Skutečný luxus na nohou na rybách i do hor: Meindl Vakuum GTX

10.03.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Skutečný luxus na nohou na rybách i do hor: Meindl Vakuum GTX Jak vypadá a čím je vybavena jedna z nejkvalitnějších pohorek na současném trhu? Nenechte si ujít náš test trekových bot Meindl Vakuum GTX. 

O značce Meindl se už léta pějí ódy jak mezi myslivci, tak mezi příznivci horských treků. Jaké je to otestovat Meindly na vlastní kůži na rybách a v lese? Pojďme se na ně spolu podívat opravdu detailně.

Německá obuvnická společnost Meindl se sídlem v Bavorsku má za sebou neuvěřitelně dlouhou historii. Její počátky sahají až do 17. století, kdy byla založena Petrusem Meindlem, pod jehož jménem (přesněji řečeno příjmením) se boty vyrábějí dodnes. Boty Meindl v sobě nesou velký podíl řemeslného zpracování stejně jako řadu inovativních technologií a vysoce prémiových materiálů.  

Kvalitní kůže a vyšší obsázka 

Hlavní vnější stěnu boty tvoří kvalitní kůže nubuk (kůže broušená na lícní straně), kterou na spodní části chrání do úctyhodné výšky gumová obsázka (na špičce až do 7 cm od země a za patou pak do 9,5 cm). Ta má pochopitelně za úkol ochranu boty proti nárazům (okopnutí o kameny, kořeny atd.), stejně jako proti vodě a bahnu. Bota se pak navíc lépe čistí, protože obsázková partie s podešví a podrážkou vespod se ve srovnání s kůží snáze čistí a také nepotřebuje na rozdíl od kůže žádnou speciální péči.

Foto: Míra Fořt

Naopak o kůži na jakýchkoliv botách je rozhodně potřeba se starat. Většina výrobců kožených pohorek (včetně Meindlu) dodává zakoupené boty ošetřené proti vlhku a degradaci kůže, nicméně tato ochrana nevydrží věčně. A pokud chcete zachovat boty v co nejlepším stavu co nejdéle, nesmíte čas od času zapomenout kůži svých bot důkladně „přejet“ impregnací. Není to nic časově ani finančně náročného a mimochodem, pokud si k Meindlům chcete pořídit jejich originální impregnaci, najdete ji ZDE

MFS paměťová pěna

Vnitřní část boty v oblasti nártu, kotníku a prstů je řešena podšívkou s dobře známou membránou Gore-Tex v kombinaci s materiálem MFS vakuum. MFS (memory foam system) je speciální paměťová pěna, která je úžasně měkká, poddajná, výborně přilne k vaší noze a chůze i v náročných terénech je pak velmi pohodlná. Bota nikde kolem nohy netlačí a sedí bez přehánění jako „ulitá“.

Foto: Míra Fořt

Odvádění teplot a par od nohy je v této vrchní části velice slušné i při extrémně náročné chůzi (v našem případě při především několika dlouhých štrekách s kvantem vybavení cestou k lovným místům na naších oblíbených rybářských revírech), nesmíte ovšem zapomenout zvolit kvalitní ponožky, které samy o sobě dokáží odvést pot na svůj povrch, respektive na vnitřní stěnu boty.

Duté tkaničky a robustní klipsy

Pohodlí, ale i samotnou stabilitu boty na noze, pochopitelně ovlivňujete, jako v případě všech bot, optimálním utažením tkaniček. Klipsy pro uchycení tkaniček jsou u Meindl Vakuum GTX řešeny skvěle. Jsou poměrně robustní a tkaničky se do nich usazují rychle a pohodlně. Navíc jejich ergonomie je vyřešena přímo na jedničku, protože při utažení tkaniček cítíte, že nemáte žádnou vůli mezi patou a nártem a noha vám v botě při chůzi, jak já říkám, „nevergluje“ (nemá vůli). Postaral se o to dobře dimenzovaný čtvrtý klip ze shora, jak si určitě všimnete na fotografiích.

Foto: Míra Fořt

Tkaničky jsou měkké, vyrobené z duté lehce pružné látkoviny a nemají tendenci se ani při jednoduchém uzlu rozvazovat, což mě rozhodně potěšilo. Tento drobný fakt jenom dokresluje vynikající dojem z těchto bot.

Nide nic netlačí

Komín boty Vakuum GTX je ideálně vysoký, plně chrání kotník, ale současně neomezuje nohu v chůzi ani do strmého svahu či strmých schodů. Vršek komínu nemá žádná ostrá místa (materiál ani šev), která by tlačila, nebo dokonce řezala do nohy.

Jazyk boty je uvnitř opět vystlaný MFS a ani při silnějším dotažení boty nemá potřebu v oblasti holeně tlačit. Zní to jako banalita, ale v historii jsem se již s několika pohorkami právě v tomto bodě dost natrápil a trvalo mi při obouvání vždy notný kus času, než jsem jazyk usadil v botě tak, aby mě absolutně v žádném botě netlačil. Další palec nahoru.

Foto: Míra Fořt

Vložky, které dýchají i izolují

Zajímavou kapitolou je v případě těchto Meindlů rozhodně jejich vložka. Jsou totiž vybavené systémem s názvem Air-Active Vakuum. Je to řešení, které dokáže rychle a především účinně odvést pot pryč od nohy. Vložka navíc rychle schne, ale má i další pozitivní vlastnost – je opravdu pohodlná. Došlap na ni je takový příjemně změkčený, nerazantní, a tak je i opravdu dlouhá chůze v těchto botách přímo potěchou pro nohu. Vložky také slušně izolují od chladu od studené země. A to je zásadní vlastnost, kterou my rybáři dokážeme v případě bot ocenit.

Meindl Vakuum GTX je bota, kterou budu rozhodně i nadále nosit od podzimu až do jara, nevyjímaje zimní nepříjemné mrazíky. Jak jsem si už několikrát vyzkoušel na zimních výpravách k vodě, tak při volbě kvalitních zimních ponožek (prim mají dle mého názoru ponožky z merina a alpaky), případně kombinace jejich více vrstev, vydržím lovit celé dlouhé hodiny bez toho, abych trpěl chladem od nohou. A co si budeme povídat, jak vám je na rybách zima na nohy, není lov nic příjemného a máte zaděláno na pořádné nachlazení. A to v tom lepším případě.

Foto: Míra Fořt

Stabilní podešev z dílny Vibram

Zabránění prochladnutí nohou od země ovšem nemají za cíl jen zmíněné vložky těchto bot, ale také jejich podrážka, respektive úplně správně řečeno podešev. O podešev se postaral léty prověřený italský výrobce Vibram, který v tomto případě nakombinoval dvě technologie – Meindl Multigriff a Urban Walker. Podešev je příjemně tuhá i do opravdu náročného terénu, ale není zase tak tuhá, aby chodidlo unavila při delším méně náročném treku. Ideálně se ohýbá v první čtvrtině od špičky, navíc v sobě nese dobrou tuhost při křížení (torzi) podešve. Tuhle vlastnost si užijete hlavně při stoupání (nebo sestupu) po vrstevnici na hodně příkrém a třeba i nestabilním svahu. Bota na podkladu krásně drží, v chůzi i po takovémto terénucítíte výbornou jistotu. Prostě pohorka i do drsných míst, kde jiné boty snadno selžou.

Spodek podešve má velice dobrý dezén. Bota neklouže na mokrých kořenech a kamenech, a tak se nemusíte bát s těmito botami lovit na mokré skále, betonových schodech těsně nad vodou, nebo říčních balvanech. S Meindl Vakuum GTX jsem si skvěle užil prosincovou přívlač v místech, kam se mi z předchozími botami na rovinu moc nechtělo. Ono napráskat s umělými nástrahami za jediné dopoledne desítky až stovky hodů, a přitom být neustále opatrný na každý drobný krok, to prostě není nic příjemného.

Foto: Míra Fořt

Sbírka dokonalostí v jednom balení

Prostě tyhle pohorky od Meindlu jsou úplná delikatesa. Hrozně rád bych jim našel nějakou „mouchu“, ale opravdu není kde brát. Bota je řešená prakticky dokonale, už není čím ji vylepšit. Navíc je i na pohled úžasná. Klasický design je doplněný barevnými boky pod patovou částí, loga firmy Meindl působí prémiově a nikoli okázale. A co jsme ještě nezmínily, to je jejich váha. Čekal jsem, že budou mít opravdu hodně přes kilogram, ale ve skutečnosti váží jedna bota jen 960 gramů, a to ve velikosti 11! Pro představu osmičky váží jen 800 gramů.

Tohle je bota, která se nedá nedoporučit. Věřím v její velice dlouhou životnost, už proto, že jeden z mých parťáků má Meindly už 11 let a nikdy s nimi neřešil žádný problém. Ano, je pečlivý a umí jim dát, co potřebují (od správného sušení po kvalitní impregnaci). Ale jak už jsme si naznačili na začátku, nesmíte zapomínat, že to je kožená bota a bez ošetření to v případě kožených pohorek prostě nejde.

Foto: Míra Fořt

Vysoká cena? To je relativní

Samozřejmě očekávám v diskuzích negativní připomínky, že tahle bota je extrémně drahá, že na ni každý finančně nedosáhne apod. Ale pozor, je potřeba si na rovinu připustit, že tohle je skutečně Ferrari mezi pohorkami. A ten, kdo za ní utratí bez koruny 7.600 Kč, tak taky ví, proč to dělá a co od takových bot očekává. V zaplacení si za skutečnou kvalitu rozhodně problém nevidím a nelituji v tomto případě jediné vynaložené koruny, protože tohle jsou boty, které jsem si já osobně vždycky přál. A vím, že mi budou roky geniálně sloužit na rybářských výpravách, při návštěvách lesa a lovech s kamarády myslivci, ale také na horských tůrách, které čas od času moc rád podniknu.

Tyto boty rozhodně doporučuji i těm nejnáročnějším borcům, kteří hledají na svém vybavení na ryby a do lesa ty nejdrobnější nedostatky. Tady je budou hledat opravdu dlouho a patrně marně. Boty Meindl Vakuum GTX jsem pořídil na eshopu Tilak.cz.      

 

Boty Tilak Vakuum GTX přehledně

Vnitřní výstelka: MFS (speciální paměťová pěna)

Vrchní materiál: digafix, kůže nubuk

Podšívka: GORE-TEX Performance Comfort Footwear, MFS vakuum

Vložka: Air-Active Vakuum

Podešev: Meindl Multigriff 2 by Vibram, Urban Walker by Vibram

Váha: 800 g (velikost 8), 960 g (velikost 11)

Obsázka: 7 cm vpředu, 9,5 cm vzadu

Zařazení bot: B - klasický treking

Cena: 7.599 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek