Sekera Fiskars Norden N10: opravdu parádní dříč na výpravy, kde se neobejdete bez dřeva

20.01.2022 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Sekera Fiskars Norden N10: opravdu parádní dříč na výpravy, kde se neobejdete bez dřeva Rozhodli jsme se otestovat krásnou finskou sekeru z dílny známé společnosti Fiskars. A mile nás překvapila nejen krásným designem.


 

Vozíte s sebou na rybářské výpravy sekyru? Anebo sekeru? Obě varianty jsou podle pravidel českého pravopisu možné, nicméně nejde nám nyní o pravopis, ale o předmět na sekání dřeva jako takový. Já vozím sekeru na vícedenní výpravy vždycky, ale ne jako většina rybářů tu úplně nejmenší, která je vhodná na dělání třísek, nebo sekání relativně tenkých větví. Vozím řekněme střední formát sekery, kterou je možné pohodlně naštípat dřevo na pařezu, nebo s ním podetnout soušku, anebo nasekat i silnější větve na oheň.

Proč? Protože je s ním práce přesně s takovými, řekněme masivnějšími materiály pohodlnější a na třísky sekeru nepotřebuji. Na to mám velký nůž, který nejen že pomocí polínka připravím třísky, ale taky si pomocí něj připravím tzv. chlupatá dřívka na podpal. Zkrátka sekera o celkové délce 40 – 50 cm je pro mě na jakýchkoli výpravách do přírody, kde chci posedět u ohně v ohništi či alespoň na grilu základ. Kolíky od stanu či bivaku s ní také zatluču bez problému a ve finále mám pocit, že mám s sebou i „nebezpečného“ parťáka na obranu, kdyby snad došlo na nejhorší a někdo mě v samotě u vody nedej bůh ohrožoval. Zní to paranoidně? Možná trochu, každopádně pro tento účel jsem dosud sekeru naštěstí nikdy nepotřeboval.

Ale vždycky mi vadilo, že jsem s sebou vozil nehezkou sekeru s plastovým topůrkem, které je sice z pohledu životnosti praktické (často je i lehčí než dřevo), ale jednoduše není hezké na pohled. Navíc uznejte sami. Dřevo je v ruce daleko příjemnější a v zimě vás do holé ruky nestudí. Proto jsem si pořídil novou sekeru od firmy Fiskars právě s krásným dřevěným topůrkem, ve kterém ale není sekera samotná přímo ukotvená, takže nehrozí vypadnutí klínu, zranění po uvolnění sekery atd.

Slušná pádnost a krásný ořechovec

Moje nová parťačka do přírody nese název Fiskars Norden N10, její celková délka je necelých 45 cm cm (sekera i s topůrkem), přičemž samotné dřevěné topůrko má délku 26,7 cm a kompletní topůrko pak 35,5 cm. Hlava sekery má délku 15,3 cm a ostří je dlouhé 7,6 cm a výbrus nad ostřím je vysoký cca 8 milimetrů. Celá sekera váží 1,2 kila, což je velmi dobrý váhový kompromis pro slušnou pádnost sekery, ale zase to není moc velká váha, ze které by vás při delší práci měla bolet ruka či rameno.

Topůrko je vyrobené z ořechovce (říká se mu také hickory), který má jednak krásnou kresbu a velkou variaci v barvách, respektive odstínech barev dřeva, ale navíc je to báječně tvrdé a odolné dřevo, které se na topůrka hodí přímo ideálně. Pokud by vás to zajímalo, tak ořechovce rostou především v Severní Americe, Mexiku a také východní Asii. Jinak topůrko má pěkně lomený tvar na spodku, se sekyrou se moc pěkně pracuje jednou rukou i obouruč.

Síla topůrka je taková, že ji svou středně velkou rukou obejmu tak, že se dotýkám prsty části dlaně pod palcem, což mi vyhovuje. Konec topůrka je navíc vylepšený otvorem pro možné zavěšení sekery, její přivázání na strom, pod kůlnu a v našem případě třeba i pod bivak. Ale já ji většinou hodím pod lehátko na nějaký podkladový materiál tak, aby mi neležel přímo na zemi. Což nedělá dobře hlavě sekery (pokud to není nerez) ani dřevěnému topůrku.

Výborné ukotvení pomocí Fibercomp

Hlava sekery je upevněná k topůrkové části pomocí materiálu Fibercomp, což je vlastně polyamid vyztužený skelnými vlákny. Je rozhodně trvanlivý, odolný a také lehký. A to je přesně to, co na sekeře potřebujete, abyste vám s ní snadno pracovalo, ale abyste jí mohli i současně věřit a nebáli se do ní opřít.   

Samotná hlava sekery je vyrobená z kované dvojitě kalené uhlíkové oceli, kdy ostří čepele je kalené na 55 HRC a tělo čepele pak na 48 HRC. Tím, že je ostří kalené na větší tvrdost, získává tu vlastnost, že déle drží ostrost a není potřeba až tak často brousit. To je ovšem relativní, protože, samozřejmě záleží na tom, jak často sekeru používáte. Já jsem měl Norden N10 zatím na šesti vícedenních výpravách, kde jsem s ní rozhodně nepracoval od rána do večera a dobrušovat jsem ji dosud rozhodně nemusel. Uvidíme, jak dlouho mě její ostří bude ještě bavit, než jeho ostrosti pomůžu k původní dokonalosti.

Krásný kus za slušnou cenu

Designově se mi tahle sekera opravdu moc líbí. Celkově má velmi povedený klasický tvar, hlava vypadá solidně až minimalisticky. Na dřevo ořechovce je radost se dívat a hezký je i kovový kroužek nad dřevem s nápisem Fiskars. Nevím, jestli je to tvrzený hliník, nebo nerez, ale tahle drobnost je vizuálně velice působivá. To se musí nechat.     

Jako poslední musím pochválit ještě plastový kryt sekery, do kterého se sekyra snadno vkládá a zámek funguje sympaticky ztuha. To proto, aby se neodemkl při převozu sekyry, nebo nedbalé manipulaci s ní a sekera z něj nevypadla. Kryt nepůsobí zrovna nejfortelněji, ale zatím se mi ho nepodařilo poškodit ani při hrubším zacházení, tak uvidíme, jak se předvede v budoucnu, stejně jako sekera samotná. Na to, abych definoval, jestli je Norden N10 sekera na celý život, ji používám relativně krátce, a tak se prostě nechám překvapit. Uvidíme, jak bude holka „makat“ za nějakých 5 až 10 let. Zatím se mi líbí moc a dovolím si vám ji doporučit, přátelé rybáři.

Sekera byla zakoupena na Fiskars-online.cz za cenu 1.417 korun, což je cena za takto solidní a pěknou sekeru velice snadno akceptovatelná. Co říkáte? Mám pravdu?

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek