Spací systém FOX MK2 diktuje moderní trend v komfortu nocování rybářů

16.05.2016 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Spací systém FOX MK2 diktuje moderní trend v komfortu nocování rybářů Za poslední roky jsem vyzkoušel řadu rybářských lehátek, ale o drtivé většině z nich nemohu říci, že bych se nich vyspal opravdu dobře. Jedinou výjimkou je spací systém FOX MK2 Bed & Bag System, který doslova předčil moje očekávání, a to nejen v pohodlí. 

Lehátko pro nouzové přespání? Nesmysl
Každý je zvyklý spát běžně (rozumějme doma) na různě tvrdých madracích. Já jsem si již před osmi lety pořídil do své postele kvalitní vysokou matraci ze studené pěny, protože mi zdraví mojí páteře a kvalita mého odpočinku není lhostejná a musím říci, že se mi na ní spí přímo báječně. Tím spíš je pro mě pak těžké spát na jiném podkladu - například u přátel, v hotelu, nebo dokonce na rybách. 

A tak jsem adekvátní pohodlí také hledal v případě rybářských lehátek, protože je logické, že když spím většinu roku na kvalitní pěnové matraci a pak mám spát týden na nepohodlném málo prostorném lehátku přísně ovitnutý spacákem, nemám se logicky šanci slušně vyspat. Nevím, jak pro vás, ale pro mě je kvalitní spánek důležitý i na rybách - bez ohledu na to, že mě třeba třikrát za noc vzbudí hlásič signalizující kontakt s rybou. Tím spíš, že v noci i několikrát vstávám, nechci usínat hodinu a budit se otlačený a neodpočatý.

Zvítězila inovativní dvojkombinace 
Při volbě nového lehátka, na kterém jsem se doufal konečně vyspat normálně, pohodlně a spokojeně, jsem se začal pídit po nuancích profilací matrací jednotlivých lehátek, po jejich šířkách, výšce jejich polstrování, ale i dalších aspektech jako je řešení kostry, uchycení matrace, spacáku, rozmístění nohou lehátka atd. Měl jsem možnost si prohlédnou i prakticky vyzkoušet celou řadu lehátek, která byla pro pořádný spánek příliš úzká, měla tragicky slabé polstrování, tlačila skládacími klouby, byla zbytečně profilovaná v oblasti zádové páteře, nebo v hlavové části. A některá lehátka byla navíc nestabilní při pouhém ležení natož v momentu, kdy jsem se posadil na jednu z jejich koncových částí. 

Foto: Spánek na pohodlné dvojkombinaci od Foxe je báječný

Nakonec jsem narazil na portfolio lehátek, které slibovalo již názvem maximálně rovnou plochu - Flatliner (flat znamená v angličtině plochý) z dílny firmy FOX International. Mohl jsem v tomto případě sáhnout po některém z klasických plochých lehátek, ale moji pozornost upoutalo lehátko, které slibovalo ještě více v podobě dalších vymožeností - spací systém FOX Flatliter Bed & Bag System MK2. Zvolil jsem přitom větší verzi s označením Standard o rozměru 214 x 87 cm, protože mojí prioritou není minimalizování přepravní - tedy sbalené podoby lehátka, ale pohodlí. Menší verze Compact nabízí ložnou plochu 200 x 80 cm, což ovšem také není málo. 

Silná matrace lehátka je v tomto případě vyplněna pohodlnou pěnou z polyurethanu a také jednodílnou opěrkou v oblasti beder a hlavy, takže je pevná a pod nocležníkem se dramaticky neprohýbá.

 

Foto: Kvality lehátka si pochvalovala i těhotná rybářka

Komfortní spacák, který nesundáváte
Jeden z nejzásadnějších prvků lehátka je praktické spojení se spacákem. Spacák je totiž k lehátku připevněný pomocí robustního zipu po celém jeho obvodu, což má hned dvě velká pozitiva. Jednak spacák z lehátka vůbec nesundáváte (lehátko sbalíte i s ním jednoduchým složením dvou krajních částí na část středovou, sklopíte nožky a celé lehátko včetně spacáku stáhnete dvěma popruhy) a jednak díky uchycení zipem po obvodu tvoří spacák širokou a prostornou kapsu, ve které není problém ve spánku rychle měnit polohu těla ze zad na bok apod. Navíc se spacák nehne z místa, takže se vám nestane, že jej máte ráno sešťouchaný v části nohou, ani se vám nestahuje spacák pod hlavou k zádům. Jednoduše se ani nehne, ať budete ve spánku "řádit" jakkoliv. 

Foto: MK2 ve sbaleném stavu

Tento 3-sezónní spacák je vyplněn měkkým dutým vláknem, má na vnější části příjemně hebký látkový povrch a na vnitřní přikrývací částí měkký fleece. Ložná část spacáku je naopak tvořena "klouzavější" polyesterovou látkou, která má za úkol nebránit ve snadné změně polohy těla. Rozepínací zip spacáku je výborně řešený tak, že se ani při rychlém rozepnutí či zapnutí nezakousne, navíc je překrytý látkou, takže vám do spacáku skrz zipy "netáhne," ani vám z něj neuniká teplo. 

Pokud by vám 3-sezónní podoba byla málo, je možné si k lehátku přikoupit kompatibilní 5-sezónní spacák ve dvou velikostech podle modelu lehátka, případně speciální přehoz pro zvýšení tepelného a současně i nepromokavého komfortu. 

Šikovné koncové nohy a systém Twist-Lok navrch
Většina lehátek dnes disponuje šesti, nebo osmi nohami, přičemž obecně platí, že osminohá lehátka bývají stabilnější, ale jejich počet zase zvyšuje váhu celého lehátka. FOX MK2 má sice nohou jen šest, za to stabilitou předčí většinu osminohých lehátek na trhu. Jak? Je totiž opatřeno čtyřmi klasickými nožkami pod svou středobou částí, navíc však ještě po jedné na každém z jeho konců. Je evidentní, že si tak můžete sednout na kterýkoli konec lehátka a to zůstává stabilně stát. Žádný pád vám v tomto případě nehrozí. 

Foto: Noha lehátka s praktickým systémem Twist-Lok

Všechny nožky jsou přitom vybavené systémem Twist-Lok, takže pro jejich prodloužení stačí pootočit jejich zámkem (válcový plastový díl, ze kterého nohy vystupují), upravit jejich délku povytažením či zatažením hliníkové nohy a jakmile zámek pustíte, sám se uzamkne a noha je pevně zafixovaná. Je to velmi efektivní způsob, který se v budoucnu určitě objeví i u konkurenčních modelů. 

Celá soustava nohou bez rozdílu disponuje širokými patkami (7,7 cm), takže lehátko by se nemělo bořit do vlhkostí změklého povrchu. Navíc každá patka obsahuje po dvou otvorech k ukotvení na nerovném podkladu. Nerovnost je možné vyrovnat prodloužením nožek, a to až o 15,5 cm, takže výšku lehátka můžete měnit v rozmezí od 45 do 60 cm od země.

Doporučuji, rozhodně doporučuji!
Je vidět, že si návrháři tohoto lehátka dali práci s celou řadou praktických detailů, které v konečném důsledku přinášejí dramaticky pohodlnější spaní, jednodušší manipulaci s lehátkem, ale i jeho větší užitnost. Celý spací systém je výborně podtržený kvalitním zpracováním a pěkným designem. Tomu pochopitelně odpovídá i vyšší cena lehátka, která činí u vereze Compact 11.070 Kč a u varianty Standard 11.880 Kč.

Obě varianty jsou stavěné pro komfort, pro pohodlí ve spánku i sezení na lehátku a celkovou technickou praktičnost. Tomu logicky odpovídají větší rozměry rozloženého i sbaleného lehátka zvláště v případě modelu Standard. 

Foto: Odhrnutý spacák odhaluje dva logicky použité materiály

Parametry FOX MK2 Bed & Bag System

Verze Compact: 
váha včetně spacáku: 12,6 kg
rozměr rozloženého lehátka: 200 x 80 cm
rozměr sbaleného lehátka: 32 x 80 x 86 cm
Výška nohou: 35 - 45 cm
Verze Standard:
váha včetně spacáku: 13,3 kg
rozměr rozloženého lehátka: 214 x 87 cm
rozměr sbaleného lehátka: 35 x 85 x 92 cm
Výška nohou: 40 - 50 cm

Foto: Robustní rychlozipy pro připnutí a rozepnutí spacáku 

Výhody FOX MK2 shrnutě: 

- plochý tvar lehátka
- kvalitní polstrování bez prohýbání
- stabilita v celé části lehátka díky středovým nohám
- jeden kus se spacákem dohromady
- fixace spacáku k lehátku pomocí zipů
- rychlost rozbalení/sbalení
- kvalitní zpracování a design
- rychlonastavení délky nohou systémem Twist-Lok

Foto: Horní čelo MK2

Foto: Spodní čelo MK2 s vysunutou nohou

Foto: Detail na materiály spacáku

Foto: Popruh na rychlé sbalení MK2

Foto: Vrchní část spacáku s překryvy přes zipy

Foto: Příjemný hřejivý fleece na tělo, pod ním klouzavý polyester, který nebrání převalování

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek