Rybaření ve Francii: Lov nonstop na 4 pruty a nízké náklady

25.11.2014 Jiří Louthan Rozhovory
Tip Rozhovor
Rybaření ve Francii: Lov nonstop na 4 pruty a nízké náklady Proč by měla Francie oslovit právě české kapraře? Na kolik lov ve Francii ve skutečnosti vyjde a jaká jsou jeho specifika? Rybaření ve Francii vám v našem rozhovoru přiblíží kaprař a distributor nástrah značky Progressive Baiting – Václav Karel, pro kterého je rybaření ve Francii srdeční záležitost.

Vím, že máš v oblibě rybolov především na francouzských vodách. Proč tě tak zaujala zrovna Francie?

Francii jsem si oblíbil především pro benevolentnější pravidla lovu a pro velký počet vodních ploch, kde se nechají lovit kapři. Francie navíc není tak vzdálenou zemí, tedy pokud se nerozhodnete cestovat na jih. Pak je samozřejmě velký rozdíl nejen v ujetých kilometrech, ale také ve financích utracených za dálniční poplatky.

Z cizích zemí jsem v minulosti vyzkoušel i Slovensko, kde mají pravidla velmi podobná našim, zato cena povolenky je o dost vyšší než u nás, nebo ve Francii.

 

Vnímáš nějaké konkrétní rozdíly v rybolovu na českých a na francouzských svazovkách?

Rozdílů je hned několik. Ve Francii máte možnost lovit non-stop, ale pochopitelně ne kdekoliv. Bývají to přesně určená místa, která jsou většinou vyznačena cedulemi. Další skvělou předností je možnost lovu na čtyři pruty. Občas také narazíte v revírech na nějaká  místní omezení, jako např. zákaz používání člunů. Každý si to musí zjistit sám, ale nejlépe předem :-)

Na kolik vyjde týdenní rybářská výprava do Francie? Je to tak drahé, jak si tuzemští rybáři myslí?

Často se musím zasmát, když někomu řeknu, že jedu na rybářskou výpravu do Francie a on mi odpoví, že si tohle nemůže dovolit, navzdory tomu, že jezdí každý víkend několik desítek kilometrů na ryby. Vůbec to nevyjde na žádné velké peníze! Když spočítám svoji poslední výpravu, jsem zhruba na třech tisících včetně povolení k lovu na týden za 30 EUR. Jídlo pro mě a krmení pro ryby nepočítám, to musím použít i v Čechách. Úplně nejlepší je domluvit se a vyrazit ve větším počtu a s větším autem, a poté se rozdělit o náklady. Takhle to dělám já.

 

Fungují ve Francii na kapry stejné nástrahy a krmení jako u nás?

Samozřejmě, že fungují. V 95 % chytáme pouze na boilies. Dobré je také vozit s sebou tygří ořech, protože francouzské vody jsou plné nenasytných sumců, kteří někdy doslova znemožňují lov na boilies. Vždy sebou vezu alespoň 10 kg naloženého tygřího ořechu! 

Takže se ani nedá říci, která příchuť boilies ti ve Francii funguje nejvíc?

Úplně jednoznačně se to samozřejmě nedá říct. Mám své favority, kterým dávám nejvíce důvěry, ale vozím si vždy radši více druhů. Většinou 3 až 4. Když bych si měl vybrat pouze dva, tak pojedu s boilies Uzené Kuře a NBV Salty fish. Mají mojí absolutní důvěru a nechá se na ně nachytat téměř vždy a všude.

 

Jaký je tvůj názor na rybí osádku francouzských svazovek? Mají Francouzi v něčem navrch oproti našim vodám?

Rybáři, kteří nikdy nechytali ve Francii, mají mylné představy. Podle mého názoru kapří osádka ani zdaleka nedosahuje takového počtu jako u nás. Alespoň na vodách, které jsem měl možnost navštívit. Kapři se zde nevysazují, ale pocházejí většinou z přirozeného výtěru. Většinu malých kapříků přitom zdecimují sumci, takže co se počtu týče - žádná výhra. Bavím se  pouze o svazových vodách. S těmi soukromými nemám zkušenosti. Francouzi mají ale výhodu co do velikosti ryb, jelikož na svazových vodách se loví cíleně kapr jen velmi zřídka. Nemluvím však o velkých jezerech, která navštěvují převážně cizinci specializující se na trofejní ryby. Další věcí, která přispívá k velikosti kaprů je, že na místech, kde je povolen lov non-stop, je zakázáno sakovat a uchovávat kapry přesahující 60 cm délky. Na to pozor!

Podle čeho si vybíráš nové francouzské vody? Nebo jezdíš stále na ty samé?

Na stejné místo nejezdím. To mě moc nebaví. Když už jsem na nějakém místě třeba potřetí, ztrácí to pro mě to správné kouzlo. Rád objevuji nové lokality. Když jsem na výpravě ve Francii, vždy se snažím přijít na další nové zajímavé  místo. Už před samotným odjezdem doma koukám do map a hledám nové revíry. Při zpáteční cestě se na to místo pokusím alespoň podívat a zjistit co možná nejvíce informací u vody. Když se náhodou potkám s nějakými rybáři, vždy se s nimi snažím navázat kontakt, i když je to občas hodně těžké, protože většinou neovládají žádný cizí jazyk. Jsou ale vstřícní a jedno společně vypité pivko nebo kafe dokáže zázraky. Zvláště pokud jim ukážu třeba jak správně navázat montáž, nebo jim dám hrst boilies.

 

Je rozdílný typický český a francouzský rybář?

Rozdíl je to veliký. Není to národ kaprařů, to ani náhodou! Tím nechci říct, že by Češi byli národ kaprařů, ale v porovnání s námi Francouzi hodně zaostávají. Znám i opravdu dobré kapraře, ale je jich málo. Většinou je to spíše pro zasmání. Pokud vidím, že je to ten správný srdcař, snažím se mu pomoci. Ukážu mu montáže, poradím nějaké “triky” a on je pak za to velmi vstřícný a snaží se podělit o nějaká ta místa. Pro tyto případy je dobré sebou mít klasickou mapu a zakreslovat si do ní. 

Setkáváš se ve Francii se stejnými prohřešky rybářů jako u nás, nebo mají tamní rybáři své vlastní neduhy? (neuklizeno po lovu, masaření, hlučnost)

Musím říct, že u vody je velmi často nepořádek. Hlavně tam, kam se nechá pohodlně zajet autem. Naštěstí jsou noční zóny většinou na špatně přístupných místech. Viděl jsem ale třeba několikrát, že k vodě přišla zřejmě nějaká třída žáků s několika dospělými a začali uklízet kolem vody (zřejmě v rámci nějakého vyučování o přírodě). To se mi velice líbilo. Francouzi jsou zvyklí dělat u vody ohýnek a ruší lámáním větví apod. V příhraničních oblastech je velký problém se všudy přítomnými Ukrajinci žijícími v Německu. Ti seberou od vody doslova úplně všechno. A ten nepořádek po nich… Takovým místům je třeba se vyhýbat.

 

Jak je to ve Francii s denní dobou rybaření, s počty nahozených prutů a s mírami ryb? Jsou v tomto ohledu francouzi benevolentnější?

Většinou je denní doba brána tak, že se loví jen, pokud je vidět. V pravidlech je dokonce stanoven na každý den přesný čas lovu. My jezdíme na místa, kde je povolen noční rybolov. Jsou ale území, kde je lov nonstop povolen od dubna do konce října, na jiných revírech od dubna do půlky prosince. Všude mají jiná pravidla a je potřeba se s nimi dobře předem seznámit, protože někde je povoleno to a jinde zase ono :-). Ve Francii se může chytat na čtyři pruty, což je super výhoda, která nám dovolí hodně experimentovat. Jak jsem psal výše, nesmí se brát ani uchovávat kapr delší 60 centimetrů. Je zakázán noční lov na rybičky a dokonce i na žížaly. Za to jsou veliké pokuty.

Teď asi to co rybáře bude hodně zajímat. Jak a kde kupuješ povolenky?

Tohle je trochu složitější. Dnes už si kupuji povolenku na celou Francii přes internet a rovnou na celý rok. Ta vyjde na nějakých 115 EUR, což není tak moc, když vezmu v potaz pravidla a možnosti.

Ovšem dříve jsem kupoval povolenky fyzicky až po příjezdu do Francie. Jezdil jsem tak, abych byl na mnou vybraném místě v pátek ráno. Na internetu jsem si dopředu našel místa, kde se povolenky prodávají (vždy raději několik, protože u Francouzů nikdy nevíte -  jeden má zavřeno, druhý zrovna nemá tiskopisy, třetí tam zrovna není, je to tak trochu o nervy). Každopádně bylo dobré mít na papíru přeložené věty typu: Kde se prodává povolení k lovu ryb? Chtěl bych koupit povolení na jeden týden apod.

 

Jaké jsou tvé zkušenosti s rybářskou stráží?

Moje zkušenosti jsou pozitivní. Jsou to lidé, kteří vědí, co dělají. Chodí minimálně ve dvou, z nichž alespoň jeden většinou hovoří nějakým cizím jazykem. Když vidí pořádek u vody, matraci pro ryby, tak jsou přívětiví. I od nich se nechají zjistit různé zajímavé informace ohledně nových míst. Někdy chodí i za asistence policie. Na naší poslední výpravě přišli večer za tmy, deště a silného větru dva policisté. Vynořili se odněkud z lesa a  nikdo z nás by je v ten okamžik rozhodně nečekal. Vše jsme měli samozřejmě v pořádku a po chvilce nás opustili.

 

Je ještě něco, co bys poradil rybářům, kteří by chtěli vyrazit do Francie na ryby?

Nebojte se a vyražte! Je před vámi dlouhá zima, tak zasedněte k počítačům, nastartujte
Google maps, nějaký překladač a začněte hledat. Určitě to stojí za to do Francie vyrazit, i když nebudete vždy úspěšní. Francie není zdaleka zárukou chycení velkých kaprů, ale my víme, že tam jsou.
 

Děkujeme Ti za rozhovor, Venco a přejeme řadu krásných úlovků na francouzských, ale i tuzemských vodách!   

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Rozhovor 10x
Tip 6x

Odběr novinek