Sekera od Petra Pěchoty: krásný řemeslný pracant padnoucí skvěle do ruky

19.04.2023 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip Recenze nožů
Sekera od Petra Pěchoty: krásný řemeslný pracant padnoucí skvěle do ruky Otestovali jsme sekeru od šikovného řemeslníka, který se na výrobu, ale také renovaci seker specializuje. Co je možné očekávat od sekery, kterou stvořily šikovné české ruce fanouška do starých seker s duší i příběhem?

Po řadě recenzí nožů od českých nožířů jsme se rozhodli otestovat také jiný nástroj z rukou českého řemeslníka – konkrétně sekeru z dílny Petra Pěchoty. Pan Pěchota z Brandýsa nad Labem se věnuje renovaci a výrobě seker od roku 2017 a jeho výrobky jsou známé pod označením Peter‘s Axes.

Z obchodního zástupce šikovný výrobce seker

Jak se pan Pěchota ke svému současnému řemeslu dostal? Pokud očekáváte, že tímto směrem vykročil po sérii zaměstnání, která s výrobou seker nějak souvisí, pak vás rychle vyvedu z omylu. Petr totiž původně pracoval jako obchodní zástupce ve farmacii. Základy práce s materiály sice získal v dětství od svého otce – strojního inženýra, ale jakmile se Petr rozhodl uniknout ze sterilního prostředí svojí práce k sekerám, musel se začít intenzivně věnovat práci s kovy a dřevem, ale také kůží jako samouk. 

Dnes se zaměřuje na renovace zahraničních seker s dlouhou historií z USA, Austrálie a Finska, kde jak sám říká, je fantastické množství druhů a výrobců seker. Nicméně co se týče výroby vlastních sekerek, tak jejich hlavy si sám navrhuje a nechává si je vyrobit na míru svým dodavatelem kovářem. Topůrka si pan Pěchota vyrábí sám, a to především z jasanového dřeva, které ho fascinuje svojí krásnou kresbou. Také kožená pouzdra na své sekery si vyrábí a šije sám, což je, jak říká, nezbytné. A to proto, že ostří každé sekery je jiné a potřebuje perfektní usazení do pouzdra.

Sekery vyrábí pan Pěchota na zakázku a pochvaluje si, že pořadník svých zákazníků má neustále plný. Jeho zákazníci vždy nadefinují své požadavky na konkrétní sekeru a pouze v případě, že si zákazník vymyslí nějaký požadavek, který úplně nesedí k využití jeho budoucí sekery, navrhne mu pan Pěchotě nějaký rozumný kompromis ze zkušenosti z předchozích seker tak, aby byl finální výrobek kromě své vizuality také praktický k dané práci. Nejčastějšími zákazníky Petra Pěchoty jsou Češi a Slováci, ale v nemalé míře také Američané. 

Znovuzrození starých seker

Co se týče renovace seker, což je nejoblíbenější Petrova práce, tak v rámci té se prý inspiroval v USA a Anglii, kde je renovace seker velký fenomén. Renovaci seker říká pan Pěchota „Znovuzrození ocele“ a daná myšlenka, která si dává za cíl navrácení nového života sekerám s duší a příběhem se mi, přiznám se, velice líbí a také jí upřímně fandím.

Byl jsem zvědavý, jak dlouho trvá výroba jedné sekery na zakázku, a od Petra jsem se dozvěděl, že v zásadě jeden den za předpokladu, že neudělá chybu v rámci jakéhokoli výrobního procesu. Tzn. do měsíce je schopen takových 20 seker vyrobit, což není zrovna málo. Také mě zajímalo, jako nejnáročnější sekeru kdy vyrobil a odpověděl mi, že: „Nejnáročnější byly asi oboustranné sekery z USA značky Lincoln a také sekery do mojí soukromé sbírky s názvem Black Raven, kde se jen samotná hlava sekery na aukcích vyšplhá přes 400 dolarů, avšak sběratelská hodnota je daleko vyšší. Jinak v poslední době to byl požadavek jednoho mého zákazníka na oboustrannou sekeru s motivem Predátora a Vetřelce leptaného do kovu. A to byl opravdu oříšek, který se ovšem velice podařil ke spokojenosti mé i zákazníkově.“

Krásný Bushcraft z pružinovky

Ale teď už se pojďme podívat na sekeru, kterou pan Pěchota vyrobil pro nás. Je to praktická fortelná krasavice, která mě nadchla od momentu, kdy jsem ji poprvé vybalil. Naše sekera od pana Pěchoty patří do jeho řady s názvem Bushcraft a její celková délka je 46 cm. Je to velmi praktický formát, se kterým se dobře štípou polínka, ale také se s ním dobře osekávají větve a i jinak opracovává dřevo (špice kůlů, záseky do polen na pagodu atd.), a přitom je sekyrka ještě dobře skladná a nezabírá příliš místa v zavazadlech. Výborně se mi vejde do rybářské tašky, ale i turistického a loveckého batohu, a už jsem si za těch pár měsíců zvykl, že se mnou absolvuje prakticky každou rybářskou i loveckou výpravu.

Ale pojďme více do detailů, ať si o dané sekeře uděláte pořádnou představu. Její hlava má délku 15,5 cm, ostří je vysoké 8,3 cm a protější úderná strana má výšku 6 cm. Šířka hlavy je na úderné straně 2,2 cm a na hřbetu v nejširším bodě před topůrkem 1,3 cm. Hlava sekery je vyrobená z oceli 14260, což je rozhodně dobrá volba, protože tento materiál je velmi houževnatý, odolný vůči namáhání a po zakalení je i vysoce pevný a pružný.

Jediný jeho nedostatek je ten, že neodolává korozi, takže je potřeba se o sekeru (stejně jako o drtivou většinu ostatních dostupných seker) trochu postarat a nenechávat ji trpět ve vlhku, nebo dokonce úplném mokru. Nicméně případná povrchová rez tu není něco, co by vás mělo v konečném důsledku jakkoli trápit. Hlava je z poctivého kusu ocele a i se rzí odvede sekera stále pořádný kus práce. Ale třeba já osobně rez na sekerách ani nožích nesnesu a o své parťáky o přírody se vždycky postarám dobře. Aby nejen fungovali, ale také vypadali.

Na hlavě této sekery se mi moc líbí okamžitá čitelnost řemeslné, konkrétně pak kovářské práce. Její vizualita, která přechází ze záměrně nedokonalého opracování povrchu po stranách až směrem k zrcadlově vyleštěné partii ostří, vypadá výborně. Stejně jako tvar hlavy s rovným hřbetem a obloukovými boky směrem na topůrko, které mi v celkovém provedení evokují prastaré fortelné sekery našich předků. Výška ostří je dobrý kompromis pro náročnou práci s velkými kusy dřeva i jemnější práci jako je třeba příprava třísek na podpal. A jako třešinku na dortu musím pochválit i vyražené logo Peter‘s Axes na levém bohu hlavy této sekery.

Topůrko, které perfektně sedí v ruce

Topůrko je zde také zpracované podle mých představ. Má poměrně výrazné „esovité“ zakřivení, ale také výrazné rozšíření směrem ke svému konci, a tak doslova geniálně padne do ruky. Délka topora od hlavy sekery ke konci je 39,5 cm, průřez topora nad hlavou sekery je 5 x 2,4 cm a rozměr průřezu v místě jednoručního úchopu nad koncem topora má 4,2 x 2,3 cm. Topůrko jako kdyby mi bylo dělané na míru. A drží se výborně!

Sekera má celkově výbornou pádnost, je dobře vyvážená (těžiště je situované asi 1 cm od hlavy směrem do topůrka) a když si topůrko prohlížím, oceňují hodně výraznou kresbu jasanu společně s moc pěknými prvky na konci topůrka, kterými jsou přiznané části stromového nádoru. Na samém konci topůrka je ještě vypálené logo výrobce. Další slušivá drobnost.

Záměrně jsem s touto sekerou štípal hodinu v kuse dřevo doma na zahradě (smrk, švestka a buk) a musím pochválit, jak příjemný je úchop topora ruku v ruce s pádností hlavy. Ve srovnání s mojí Fiskarskou podobných rozměrů je tohle docela jiný koncert. A navíc tu nejde jen o samotnou uživatelskou hodnotu „nástroje“. Mám i u nožů rád, když vzešly z něčích šikovných rukou, mají v sobě nápad, unikátní charakteristiku, identické zpracování, a to všechno bych nazval právě duší – v našem případě duší této báječné sekery.

Kožené pouzdro a cena odpovídající kvalitě

Sekera mi dorazila dobře nabroušená s bezpečně ukrytým ostřím v krásném koženém pouzdře. Pouzdro je vyrobené z poctivé masivní hověziny (krásně voní kůží), je kvalitně šité dvojitým stehem a nese na sobě upínací pásek (ukotvený mosaznými nýty), který pouzdro bezpečně fixuje k hlavě sekery. Pouzdro má krásné čisté zpracování, působí robustně a rovněž na něm nacházím vyražené logo pana Pěchoty.

Celkově se mi tato sekera opravdu líbí a až nečekaně mi vyhovuje do nejmenších detailů. V zásadě mě nenapadá nic, co bych na ní potřeboval změnit, nebo jen drobně upravit, a to bez přehánění. Je evidentní, že pan Pěchota své práci rozumí a na svých výrobcích odvádí 100% výkon.

Zajímá vás, na kolik taková ručně stvořená sekera vyjde? Tak konkrétně náš kousek s názvem Bushcraft stojí 4 900 korun. Ostatní sekery pana Pěchoty se pohybují v rozmezí 5 až 6 tisíc korun, ale také je možné v jeho nabídce najít závodní speciál, který stojí 11 000 korun. Zdá se vám cena mezi 5ti až 6ti tisící ze sekyru nízká, nebo vysoká? Já o ceně sekery, kterou nám pan Pěchota zaslat na testování nemohu vůbec polemizovat. Je krásná, má pro mě ideální formát, je dobře vyvážená, má epesní pádnost i ostří a celkově se mi s ní pracuje na jedničku. Tzn. za mě je cena téměř 5 000 za sekeru na celý život naprosto adekvátní. Pro mě, který dokáže ocenit kouzlo řemeslné české práce, rozhodně ano.

Plán je lept i okrášlení topůrek

Zajímalo mě, jaké má Petr Pěchota plány do budoucna a zda se třeba nechce začít věnovat i výrobě nožů. Řekl mi, že rozhodně zůstane u seker, ale že plánuje rozšíření nabídky v tomto segmentu, hodlá se věnovat zdobení a povrchové úpravě kovu pomocí leptu a také, že začne používat na topora netradiční materiály jako je epoxid a barevné kovy. Mimo jiné naznačil, že pracuje na novém projektu směrem k vrhacím sekerám.

A jaký, že máš tento náš výrobce seker vlastně soukromé záliby? „Jako skutečně vytížený živnostník trávím většinu času v dílně, ale vždy si rád najdu čas na sport, jako jsou lyže, kolo, fitko, nebo plavání. A to ať už sám nebo s celou rodinou,“ říká pan Pěchota. Každopádně nabídku a kontakty na Petra Pěchotu naleznete na jeho webu Petersaxes.cz, ale také na jeho facebookové stránce Peter´s Axes, případně na stejnojmenném Instagramu.

Já tomuto šikovnému výrobci a renovátorovi seker děkuji za sekyru, kterou nám vyrobil do recenze a přeji mu mnoho spokojených zákazníků s jeho sekerami, ale také, aby si i přes svou pracovní vytíženost našel vždy kousek času na své oblíbené sporty a na rodinu.

Sekera Bushcraft od Petra Pěchoty přehledně:

Materiál hlavy: pružinová ocel 14260

Materiál topůrka: jasanové dřevo

Délka hlavy: 15,5 cm

Výška ostří: 8,3 cm

Celková délka: 46 cm

Délka topora od hlavy po konec: 39,5 cm

Váha: 1 140 g (1 240 g včetně koženého pouzdra)

Cena: 4 900 Kč

Web výrobce seker: Petersaxes.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek