Rybářský nůž KDS: zajímavý pracant s dvojitým ostřím

30.07.2021 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Rybářský nůž KDS: zajímavý pracant s dvojitým ostřím Hledáte na své rybářské výpravy nůž, který nebude na parádu, ale na pořádnou práci? Vyzkoušeli jsme v praxi nůž od pověstné české značky KDS.

Zatímco někteří rybáři preferují nože tzv. na parádu a fotky od vody (dřevěná střenka, speciální výrobky od nožířů apod.), jiní dávají přednost pracovním „kudlám“, které mají za úkol především pomoci s přípravou dřeva, potravin a porcováním ryb. Právě takový, a to dokonce z rodu „levných“ jsme vybrali pro naši recenzi.

Kořeny historie nožířské značky KDS ze Sedlčan sahají až do 18. století k nožířské linii rodu Rebců, nicméně samotná značka KDS vznikla v roce 1951. Tato značka je dobře známá především mezi tuzemskými kuchaři a řezníky, kteří její výrobky používají dodnes od svých raných začátků. 

Dlouhý, lehký a dvě praktická ostří

Nás ale zaujal výrobek zaměřený na jinou sortu uživatelů – konkrétně na rybáře. Nůž přímo s názvem Rybářský jsme proto museli nutně vyzkoušet přímo u vody. Jedná se o delší nůž s celkovou délkou 28,3 cm, přičemž samotná čepel má délku 16,5 cm. Nůž je báječně lehký a váží jen 97 gramů.

Čepel je typická výrazně dlouhou až tzv. jedovatou špičkou a oboustranným ostřím. Na spodku čepele najdeme klasické hladké ostří s vysokým dutým výbrusem a drobnou fazetkou, která má výbornou řezivost. Na hřbetu čepele je zvláštní zubaté ostří ve tvaru vlnek, které je dlouhé 7,6 cm a výborně poslouží při porcování ryb, konkrétně při práci s řezáním páteře a dalších rybích kostí.

Čepel je vyrobena z nerezavějící oceli, což je zvláště na rybách praktické, protože nůž nevyžaduje žádnou zvláštní péči, jako je třeba udržování v suchu proti rezavění. Čepel tohoto nože je spíše měkčí, relativně snadno ohebná, a tak nabízí dost prostoru pro práci s filetováním ryb. Není ale samozřejmě určená pro nějaké sekání dřeva pomocí tlouku, kdy by se asi snadno poškodila. Ale třeba chlupatá dřívka na rozdělání ohně s ním uděláte celkem snadno.

Na boku čepele najdete logo KDS, informaci, že se jedná o nerezovou ocel a obrázek štiky, alby bylo evidentní, že se jedná o nůž určený primárně pro práci s rybami.

Výrazná i prostorná ručka

Ručka nože je vyrobena ze svítivě zeleného plastu, takže se nemusíte bát, že byste nůž marně hledali někde v trávě. Je natolik výrazná, že se nůž prakticky nedá ztratit. Ručka je tvarovaná pro ukazovák a ostatní prsty a nabízí i malou záštitu proti sjetí prstů na ostří nože. Ručka se nedrží špatně, jen je třeba si na její tvarování trochu zvyknout. Každopádně je dostatečně dlouhá (cca 11,5 cm), takže padne do ruky i chlapům s pořádnými velkými tlapami. 

Pouzdro je slabší článek

Součástí nože je i kožené pouzdro s jednoduchým ale bytelným švem a dvěma druky. Nůž se dá v pouzdru upevnit pomocí přezky s odepínacím drukem. Škoda, že je nůž v pouzdru usazený dost na volno a ani přezka ho příliš nefixuje. Já osobně bych dal přednost festovnějšímu pouzdru – klidně v plastovém, ale zato mnohem lépe řešeném provedení, díky kterému nůž nevypadne, anebo neriskuji při jeho přenášení u boku, že se zraním. 

Prima využitelnost i cena

Jinak mi ovšem tento nůž dává na ryby smysl, zvláště pro ty, kteří si rybu od vody rádi odnesou a třeba ji na výpravě i rovnou zpracují na gril, na oheň, nebo třeba do udírny. 

Osobně mám českou značku KDS rád, a s jejím Rybářským nožem se mi dobře pracovalo i při krájení chleba, klobás, salámů nebo kuřecího a vepřového masa. 

Cena nože je rozumně nastavena na 395 korun a troufám si ho všem rybářům doporučit. Zvláště těm, kteří nechtějí, nebo nemohou investovat do svého nože na ryby větší sumu peněz. Nůž jsem pořídil na eshopu KDS.cz a rozhodně nezůstane jen u něj. V budoucnu mám v plánu otestovat od KDS ještě zavírací nůž s dřevěnou střenkou s názvem EKO a rozhodně i jejich parádní mačetu.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 27x
Tip 27x

Odběr novinek