali, vyhovoval nám travnatým povrch pod předsíňkou a řekněme o kousek více přírody v ní. 

Předsíňka je v zadní části vybavená velkým zakrývatelným slídovým oknem a v přední neprůhlednými sbalitelnými „dveřmi“ na zip. Škoda, že i zde není moskytiérové, nebo slídové průhledné okno. Dávalo by to velký smysl pro ještě lepší větrání stanu v místech s komáry, ale také v případě prudkého deště, kdy chcete mít možnost sledovat, co se děje vně stanu. Nicméně ve stropě předsíňky najdete další možnost odvětrání v podobě šikovné odstranitelné stříšky. 

Top řešení materiálů

Co se týče materiálu, ze kterého jsou vyrobené stěny stanu, jedná se o polyester s názvem Taffeta 75D. Materiál disponuje vodním sloupcem 3000 mm, který, jak jsme si ověřili, odolává i prudkým a táhlým dešťům naprosto perfektně. Švy stanu jsou kvalitně podlepené, zátěry řešené na jedničku. Vnitřní stěny ložnic pak tvoří prodyšný polyester spolu s jemnou síťovinou.

Líbí se mi, jak výrobce přemýšlel při výrobě vnějšího pláště stanu. Nejen, že jej vybavil ochranou proti UV záření, což brání degradaci materiálu a dramaticky prodlužuje životnost celého stanu (tzv. UV Guard sun protection), ale vyřešil i případné ohrožení života obyvatel stanu v případě požáru. Všechny stany Coleman totiž disponují samozhášivou úpravou – tzv. Fire Retardant. V praxi to znamená, že jakmile odstraníte zdroj plamene (například hořící větev vypadlá z ohniště na stěnu bivaku), nebude mít tkanina bivaku hořet dále a plamen se nebude rozrůstat až do shoření celého bivaku. 

Tenhle bivak prostě chcete

Tenhle bivak je rozhodně pozitivně nastavený směrem k rybářům a nabízí jim až nečekaně široký záběr pohodlí, které já osobně na dlouhých výpravách dokážu ocenit. A vůbec mi nevadí jeho větší rozměry, ani fakt, že stan není maskovaný, nebo totálně nenápadný. Je to vynikající výrobek, na kterém mi chybí jen drobnosti – jako již zmíněné multifunkční řešení vchodu do předsíňky (chybějící moskytiéra a slída ve „dveřích“). Moc se mi líbí moderní design bivaku a „baví“ mě i jeho cena – bez koruny 9.000 Kč.

Tenhle top stan jsme pořídili na eshopu Coleman.eu a stane se naším hlavním přístřeškem pro naše plánované výpravy po velkých vodách naší krásné země.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek