Ruike Jager F118: nečekaně výborný nůž na lov, práci s jídlem, dřevem i nástrahami

08.09.2021 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip
Ruike Jager F118: nečekaně výborný nůž na lov, práci s jídlem, dřevem i nástrahami Pokud hledáte pořádný kvalitní nůž, který vás bude provázet na rybářských výpravách, ale třeba i v lese na čundrech, může být pro vás Ruike Jager F118 top volbou. Jak se přesně osvědčil při našem testování?

 

O tom, že je na našich rybářských výpravách pořádný kvalitní nůž nedílnou součástí naší výbavy asi není třeba dlouze diskutovat. Kdo by se chtěl trápit při krájení masa na gril, salámů, chleba, nebo přípravě dřeva na oheň s malým, byť skladným nožíkem, který vyžaduje vyvinout hromadu zbytečného úsilí, aby splnil, co má, když můžete mít výborný ostrý nůž s pohodlnou ručkou a popracovanou čepelí. 

Do rukou se nám dostal další nůž z řady Ruike, tentokrát ovšem s pevnou čepelí, který je dle mého názoru z výrobků Ruike rozhodně ten nejlepší. Jeho celková délka je 223 mm, přičemž samotná čepel je dlouhá 11 cm a ručka 11,3 cm. To jsou například pro mě přímo optimální rozměry. Čepel je dostatečně dlouhá i pro výraznější řezy (oceníte zejména při procování masa či ryb) a ručka svou délkou zaujme uživatele jak s menšíma, tak velkýma rukama. 

Pořádný pracant

Jager F118 je vyrobený v konstrukci full tang, což je v podstatě celokov od čepele až po ručku, kdy je ručka pouze osazená střenkami pro co nejlepší úchop. A že právě ten se v tomto případě podařilo výrobci zvládnout přímo skvěle. Ani při náročnější práci s nožem nemáte pocit, že by vám ruka měla tendenci z ručky někam ujíždět, střenky z G10 (kombinace skelných vláken s pryskyřicí) vám pěkně sedí v dlani i v prstech. Střenky mají hrubý povrch, a tak dávají jistotu i do mokré, nebo zpocené ruky. Tvarování ručky je výrazné, ale není nijak obtěžující, spíše naopak. Oceníte ho v momentu, kdy se do nože potřebujete opravdu pořádně opřít. Stejně tak zkosení na hřbetu ručky jen zlepšuje úchop nože.

Na začátku a na konci ručky tohoto nože najdete otvory pro upevnění šňůry pro případ, že byste si chtěli nůž vylepšit proti vypadnutí z ruky při práci s ním, anebo si můžete nůž vylepšit nějakou šňůrovou dekorací. Řada uživatelů pevných nožů pro tento účel využívá právě koncový otvor nože. 

Pochválit musím také část kovu mezi ručkou a čepelí, která velmi dobře slouží jako záštita proti sjetí prstů z ručky na čepel nože při silných řezech.

Špičkové ostří, ideální tvrdost

Čepel je vyrobená z nerezové oceli Sandvik 14C28N, která jednak nevyžaduje žádnou speciální péči, protože jí nevadí voda, ale především má moc šikovnou tvrdost (58-60 HRC), která vydrží dlouho ostrá, a přitom se relativně snadno brousí. Pro zajímavost s tímto nožem jsem letos nařezal spoustu materiálu na čtyřech vícedenních rybářských výpravách (dřevo, potraviny, boilies, návazcové materiály) a nůž je stále pěkně ostrý, maximálně by snesl „přelíznutí“ ocílkou. Jinak nesmím zapomenout pochválit i fakt, že mi při koupi přišel nůž perfektně nabroušený po celé délce ostří a já jsem ostří nemusel hned na začátku nijak vylepšovat.  

Každopádně čepel Jager F118 má moc pěkný tvar s výraznou, i když ne příliš jedovatou špicí, s hodně vysokým výbrusem a drobnou fazetou. Síla čepele je 4,5 mm a musím konstatovat, že tenhle nůž má opravdu pěknou řezivost. Hřbet čepele je zajímavě pozvolna zkosený směrem ke špici a byl výrobce vybavený pohledným vybráním, které by mohlo dobře fungovat pro lepší penetraci nože (samozřejmě vybráním došlo i k odlehčení čepele). 

Na hřbetu nože před ručkou je praktické ozubení, kde se můžete zapřít palcem, pokud si takovýmto úchopem nože chcete při řezání pomoci. Zuby nejsou ostré a do palce netlačí. Každopádně celý hřbet má zkosené hrany, takže není vhodný pro použití firesteelu (nástroj pro škrtání jisker na oheň). 

Celá čepel má vizuelně krásnou strukturu. Vypadá, jako kdyby byly v kovu jemná vlákna, nebo kovové štěpinky. Hodně zajímavý efekt. Na jedné straně čepele najdete nápis Ruike, na druhé pak charakteristiku oceli, z níž byla střenka nože vyrobená. Oba nápis působí vkusně, určitě ne lacině. Celý nůž je báječně zpracovaný, ani při detailnější prohlídce jsem nenašel žádné výrobní vady.

Z rodu těžších nožů

Jediná věc, která je na tomto noži řekněme diskutabilní, je jeho váha. Nůž Ruike Jager F118 váží poctivých 190,5 gramu, což je v tomto případě na hraně váhy nože, který chci u sebe neustále nosit. K úplné dokonalosti nože bych jej při výrobě odlehčil pod střenkami a dosáhl tím dokonce lepšího vyvážení, respektive přenosu váhy z ručky více na čepel. Jinak ovšem noži nemám co vytknout, a dokonce se mi líbí obě varianty barevnosti střenek, které jsou k dispozici – černá i zelená. Zelená působí více originálně a není tak okoukaná jako černá klasika. 

Otočné pouzdro 

Kapitola sama pro sebe je v případě tohoto nože jeho pouzdro vyrobené z ABS plastu. Pouzdro je krásně lehké, perfektně zpracované a vypadá velmi vkusně a uživatelsky přívětivě. Nůž v něm sedí na jedničku a ani při větším pokusu o vyklepání nože z pouzdra, nůž nevypadne. Na horní straně pouzdra mě baví ozubená ploška pro zapření palce při vytahování nože, na spodní zase hned čtyři otvory pro uvázání pouzdra k noze, zavěšení šňůry apod. 

Největší benefit tohoto pouzdra je ovšem jeho pevný klips vhodný pro protažení opasku, nebo pro okamžité zavěšení pouzdra za opasek, kalhoty, batoh atd.  Tento klips má tu zásadní zajímavost, že je otočný. Stisknutím kovové pojistky klips povolíte a můžete si jej natočit do takové polohy, která vám nejvíce vyhovuje. Jakmile pojistku pustíte, klips se do požadované polohy zacvakne, zafixuje. Celý zámek vypadá hodně bytelně, a tak nemám obavu, že by měl tendenci selhat, poškodit se.

Celý komplet nože Ruike Jager F118 s pouzdrem působí hodně odolně a masivně, ale také moc pěkně po vizuelní stránce. Nůž využívám velice rád jak na ryby, tak při toulkách po lese, houbaření a řadě mých dalších oblíbených aktivit. Za cenu 2.099 korun při záruce 5 let je to přímo přepychový pomocník, který nemůže uniknout pozornosti příznivců pevných nožů – od trempů, přes rybáře až po myslivce. Nůž byl pořízen na eshopu Kronium.cz, který se věnuje prodeji špičkových svítilen a právě nožů Ruike,

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 24x
Recenze 24x

Odběr novinek