PUMA IP Elk Hunter Eiche: Pořádný kus nože pro náročné rybáře

02.06.2021 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
PUMA IP Elk Hunter Eiche: Pořádný kus nože pro náročné rybáře Hledáte krásný, kvalitní a masivní nůž na celý život? Pak by nůž od Pumy s dubovými střenkami a čepelí z vynikající oceli neměl uniknout vaší pozornosti.

V naší sérii článků, ve kterých se zaměřujeme na špičkové nože vhodné pro nás rybáře, jsme si tentokrát vzali na mušku pevný nůž z mezinárodní produkce německé firmy PUMA. Společnost PUMA sídlí v tradičním nožířském městě Solingen a nože vyrábí již více než 250 let. Je jasné, že v této firmě nebude o zkušenosti s technologiemi a materiály nouzi, a právě proto jsme sáhli po jednom z jejich nádherných výrobků, abychom si jeho kvality „osahali“ v rámci rybaření.

Krásný nůž i na hrubou práci

Nůž má celkovou délkou 216 mm, přičemž samotná čepel je dlouhá 104 mm a ručka 112 mm. Středně dlouhá čepel je výborná jak pro řezání objemnějších materiálů (pečivo, maso, dřevo a další), tak pro malé a jemné materiály jako jsou nástrahy, návazcové materiály a montážové komponenty. Na čepeli najdeme malou fazetku a poměrně vysoký dutý výbrus, čímž bylo dosaženo moc pěkné řezivosti, ale i odolnosti ostří. Tahle PUMA má velmi pozvolna zkosený hřbet čepel, což je velice pohledná záležitost, kterou je navíc dosaženo celkem masivní špičky nože, takže je možné nožem beze strachu třeba i dlabat či vrtat do dřeva. 

Čepel je široká 3,5 mm a působí dosti masivním dojmem stejně jako nůž celý. Na čepeli vidíme logo divize PUMA, název nože a číselné označení konkrétního modelu výrobku. Na druhé straně čepele pak najdeme miniaturní důlek záměrně označený šipkou, kterým výrobce testuje tvrdost oceli. 

Vysoká tvrdost, kvalitní ocel

V tomto případě se jedná o ocel 440C s vyšší tvrdostí (57 – 60 HRC), která by měla dlouho udržet nabroušené ostří. Ocel 440 C je nerezová, takže nůž nevyžaduje žádnou zvláštní péči, jako je jeho udržování v suchu apod.

Konstrukce nože PUMA IP Elk Hubnter Eiche je tzv. full tang, takže ocel prochází ručkou, kterou dotvářejí úžasné dubové střenky zafixované čtyřmi plnými mosaznými nýty a jedním dutým, který se hodí třeba pro umístění koženého či paracordového závěsu. Někdo ho používá proto, aby mu nůž při náročnější práci neupadl na zem, někdo jen pro parádu a někdo žádný závěs vůbec neřeší. Na jednu ze střenek opět výrobce umístil kovové logo divize PUMA IP, což byl sympatický tah, noži to celkem sluší.

Delší ručka z krásného dubového dřeva

Ručka se drží velmi pěkně a pohodlně, byť má hranatější profilování a díky své délce dává prostor pro chlapy s pořádnýma velkýma „pazourama“. Já mám ruce středně silné a na ručce nacházím ještě centimetr až dva vůli, což mi vůbec nevadí.

Hodně povedená je na noži masivní a výrazná mosazná záštita, která podtrhuje celkově výrazný dojem jisté mohutnosti a dominance tohoto nože. Každopádně ovšem především funguje proti sjetí prstů z ručky na čepel, když za nůž pořádně zaberete, a to perfektně.

Co je na noži velmi diskutabilní, to je jeho váha. Nůž váží bez pouzdra 198 gramů, a to je řekněme maximum, které bych u takto velkého nože toleroval. Nůž s váhou přes 200 gramů já osobně již pokládám za nůž dosti těžký. Nicméně tato váha dává noži jistou pádnost, ale také sílu při silnějším řezu.

Poctivá silná hovězina

Pouzdro nože je vyrobené z přírodní silné hovězí kůže s jednoduchým, ale pevným stehem a jedním nýtem.  Závěs pouzdra tvoří ohyb stejného kusu hověziny a padne spíše na užší opasky. Pouzdro má krásnou tmavě hnědou kompaktní barvu a k noži vizuálně dobře pasuje. Nůž se z pouzdra vytahuje poměrně snadno, a přitom zasunutý nůž velmi slušně fixuje proti jeho vypadnutí i při výrazném zatřesení. Na pouzdru je vyražené opět logo divize PUMA IP, což působí vkusně a neokázale.

Pokud bychom měli definovat nějaké mínus nože PUMA IP Elk Hunter Eiche, pak je to nabroušení čepele z výroby. Ne, že by bylo nějak tragické, ale ke svojí spokojenosti, jsem si musel hned po rozbalení nůž trochu přibrousit, abych dosáhl pořádné „žiletky“.  

Vyšší cena? Vůbec ne

Ptáte se, kolik tento krásný nůž stojí? Jeho cena je stále v mezích tolerance, pořídíte ho konkrétně za 3.135 Kč. Tato cena podle mě plně koresponduje s kvalitami nože, s jeho vynikajícím zpracováním, designem i použitými materiály. Věřím, že právě tato „kudla“ bude pro mnohé jeho majitele doslova na celý život. 

Nůž jsem pořídil na eshopu Knifestock.cz, který nabízí přehršel kvalitních nožů, ale také dalšího vybavení pro pobyt v přírodě. Eshop je moc pěkně řešený, je dobře přehledný a nákup proběhl k mojí plné spokojenosti. 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 76x
Recenze 66x

Odběr novinek