Srpnový lov s předmáčeným boilies mi zvedl rekord přes 18 kg

03.11.2014 Tomáš Vild Zprávy od vody
Zpráva od vody
Srpnový lov s předmáčeným boilies mi zvedl rekord přes 18 kg

Na rybaření je jeden z nejsilnějších momentů ten, kdy si uvědomíte, že ryba, kterou jste právě ulovili, je vaše největší. Váš nový osobní rekord. Jak si zvýšit šanci na trofej? Rozhodně dobře připravenou strategií od montáže až po zakrmení! 


Mé rybářské výpravy jsou bohužel většinou krátkodobé - jednodenní či dvoudenní a jejich cílem bývá největší řeka Labe. Jezdím nejčastěji sám a předem si vybírám taková místa, která jsou hůře dostupná, kde není takový tlak rybářů. Vybírám je podle vázek, převislých stromů a hloubky. Osvědčilo se mi si místo vyhlídnout před rybolovem a současně se poohlédnout i po jiných místech v okolí, abych měl připravené náhradní varianty. Hloubku pro položení nástrahy volím mezi třemi až pěti metry s ohledem na aktuální počasí, protože v tomto ročním období ryby většinou jezdí sbírat právě do této hloubky. 

Přišla neděle večer a já si jedu z práce a říkám si: „Dneska je krásné počasí, měsíc v úplňku, dneska by to mohlo pěkně brát.“ Zabalím si věci k vodě, ke které nakonec přijíždím až po půlnoci a začínám rozbalovat.

Předmáčením přelstím rybu
A je tu klasika - rozdělat tábor, připravit pruty a nové návazce. Rád si před lovem odmáčím 1 – 3 kg boilies jen tak ve vodě bez dipu, aby bylo atraktivnější a ryba si myslela, že tam už leží nějakou tu dobu. Místo prokrmím, a jakmile padla čtvrtá ráno, nahazuji pruty do vody a dokrmuji postupně předmáčenými boilies. Celý den se nese v duchu střídání počasí – slunečno, zataženo, déšť.

V létě chytám bez PVA, jako návazce používám ztužené šňůrky Katran Tarantul v síle 25 lb a k lovu používám háčky menší velikosti 6 - 8. Při této výpravě jsem použil háčky od firmy Korda - Wide Gape X velikosti 6. Montáž jsem zvolil průběžnou s rychloobratlíkem. Olovo nasazuji o váze 150g, aby dobře sedělo na dně. Dle mého názoru barva olova nehraje vůbec roli, zato váha ano. Sílu kmenového vlasce měním podle typu vody, ale tady na Labi používám silnější – o síle 0,35 mm. 

Na Labi nepoužívám olověnku ani zdaní olova, pouze na návazec umístím broček přibližně 5 cm od háčku aby návazec zůstal krásně v řece na dně. Broček nejen že způsobuje, že se návazec takřka nehýbe, ale dělá i to, že po nasátí nástrahy rybou se háček točí zpět a zásek sedí přesně tam, kde má být – tedy v dolní části pysku. Na druhý návazec nasazuji háček Longshang od firmy Carp'r'rus a šnůrku jsem vybral z řady Cobra v síle 15 lb také od firmy Katran. Tato šnůrka je jemnější a odstínem bližší k barvě koulí, tak jsem zvědavý, jestli tím rybu spíše přelstím. 

Zakrmení musí mít smysl
Přes den bohužel ryby nereagují, a tak připravuji další noční zákrm v podobě 3 kg boilies. Nikdy nevnadím den dopředu, protože se může stát, že na zakrmeném místě se mi následující den usadí jiný rybář. Každopádně krmím jen boilies, abych eliminoval zájem menších ryb. 
Mám zakrmeno kobrou a zalézám do brolíčka se trochu natáhnout. Asi po hodině přichází nesmělé pípnutí hlásiče.

Přemýšlím, jestli mi za vlasec netahá listí plovoucí na hladině, když vtom, po dalších pěti minutách, je tu další krátké pípnutí. Jdu se tedy podívat, co mi na hladině drbe do vlasce, když najednou přichází jedinečná jízda, špulka navijáku se točí jako o závod. Dosekávám a cítím tah. Ryba jde hezky ke břehu a já si užívám pohodlné zdolávání. Když je ale ryba jen 5 metrů od břehu, dává se zběsile na útěk. Silnými výpady opakuje úniky asi 20 minut, než mi konečně končí v podběráku a já s otevřenou pusou koukám na tu délku. 

Můj nový nejtěžší kapr
Odháčkuji rybu a zvedám ji. Odhaduji její váhu přes patnáct kilo a nemýlím se. Když mi váha ukazuje 18,4 kg, nadšeně si uvědomuji, že jsem si právě touto rybou udělal nový osobní rekord! Po zvážení a focení rybu s maximální šetrností vracím do vody, aby i jiní rybáři dostali možnost ji chytit a zažít nádherné okamžiky zdolávání. 

Dokrmuji zhruba 1 kg koulí a plný radosti jdu čekat na další záběr. O spánku nemůže být řeč. Do půl hodiny po náhozu přichází další jízda, ale bohužel se mi nepodařilo ji proměnit. Ryba se vypíná. Nahazuji znovu, a když došponovávám vlasec na prutu, přichází mi na druhý prut záběr. Rychle ukládám prut do své nerezové hrazdy a vrhám se k záseku.

Hned poznávám, že ryba není tak velká jako předchozí, ale jak ukazují její výpady, žádný zelenáč to rozhodně není. Po krásném desetiminutovém souboji mi končí na podložce třináctikilový šupináček. A to byl taky poslední, který mi ten den zabral. 

Úspěšnou nástrahou byly koule od Fishing Art - Sirena v příchuti Shrimp/Crab a velikosti 24 mm spolu s pop up Černý pepř/Broskev o průměru 16 mm. Vše obaleno pastou Sirena a jemně povařeno v horké vodě.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek