Slock Master od Cold Steelu: zajímavá série třech velmi praktických nožů za dobré peníze

23.05.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Slock Master od Cold Steelu: zajímavá série třech velmi praktických nožů za dobré peníze Hledáte praktický nůž do přírody, který nebude stát tisíce korun, a přitom výborně splní spoji funkci? Rozhodli jsme se tentokrát otestovat ne jeden nůž, ale hned tři najednou. Jsou z jedné série, ale každý z nich se hodí pro jiného uživatele a de facto i jiný způsob využití. 

Samozřejmě, všechny tři nože Slock Master od americké firmy Cold Steel jsou určené na co jiného než na řezání, ale sami dobře víte, že pro různé případy se hodí různé typy nožů. Ale jde i o jednoznačné preference jejich uživatelů. Znám rybáře, kteří by si nikdy nepořídili jiný než pevný nůž, ale také ty, kteří absolutně preferují zavíráky. Pojďme se společně podívat, jak se nám v praxi osvědčil právě pevný nůž, zavírák i jeden speciální výměnný nožík navrch. Jejich společným jmenovatelem je praktičnost a červená rukojeť z lehkého ale odolného plastu.

Slock Master Hunter: zavírací pracant s dvěma pojistkami

Nejprve si vezmeme na mušku Slock Master Hunter. Jedná se o středně velký zavírák s kombinací dvou pojistek. První je klasická kolébková pojistka umístěná na hřbetu ručky, která vyžaduje poměrně jednoduchý stisk palcem, abyste nůž zavřeli, respektive ukryli čepel do střenky. Druhou pojistku najdeme na boku ručky (na střence). Tato pojistka jednak duplicitně pohlídá otevřený nůž proti nechtěnému zavření třeba při hodně hrubé práci (což v praxi není až tak pravděpodobné), ale především zajistí nůž proti nechtěnému otevření v kapse, protože vyklopení čepele pomocí čepu v čepeli je opravdu snadné. Daná pojistka má svoje logické opodstatnění, ale trochu mě zaskočilo, že částečně pootevřít nůž jde (až na cca 3 cm ostří), i když je pojistka zajištěná.

Každopádně celková délka nože Hunter je příjemných 21,5 cm, z čehož čepel má 9,5 cm a na ručku zbývá 12,3 cm. Ručka tedy pojme i větší ruku a drží se velice slušně i při delší a náročnější práci. Kupodivu v dlani ani netlačí ocelový klip určený pro zavěšení nože na opasek, nebo za kapsu. Mimochodem klip je slušně masivní, pevný a nůž s ním sedí za opaskem výborně. Samotná ručka je vyrobena z nylonu vylepšeným skelným vláknem (GFN) a opatřena hrubším profilováním, aby neklouzala ani v mokré, nebo zpocené ruce. A tenhle účel plní výborně, jak jsem si vyzkoušel ve vedrech posledních dnů i v dešti na rybářské výpravě.

Hodně zajímavá je váha celého nože, protože ten i při své délce a tloušťce čepele 3 mm váží jen 116 gramů. Těžiště má zavírák téměř přesně na středu, což mi vyhovuje. Nůž má tak ještě solidní porci pádnosti směrem na čepel. Ta má hodně vysoký klínový výbrus a ne úplně malou fazetku. S výrazně obloukovým ostřím se příjemně řeže maso, zelenina, ale také se s ním dobře ořezávají nástrahy a návnady. Celkově je tvar čepele vkusný a funkčně uspokojivý.

Čepel je vyrobena z nerezovky s označením 8Cr13MoV, která nemá vlastnostmi daleko k dobře známé AUS-8. S tvrdostí 57-58 HRC se jedná o houževnatější čepel, která má velmi slušné řezné vlastnosti. Samozřejmě čepel nedrží ostří „nekonečně" dlouho, ale rozhodně se snadno brousí. Otevřená čepel v ručce výborně sedí a nemá žádnou nežádoucí vůli.

Na rybařinu je to rozhodně velmi vhodný nůž, ale klidně i na lov. Zapůjčil jsem ho myslivci k rozhození střelené zvěře a ten si pochvaloval, že mu nůž na danou práci výborně vyhovoval rozměrově i pevností čepele. Nůž Slock Master Hunter stojí 1.290 korun a cena odpovídá jeho kvalitám.

Pevný Slock Master je kvalitní macek na dlouhé a silné řezy

Druhý nůž ze série Slock Master od Cold Steelu se mi líbí ještě více. Jmenuje se prostě Slock Master, a tak by se dalo říct, že je jakýmsi primárním nožem celé řady. Jedná se o pořádný kus pevného nože s celkovou délkou 298 mm. Čepel je dlouhá 16,5 cm, silná 3,5 mm a má klínový tvar bez výbrusu.

Ostří je řešené drobnou fazetkou a z výroby nám nůž přišel přímo báječně nabroušený. Pro fandy nožů je to přesně ta čepel, která „holí“. Čepel má do dvou třetin délky od ručky prakticky rovný hřbet a teprve poslední třetina směrem ke špici je decentně zkosená. Je to opravdu pohledná čepel vyrobená z nerezové oceli 4116 Cryo Quenched. Jedná se o jemnozrnnou nerezovou německou ocel, která se používá na výrobu lékařských a potravinářských nástrojů. Tahle ocel je velmi slušně pevná, a navíc dlouho drží ostří, jak jsme si potvrdili při našem testování.

S nožem se výborně krájí velké kusy materiálů, báječně například maso na gril, ale také pečivo, uzeniny, rajčata a další druhy zeleniny. Nůž se hodí nejen do přírody, ale určitě ho využiji i v kuchyni a na podzim na zabíjačce. Na co naopak zrovna ideální není, to jsou pochopitelně drobné jemné řezy jako je práce s nástrahami a drobnými částmi rybářských montáží. Myslivci ho naopak ocení na práce od stahování zvěřiny přes zpracování rozbouraných částí masa.

Nůž má konstukci na trn a vynikající dvouvrstevnou ručku. Vnitřní část, která drží trn nože, je řešena polypropylenem a vnější je dotažena polymerem Kray-Ex. Ten má tu fantastickou vlastnost, že je poměrně měkký a v našem případě navíc jemně proužkově profilovaný. Dobře se rukou pevně svírá při náročných řezech a rozhodně v mokré ruce ani rukavici neklouže. Ta ručka se drží opravdu velmi dobře i přes její boční prolisy, ze kterých jsem měl při rozbalení trochu obavu. Výrobce by si je klidně mohl odpustit a nechat ručku po obou stranách oválnou, ale ve finále je to spíše o mých zažitých prioritách než o skutečném funkčním nedostatku.

Ručka je na obou koncích protažená do oboustranných záštit, nebo také mantinelů, chcete-li. Není potřeba se bát při delší a silové práci sjetí ruky z ručky, za čímž si rozhodně stojím, protože jsem toho s tímhle nožem pokrájel opravdu hodně. Od masa přes chlupatá dřívka až po větve na oheň. A paráda je, že ostří opravdu stále drží a musel jsem ho zatím jen jednou „přelíznout“ ocílkou, abych na ostří obnovil jeho krásnou řezivost.

Pokud přemýšlíte o nedrahém velkém noži, který sedne do ruky i velkým chlapům s pořádnýma pazourama (ale skvěle padne i mně s menší rukou), pak pevný Slock Master není vůbec špatná volba. Nůž je navíc vybavený decentním plastovým pouzdrem (konkrétně materiál Secure-Ex), které mě docela překvapilo. Nůž do něj zasunete neskutečně lehce, a přitom vám z něj nevypadne, ani když nožem v pouzdře opravdu hodně klepete. Samozřejmostí je spona na opasek, která pojme i opasek dosti široký. Cenovka Slock Masteru je 950 Kč a při kvalitách tohoto nože s ní opět nemám nejmenší problém.

Univerzál Slock Master Click-N-Cut s třemi čepelemi

Takový bombónek na závěr série nožů Slock Master je "pevný" trojnůž, který nabízí tři výměnné čepele. Tenhle praktický prcek má celkovou délku 16,5 cm, kdy samotná rukojeť nabízí 10,1 centimetru. Díky „výřezu“ pro ukazováček je ovšem rozměr o něco menší, a tak zatímco pro moji menší ruku je ručka uchopitelná klasicky čtyřmi prsty proti palci, tak pro člověka s velkou rukou jde spíše o tzv. tříprsťák. Celkově je ručka (vyrobená z lehkého plastu High Impact ABS) taková subtilní a neřekl bych o ní, že je na nějakou opravdu dlouhou a tvrdou práci s nožem. Ono vůbec tenhle nožík je spíše dimenzovaný na kratší, ale zato efektivní akce.  

Ručka je na hřbetu vybavená opět kolébkovou pojistou, kterou když palcem stisknete (a jde stisknout opravdu lehce), stačí vzít za čepel a vytáhnout ji. Snadno, bez obtíží. Poté ji můžete vyměnit za jinou – právě takovou, jakou pro danou akci potřebujete mít k dispozici.

První z nich tvoří klasický na hřbetu výrazně zkosený nožík o tloušťce čepele 1,5 mm a délce 6,4 cm. Čepel má hodně vysokou fazetu a je vyrobená z poměrně houževnaté oceli, která se bude dobře brousit, a také to bude častěji vyžadovat, jak jsme si prověřili. Každopádně tahle čepelka je výborná právě na ořezávání a krájení rybářských nástrah, určitě i na práci s montážemi (šňůrami, monofily, olověnkami, zarážkami apod.) a nějaké to krájení potravin.

Druhá výměnná čepel jmá stejnou tloušťku a čepel zkosenou od hřbetu směrem k ostří, které je zubaté. Ale jen cca 1,5 cm od špičky nože směrem k ručce. Takže se začátek čepele opět hodí na klasické drobné řezné práce, zatímco celkový zbytek ostří je ozubením dimenzován na hrubé řezy provazů, lan i tenčích drátků. Je to takový nouzový nožík na materiály, se kterými by klasické rovné ostří mělo problém.

No a poslední čepelka je v podstatě stahovák. Tahle zahnutá čepel má díky svému tvaru prodloužené ostří, které se hodí na stahování kůže zvěřiny, nebo třeba domácího zvířectva určeného pro chov na maso. V rybařině najde svoje využití při úpravě nástražních rybek, nebo zpracování úlovků určených na konzumaci (odřezávání ploutví apod.)

Výměnný nůž Slock Master Click-N-Cut stojí 770 Kč a zvažte, jestli takový univerzálek není to, co právě vy potřebujete nosit s sebou na rybářské výpravy. Počítejte s tím, že nůž má k dispozici bytelné plastové pouzdro, které pojme bezpečně všechny čepele a samotný nůž váží jen báječných 57 gramů. Takže váhově o něm ve své rybářské taškovině ani nevíte.

Prima řešení za prima cenu

Celkově mě řada Slick Master baví a nabízí velký prostor pro volbu budoucího uživatele. Nože pracují výborně a sluší jim poměrně výrazná červená barva na jejich ručkách, která se navíc v trávě, nebo listí dobře detekuje. Takže nože jen tak snadno na břehu revíru, nebo v lese snadno nezapomenete. Všechny tři nože jsme pořídili na eshopu Cold-steel.cz za velmi přijatelné ceny.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek