S taktickou svítilnou Fenix TK16 se budete cítit jako člen speciální jednotky

27.01.2016 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
S taktickou svítilnou Fenix TK16 se budete cítit jako člen speciální jednotky Napadlo vás někdy, že vaše svítilna, kterou potřebujete nosit s sebou na ryby, může umět daleko víc než ostatní řekněme běžné svítilny? Co lze očekávat od profesionální "baterky", kterou používají i speciální jednotky? 
 

Chlap, který rád podniká výpravy do přírody ať už jako rybář, myslivec, čundrák, houbař nebo jen zapálený turista, by měl u sebe nosit z praktických důvodů dvě elementární věci - nůž a svítilnu. Oba předměty vám mohou zvláště v prekérních situacích prokázat významnou službu, ale o noži, nebo dýce se v tomto článku bavit nebudeme. Řeč bude o svítilně, nebo chcete-li baterce, která pro vás může hrát adekvátně vašim zálibám a koníčkům různě významnou roli. 

Nicméně pokud bychom měli shrnout nejvýzněmnější a řekněme univerzální atributy takové pořádné chlapácké svítlny vhodné pro nošení s sebou do přírody, pak se určitě shodneme na základních čtyřech. Svítilna by měla mít co nejlepší dosvit (vzdálenost a šířka kužele světla), měla by vydržet hrubé zacházení včetně kontaktu s vodou například v dešti, nesmí to být žádný dvoukilový světlomet, který zatěžuje a překáží a nakonec - musí vydržet svítit opravdu dlouhou dobu. 

Když chlapácká svítilna, tak jako z akčního filmu
A co byste tomu řekli, kdyby taková svítilna, kterou budete nosit často u sebe, uměla ještě víc? Napadlo vás někdy, že můžete vlastnit svítilnu, kterou používají speciální policejní a vojenské jednotky? Její cena není až tak vysoká, jak byste možná předpokládali, zato její vlastnosti a design určitě převýší vaše očekávání. Dosvit stovky metrů, svícení pod vodou, možnost rozbití skla ozubenou hlavou svítilny, a to vše v "mašině", která váží pouhých 122 gramů. To je přitom pouze základní charakteristika taktické svítilny z dílny společnosti Fenix, která se specializuje na profesionální zdroje světla.

Abychom byli úplně přesní, tak Fenix nabízí taktických svítilen hned několik, ale já jsem si po dlouhém zvažování vybral za svého "parťáka" na výpravy do přírody model TK16, který mi padl nejlépe do ruky, splnil všechny mé technické nároky na praktickou svítilnu včetně opravdu masivního dosvitu a na rovinu - naplnil i mou vizuální představu o "té pravé" taktické svítilně :-)

Až čtvrtkilometrový dosvit hlídá elektronika
Ale pojďme být konkrétní, co se TK16ky týče, ať máte jasnější představu, co všechno taková profesionální "baterka" nabízí. Začněmě kuželem světla, bez kterého by žádná svítlna nebyla svítilnou. TK16 dosvítí ve svém nejsilnějším režimu do vzdálenosti až 240 metrů, což je pro lepší představu délka dvou a půl fotbalových hřišť, nebo také polovina délky celého Karlova mostu v Praze. O maximální výkon této sítilny o síle 1.000 lumenů se stará výkonná LED Cree  s životností 50.000 hodin a hliníkový reflektor. 

Celkem je možné využít na svítilně 5 světelných režimů od již zmíněného nejvyššího levelu (baterie vydrží v tomto režimu svítit více než hodinu) až po režim 10 lumenů, ve které zvládne svítit v kuse až 150 hodin. Navíc můžete svítilnu přepnout i do režimu stroboskopické blikání.   

Svítilna je vybavena chytrou elektronikou, která hlídá konstantní výkon v jednotlivých režimech, chrání ji proti přehřátí i proti špatně vloženým bateriím. Pro napájení svítilny si můžete vybrat buď jeden vysokokapacitní li-ion akumulátor a nebo dvě třívoltové baterie. 

Nárazy, pády, nebo voda? Prověřeno, nevadí!
Samotné tělo svítilny je vyrobené z leteckého tvrzeného hliníku, takže svítilna je jednak velmi lehká (122 gramů bez baterií), ale současně i odolná proti pádu či jiným nárazům (výrobce garantuje odolnost proti pádu z výšky 1 metru). Povrch svítilny je navíc ošetřený tak, že je velmi odolný proti poškrábání. TK16 není jen odolná proti nárazům, ale odolá i vodě. Podle standardu IPX-8 vydrží baterka svítit bez rizika poškození i dva metry pod vodou. 

Hned první den, co jsem svítilnu vybalil, jsem si proklamovanou odolnost musel vyzkoušet. Bez hrubého testu jí věřit nehodlám. Hodinu si tak "baterka" svítila pod hladinou vody, párkrát jsem ji ledabyle pohodil na zahradě a dokonce jsem si s n i vykoušel rozbít staré okno připravené v garáži na likvidaci. Se zatěžkávací zkouškou jsem byl velmi spokojený!

Maximálně dotažená praktičnost
Tvar respektive design svítilny je vymyšlený tak, aby neprokluzoval při úchopu v ruce a současně se svítilna neotáčela při položení na nerovný povrch. Rozměry svítilny jsou 14 x 3,4 cm (hlava), respektive 2,5 cm (tělo).

Pochopitelně by to nebyla dostatečně taktická svítilna, kdyby ji nebylo možné upevnit na zbraň. K tomu účelu byste ovšem museli přikoupit ještě montáž na hlaveň, zbraňovou lištu, nebo optiku, ale k dispozici je třeba i držák na obyčejné kolo a zdalších doplňků pak i filtry, nástavce, difuzér a vzdálený spínač.

Ovládání taktické svítilny je řešené samozřejmě na jejím zadním konci, a to dvěma jednoduchými tlačítky. Součástí výbavy každé TK16 je sundatelný klip pro její nošení na oblečení, nebo výstroji, šňůrka pro zavěšení na zápěstí i decentní pouzdro na opasek.  

Svítilnu můžete zakoupit například na eshopu  www.kronium.cz za cenu 2 199 Kč a dostanete k ní záruku v délce 5ti let. 

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 94x
Recenze 84x

Odběr novinek