Sezóna blech a klíšťat na rybách je tu - komplikace pro zvířata i lidi

10.04.2017 Rady a tipy
Recenze Tip
Sezóna blech a klíšťat na rybách je tu - komplikace pro zvířata i lidi Řada z nás rybářů chodí k vodě i se čtyřnohými mazlíčky - především se psy, kteří mohou domů přinést nejen klíšťata, ale i jiné parazity. Jak se tomu bránit?

Češi jsou známí svou náklonností k chovatelství, což potvrdil i aktuální průzkum GfK, ze kterého vzešlo, že 38 % domácností v ČR má psa, 25 % kočku a 14 % má psa i kočku zároveň. U vody, na louce i doma je ale třeba se o své zvířecí kamarády starat. Vnitřní i vnější parazité psů a koček nejsou tím, co si chceme odnést z rybaření. 

Z průzkumu dále vyplynulo, že 84 % majitelů psů a koček má povědomí o tom, že se některá onemocnění mohou přenášet ze zvířat na člověka. I proto je důležité domácí mazlíčky před parazity chránit, přičemž záleží i na výběru vhodného přípravku. Dle průzkumu mezi chovateli by 94 % z nich zvolilo repelentní přípravek, tzn., že parazit se nemusí přisát, aby zahynul. A 88 % domácností by změnilo nakupovaný produkt ve prospěch produktu repelentního.

Chovatelé mají v dnešní době na výběr z mnoha přípravků určených k ochraně zvířat před klíšťaty, blechami a dalšími vnějšími parazity. A orientovat se v tak široké nabídce nemusí být vždy jednoduché. 

„Jedinou správnou a účinnou prevencí je správné použití antiparazitik. Zde se nabízejí dvě doporučovaná řešení. Jednou možností je použití obojků s dlouhodobou účinností, např. Foresto pro psy a kočky. Tento obojek zabíjí klíšťata a hubí blechy až po dobu 8 měsíců. Druhou možností je pravidelná aplikace spot-on přípravku roztok na kůži, např. pipety Advantix, která je určena pouze pro psy (pro kočky je toxická). Advantix zajišťuje účinnou ochranu před klíšťaty, blechami, komáry a dalšími parazity po dobu jednoho měsíce. Pak je nutné jeho aplikaci pravidelně opakovat každý měsíc.

Oba preparáty vykazují kromě antiparazitárního účinku také repelentní účinek. Přípravky tedy klíšťata zabíjejí ještě před tím, než se stihnou přisát a nedojde tak k přenosu některého z nebezpečných onemocnění,“ shrnuje možnosti prevence s repelentním účinkem MVDr. Radek Protiva z plzeňské ordinace RPVET. Repelence je pak prvním krokem v prevenci před nákazou parazity.

Odčervení pouze dvakrát za rok je velký omyl!
Průzkum GfK poukázal na to, že si 69 % chovatelů myslí, že odčervuje domácího mazlíčka správně, tedy dostatečně často. Realita je však jiná. Celých 41 % majitelů odčervuje pouze dvakrát ročně, což je naprosto nedostatečné. Jen 20 % majitelů mazlíčků odčervuje správně, tedy čtyřikrát za rok! 

MVDr. Protiva dále připomíná, že je potřeba odčervovat dospělé zvíře pravidelně alespoň jednou za 3 měsíce. „Koťatům a dospělým kočkám je pak možné podávat speciálně tvarované Drontal tablety, které zvíře účinně zbaví tasemnic, škrkavek i měchovců,“ doplňuje dále.

Jedním z nejznámějších vnějších parazitů je klíště, které může svou oběť nakazit lymskou boreliózou, babeziózou a ehrlichiózou. Jedná se o závažná onemocnění, a proto je důležité dbát na to, aby klíště nemělo nejmenší šanci se přisát. Lidé na klíšťata vyzrají aplikací repelentu a ve speciální formě by ho měli dopřát i svému psovi či kočce. Ideální volbou jsou tedy přípravky s repelentním účinkem, které zamezují přisátí klíštěte, a tudíž i nákaze jednou z výše zmiňovaných nemocí. 

Dalším z řady nebezpečných parazitů psů i koček je blecha. Blechy kladou svá vajíčka do zvířecí srsti, ta pak ve většině případů vypadnou a dostávají se tak do okolí zvířete. Celkově se jen 5 % těchto parazitů vyskytuje v kožichu zvířete, zbylých 95 % blech žije ve zvířecích pelíšcích, na kobercích či v sedačkách v obýváku. Blechy mohou přenášet různá virová i bakteriální onemocnění a většina zvířat také trpí alergií na bleší kousnutí, která se projevuje intenzivní svědivostí. Blecha může jednoduše přeskočit i na člověka, a i proto je na místě řešit u psů a koček 
i prevenci před blechami. Krom těchto nepříjemností je blecha také mezihostitelem dalšího parazita – tasemnice. Důležité je psy i kočky chránit, a tak chránit i sebe a okolí.

Pojďte si zasoutěžit o outdoorové USB náramky nebo třeba originálník zásobníky se sáčky na venčení. Stačí když nám pošlete správnou odpověď s názvem "Soutěž - paraziti" do mailové schránky info@casnaryby.cz nejpopzději však do 20.4.2017 

Soutěžní otázka zní:

Kolikrát ročně je doporučené odčervovat dospělé psíky?
a) 1x
b) 4x 
c) 6x

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x
Recenze 3x

Odběr novinek