Skotská Jura Seven Wood: unikátní ostrovní whisky ze sedmi dubových sudů

10.11.2022 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Skotská Jura Seven Wood: unikátní ostrovní whisky ze sedmi dubových sudů Jak se nám zamlouvala skotská whisky značky Isle of Jura a jaký je vlastně její příběh? Pojďte ji s námi otestovat, možná je to ten správný tip přesně pro vás.

Ostrov Jura, podle kterého nese tato whisky název, leží skoro 100 km v Atlantiku západně od pobřeží Skotska. Tento 48 kilometrů dlouhý ostrov je domovem 212 lidí, z nichž se velká část podílí na výrobě whisky Isle of Jura. Kromě lidí je také ostrov domovem mořských orlů, tuleňů a divoké zvěře. Divoké hory, jezera, rozbouřené moře, to jsou typické scenérie tohoto zajímavého ostrova s duchem starověku. Ostrov Jura má jedinou silnici, jednu hospodu, jeden hotel, ale hlavně jedinou palírnu whisky a tou je právě Isle of Jura.

212 let a voda z místního pohoří

Kořeny této palírny sahají až do roku 1810, kdy na ostrově žilo ještě více než 1 000 lidí. V průběhu historie a především válek však ostrov spíše pustl a nakonec došlo i k devastaci palírny. Naštěstí však byla zrekonstruována a od roku 1963 se zde whisky opět vyrábí.

Palírna si zakládá na tom, že k výrobě své whisky používá pouze vysoce kvalitní suroviny a vodu, kterou čerpá přímo ze svých ostrovních zdrojů. Primárním zdrojem vody, kterou palírna používá k výrobě své whisky, je nejvyšší pohoří ostrova, které nese název The Papas of Jura. Voda je de facto filtrována samotným pohoří, až se nakonec dostane do údolí, kde je z potoků čerpána palírnou. Nejen tato voda, ale také celkové velmi specifické mikroklima se ve finále projevuje na charakteru whisky Isle of Jura.

Nejvyšší destilátory a tuplem odolné láhve

Zajímavostí této palírny je, že k výrobě své whisky používá jedny z nejvyšších destilačních přístrojů ze všech okolních ostrovů, aby dosáhla co nejčistší chuti. Byl to prý velký technický problém dostat na ostrov tyto nadměrné přístroje, ale nakonec se akce podařila a výsledek stojí za to. Co je dále zajímavé, tak Isle of Jura cíleně vyrábí co nejpevnější láhve na svou whisky, a to z velmi prostého důvodu. Aby vydržely náročnou plavbu z ostrova, kolem kterého jsou v moři nebezpečné proudy a víry.

Whisky ze sedmi dubových sudů

My jsme se rozhodli z produkce Isle of Jura otestovat konkrétně whisky Jura Seven Wood (v překladu sedm dřev). Jedná se o velmi zajímavou single malt whisky, která prošla unikátním procesem zrání hned v sedmi různých dubových sudech. Nejprve v sudu z amerického dubu po bourbonu a následně v šesti sudech z francouzských dubů z různých, ale konkrétních regionů (Limousin, Troncais, Allier, Vosges, Jupilles a Les Bertragnes). Výsledkem poměrně složitého procesu zrání je velice komplexní mahagonově zlatá whisky, která je výrazně ovocná a kořeněná.

Krása ovoce, čokolády a kouře

V její báječné vůni je cítit náznak zázvoru, kávy, ale také čokolády. V chuti se pak projevují především tóny pečené broskve, karamelu, lékořice a kandovaného pomeranče. V závěru je tato whisky krásně jemně kouřová.

Whisky má 42 % alkoholu, což je z mého pohledu naprosto vyhovující hodnota. Oba mí parťáci ji chválili a dokonce jsem dostal za úkol z ní udělat tradiční lahvinku pro naše každoroční letní výpravy na Orlík. Rád v tomto ohledu kamarádům vyhovím, protože i mě Jura Seven Wood velmi pozitivně oslovila.

Hledání vhodného tabáčku

Dokonce jsem na dvou rybářských výpravách, kde jsme Jura Seven Wood ochutnávali, hledal dýmkový tabák, který by mi k této whisky nejvíce vyhovoval. A musím říct, že nejlepší kombinace byla s latakií Aristans Blend od Ashtonu. Kuřáci dýmek budou dobře vědět, o jakém tabáku mluvím, je to dobře známá tabáková ikona.

Každopádně vám Seven Wood doporučuji, páni rybáři a myslivci. Je to opravdu vynikající skotská whisky, se kterou si výborně vychutnáte klidný podvečerní lov a ještě více zapití výjimečného úlovku. Láhev stojí 1 610 korun a za tuto cenu jsme ji pořídili na eshopu Warehouse1.cz, který má v nabídce pestrou paletu kvalitních whisky z celého světa. A nejen whisky.

Jura Seven Wood přehledně:

Značka: Isle of Jura

Země původu: Skotsko

Objem: 0,7 l

Obsah alkoholu: 42 %

Cena: 1 610 Kč

Kde zakoupeno: Warehouse1.cz

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek