St. Anton am Arlberg – perfektní lyžování i noční zábava pod rouškou luxusu

13.02.2017 Jiří Louthan Rady a tipy
Reportáž Tip
St. Anton am Arlberg – perfektní lyžování i noční zábava pod rouškou luxusu Lyžařské středisko St. Anton am Arlberg je doslova špičkou mezi evropskými ski areály. Perfektní podmínky pro zkušené lyžaře, luxusní ubytování v tyrolském stylu, restaurace s vytříbenou kuchyní a navrch pořádná nálož barů, restaurací a hospůdek. 

 

St. Anton patří mezi Best of the Alps, což je sdružení exkluzivních lyžařských alpských středisek. Nabízí nejen perfektní lyžování na 280 kilometrech upravených tratí ve výšce 1 800 až 2 811 metrů a pestrou paletu luxusního ubytování, ale také kouzelnou tyrolskou atmosféru. St. Anton am Arlberg – centrum celého regionu SKI Arlberg leží 644 kilometrů od Prahy v nadmořské výšce 1 304 metrů nad mořem a cesta autem vám zabere přibližně 6 hodin jízdy. 

Připlatíte si, ale stojí to za to

Najít ubytování v St. Antonu by vám nemělo činit problém, protože obec je doslova plná hotelů a penzionů. Kdispozici je návštěvníkům více než 10 000 lůžek. Pochopitelně můžete hledat i hotel v některé ze sousedních vesnic, ovšem pokud chcete být u zdroje společenského dění a noční zábavy, stejně jako my, zvolte přímo St. Anton, kde restauraci, bar, nebo diskotéku určitě dlouho hledat nebudete (celkem 90 restaurací a barů). 

Foto: Dorfstrasse - hlavní tepna St. Antonu plná krámků, barů a restaurací

Co se cen ubytování týče, připravte se na to, že budete muset do kapsy sáhnout poněkud hlouběji než jste zvyklí v jiných lyžařských oblastech Tyrolska. Ceny hotelů v regionu začínají na 100 eurech za dvoulůžkový pokoj na noc, ale při vybírání hotelu narazíte i na ceny dvakrát až čtyřikrát vyšší, adekvátně komfortu a umístění hotelů. Ještě dražší než samozný St. Anton jsou obce Zürs a Lech, spadající do stejného regionu, nebo řekněme areálu. 

My jsme se ubytovali v hotelu Valluga, pouhých pět minut chůze centrem St. Antonu ke kabinové lanovce, která vede na horu Galzig (2 085 metrů nad mořem). V hotelu se doslova snoubí původní tyrolský duch založený na dřevěných prvcích a typických místních motivech se stylovým moderním pojetím soudobých pohodlných hotelů. Příjemná byla i hotelová kuchyně, kterou jsme chvalořečili především při pětichodových večeřích. Krásný wellness a zařízení pokojů už jen korunovalo naši spokojenost s ubytováním ve Valluga hotelu. 

Foto: apartmá hotelu Valluga

Perfektní lyžování a pastva pro oko

Hned první ráno v St. Antonu vyrážíme lyžovat, natěšení na rozsáhlost a kvalitu místních sjezdovek (nejdelší sjezdovka a reálu je dlouhá přes 10 km). Procházíme po Dorfstrasse, která vede samým centrem městečka a je lemována převážně hotely, řadou obchodů s lyžařským vybavením (obchody jsou v porovnání s cenami na českém trhu notně drahé) a restauracemi situovanými do tradičních světových kuchyní (italská, španělská, mexická, čínská, nicméně najdete tu samozřejmě i restaurace s typickou tyrolskou kuchyní). 

Přicházíme k architektonicky pozoruhodné stanici kabinové lanovky Galzigbahn vyrobené z kovu a skla, která zvítězila v architektonické soutěži. Ve vedlejší půjčovně lyží a prodejně lyžařské výbavy si necháváme věci, které s sebou nechceme vláčet po sjezdovkách a zjišťujeme, že si zde po skončení lyžování můžeme uložit za pár eur lyžařskou výbavu, kterou bychom jinak nosili následující dny do hotelu a zpět.

Foto: někdy se vyplatí fotit, i když se právě zatáhne - nezapomenutelná atmosféra

Máme štěstí na slunné počasí a ne příliš nízké teploty, a tak si užíváme úžasné výhledy z kabinové lanovky, stejně jako z vrcholů, na něž se v průběhu dne dostáváme lanovkami. Po prvních sjezdech musíme konstatovat, že tento areál je vhodný spíše pro středně pokročilé a vysloveně pokročilé lyžaře a snowboardisty, nicméně i začátečníci si tu užijí (areál uvádí více než 40 % sjezdovek pro začátečníky, ale v e skutečnosti je to spíše polovina), nejlépe pod taktovkou některého z lyžařských instruktorů, kterých mají lyžaři v areálu k dispozici kolem tisíce. 

Kdo bude ve ski regionu St. Anton nadmíru potěšen, to jsou milovníci freeridu. Na ně zde totiž čeká skutečně rozsáhlý areál adrenalinových svahů vhodných pro freeride. A pokud byste chtěli ještě více, nabízí se k vyzkoušení také heliskiing. Musím říci, že pohled na lyžaře brázdící hluboký sníh v těsné blízkosti skal mě vždycky fascinoval, a proto i zde sleduji pár minut se zatajeným dechem desítky odvážlivců brázdící půlmetrový sníh – konkrétně sjíždějících z hory Valluga, která sahá do výšky 2 811 metrů nad mořem. 

Foto: stylová restaurace mezi sjezdovkami jménem Kaminstube

Odpočinek i zábava jedině naplno

Po náročném lyžařském dni vyrážíme za relaxem do místního wellness centra – ARLBERG-well.com, které opět leží coby kamenem dohodil od centra St. Antonu a jsme doslova okouzleni jeho nabídkou a kvalitou relaxačních zákoutí. Začínáme vnitřním bazénem s vířivými komorami, následně si libujeme v proudu venkovního bazénu s teplou vodou a nakonec si vyhříváme unavené svaly postupně v několika saunách (finská sauna, infra sauna, kelo sauna) a parní komoře. Příjemně unavení se těšíme na bohatou večeři, která nám nejspíše vzhledem ke své rozsáhlosti sebere zbytek sil – ovšem rozhodně příjemně. Nepamatuji si, že by mě kdy tyrolská kuchyně zklamala. 

Večer se rozhodujeme vyzkoušet místní noční život a obrážíme dva vynikající apreski bary. První z nich nás čeká opět prakticky v centru městečka hned u stanice Galzigbahn. Tento podnik je nekuřácký, nabízí přehršel místních drinků. Jenom pozor na přemíru kvasnicového piva a šnapsů. Chutnají výborně, ovšem z baru se pak odchází těžko a ještě hůře se ráno vstává. 

Druhý klíčový apreski bar, který jsme navštívili, byl u stanice kabinové lanovky Nassereinbahn. S češtinou tu nepochodíte, ale zase vás nadchne bujařejší atmosféra a kosmopolitnost lyžařské komunity namačkaná na malém prostoru. Pokud byste neměli dost, nabízí se k pokračování noční jízdy například vyhlášená diskotéka Bobo's přímo v centru na zmíněné Dorfstrasse. A tam to opravdu žije - hlasitá taneční hudba, snowboarďáci bušící v rytmu do klimatizace, panáky tečou proudem a místa k sezení věčně plná. 

Foto: klub Bobo's, kde to žije každou noc

Následující den ráno se opět obouváme do lyžáků a vyrážíme okusit nové sjezdovky. Počasí nám už tolik nepřeje jako předchozí den, ale to nám na nadšení neubírá. Když chvíli sněží víc, než se nám líbí, dáváme si pauzu v restauraci Ulmer Hütte (chata původně z roku 1903 ve výšce 2 288 m) a dobíjíme energii hutnou gulášovou polévkou a tyrolským štrůdlem zalitým vanilkovým krémem. To se to zase pojede z kopce…


INFORMACE O SKIAREÁLU:


Ceny skipasů (dospělí):

1 den    52 eur
5 dní    227 eur

- na jeden skipas lze sjíždět celý rozsáhlý areál 

Celkem 305 kilometrů tratí:

Modrá            131
Červená        123    
Černá            51    

Vleky:

Kotva        28 x
Sedačka     46 x
Kabina        13 x

Foto: vynikající oběd v podobě špeclí a vepřového na smetanové omáčce s žempiony v restauraci Kaminstube přímo na svahu

Další informace:

Ročně v průměru nasněží až 8 metrů sněhu
Tratě denně upravovány rolbami
Cena ubytování od 100 eur za dvoulůžkový pokoj za noc
nasvícená sáňkařská dráha, wellness centrum (celoodpolední vstup do bazénů a saun 21 eur pro dospělé), curling, bruslařská plocha

Více se dozvíte na:

www.tyrolsko.cz
www.stantonamarlberg.com

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek