Rozhovor s kaprařkou Šárkou Kauckou: Rybaření je styl života, který bych nevyměnila

18.07.2016 Jiří Louthan Rozhovory
Tip Rozhovor
Rozhovor s kaprařkou Šárkou Kauckou: Rybaření je styl života, který bych nevyměnila

Opravdu aktivních rybářek u nás není mnoho. Proto jsme si nemohli nechat ujít rozhovor s uznávanou kaprařkou Šárkou Kauckou. Jaká strategie se jí při lovu vyplácí a čemu věří při lovu nejvíce?


Šárko, stále častěji se na sociálních sítích objevují tvé fotky s moc pěknými úlovky kaprů. Prozradíš nám, kterých úlovků si vážíš nejvíce a proč?

Úlovky na sociálních sítích mám již delší dobu, jen si jich spíše nikdo nevšímal :-) Vážím si každé ryby, ať má jakoukoliv velikost, ale samozřřejmě v srdci člověku zůstane jen pár ryb, které si pamatuje. Jednou z nich je labský mohykán, kterého se mi podařilo dostat na podložku letos v květnu. A důvod je jediný - Labe mi několik let nepřálo, a to ať už to bylo v kaprařině, vláčcce nebo feedru. Takže tuto rybu beru jako dar od svatého Petra...

Takže se nevěneješ pouze kaprařině, ale také dalším technikám?

Teď už pouze kaprařím. Dříve jsem hodně vláčela, ale moc se mi nedařilo a navíc mě bolely nohy. Kaprařina mi vyhovuje - vše si pěkně nachystat a čekat. I když kdo se mnou u vody byl, ví že já pořád něco dělám. Nevydržím chvíli v klidu.

Popíšeš nám prosím svou oblíbenou kaprovou montáž na stojatou vodu a například na Labe? Kterému prvku montáže věnuješ největší pozornost?

Největší pozornost věnuji výběru návazcové šnůrky a háčkům. Návazcový materiál vybírám podle podmínek vody. Na stojatou vodu používám kratší návazce - tzv. D-ring a trochu si s nimi hraju. Ráda chytám na samotné pop up, takže tento typ návazce se k tomu sám nabízí. Na Labe je to klasika, žádné zkoušení. Ztužená šnůrka od Krystonu Quick Silver Gold a pořádný háček.

Na jaké formáty nástrah lovíš teď nejraději a které příchutě boilies se ti v letních měsících nejlépe osvědčily?

Nejraději mám samotné pop up žluté barvy, kde se mi jako příchut osvedčil ananas, zrající banán a pampeliška. Co se týče samotného boilies, v letních měsících používam výhradně masové příchutě. Nejraději mám G2 v soli, kterou používám buď samotnou, nebo spolu s pop up. Opět záleží na místě, kde chytám.

Dáváš přednost lovu čistě ze dna, nebo naopak raději zvedáš nástrahy plovoucími boilies, dumbles apod.?

Jak jsem již zmínila je to opravdu dle toho, kde chytám. Na stojaté vody nástrahu zvedám, na tekoucích vodách chytám jen ze dna.
 
Jsi příznivkyní výrazného dipování a boosterování, nebo raději lovíš na "suché" koule?

Jsem rozhodně příznivkyní dipování a slimování popřípadě obalování v pastách. Ale když si mám vybrat, kouli pořádně nadipuju a obalím ve fluo slimu. To samé dělám i s PVA, které používám při každém náhozu či závozu.

Jak dlouhé výpravy se ti letos daří realizovat? A na jaké typy revírů?

Na delší výpravy jezdím především v zimě nebo brzy zjara. V létě se moc často k vodě neutrhnu kvůli práci. Většinou to řeším jen rybařením přes noc a jedu zrovna tam, kam mám chuť. Na co se letos chystám ještě s jednou kolegyní rybářkou, je chytání na Vltavě na náplavce, ale času je opravdu málo, tak snad nám to vyjde...

 

Lovíš pouze na svazových vodách, nebo vyrážíš i na soukromé revíry? V jakém poměru a proč?

Lovím jak na svazovkách tak na soukromých revírech. Na soukromou vodu jedu přibližně 2 x za rok na víkend, takže svazovky jednoznačně převažují. Na soukromých vodách máte klid a chytáte non stop. Teď jsem se napříkald vrátila ze soukromé vody v Hostimy. Kouzelná příroda 5 let nedotčená, všude skály a spadané stromy do vody. A důvod? Byla jsem pozvána jedním z majitelů, se kterým jsme přáteli. A nebyla to špatná volba. Krásně jsem si zachytala, zažila spoustu legrace, poznala nové tváře a velmi ráda se sem vrátím.
 
Jak tě ovlivňují nové trendy a technologie při lovu kaprů? Používáš echolot, nebo třeba dálkově ovládaný zakrmovací člun?

Nové trendy samozřejmě sleduji a těším se vždy, když vyjdou na trh. Ale že bych musela mít každou novinku, to asi ne. Echolot používám, pokud jedu na novou neznámou vodu. Zakmovací člun nepoužívám. Razím teorii „K vodě co nejméně věcí“.
 

Máš nějakou oblíbenou strategii co se vnadění týče?

Vnadění přizpůsobuji délce vycházky k vodě. Pokud jedu na chvíli, používám jen PVA a boilies, které do vody vpravím pomocí kobry. Na delší vycházky vnadím partiklem nebo naboostrovaným bolilesem s peletami. Asi jedinou opravdovou strategii, kterou mám, je používání PVA - buď pásky, nebo punčošky, a to nejen z důvodu vnadění. PVA vnímám především jako ochranu montáže před zamotáním.

Kaprařek, respektive aktivních rybářek obecně je stále pomálu. Máš nějaký názor proč tomu tak je? A doporučila bys ženám tento koníček?

Spousta žen, když se řekne slovo ryby, si vybaví rybí sliz, komáry a všelijakou havěť. Když jsem v dámské společnosti řekla, že jedu na ryby, padla jako první otázka „a kde se myješ“? A kde spíš?

A pak jsou samozřejmě ženy, kterým se v přírodě líbí a i v přírodě se dá udělat z bivyy čtyřhvězdičkový Intercontinentál. Vše je o tom, jak si to u vody uděláte :-) A samozřejmě rybařina jako koníček donedávna patřila jen můžům a je těžké se prosazovat v kolektivu plného mužů. A proto to spousta žen raději vzdá již dopředu. Jen se zapomíná, že nechytáme proto abychom byli lepší než ten či onen, ale proto, že nás to baví a že je to náš styl života. Styl, který bych již nevyměnila. Doporučila bych jim vyzkoušet to a jak se říká „Ochutnáš a již není cesty zpět“.

Děkujeme ti za rozhovor, Šárko, a přejeme spoustu krásných úlovků a dlouhých chvil strávených u vody! 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Rozhovor 10x
Tip 6x

Odběr novinek