Prověřený tip na lyžařskou dovolenou: Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

03.02.2018 Rady a tipy
Reportáž Tip
Prověřený tip na lyžařskou dovolenou: Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau Už víte, kam si pojedete v nejbližších měsících zalyžovat? Otestovali jsme pro vás dobře dostupný tyrolský skiareál, kde si zajezdíte na svazích čtyř hor a dvou údolí. O unikátní staroalpskou atmosféru zde rozhodně není nouze.

 

Miroslav Fořt

Je to teprve 6 let, co vznikl 326ti hektarový skiareál Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, a to spojením dvou areálů a současně i dvou údolí - údolí Alpbachtal a Wildschönau. A rozhodně to byl rozumný krok. Návštěvníkům od té doby areál nabízí 109 kilometrů upravených sjezdovek, 36 km sjezdovek pro freeride, ale také 45 vleků, 2 snowparky a jeden Family park navrch.  

Skiareál se nachází ve výšce přibližně od jednoho do dvou tisíc metrů nad mořem a mezi sjezdovkami převažují modré a červené (zabírají skoro 90 % celého areálu). Navíc je řada místních sjezdovek pěkně širokých, takže je jasné, že je Alpbachtal ideálně nastavený především pro rodiny s dětmi a začínající až pokročilé lyžaře. 

Nejsnazší sjezdy? Rozhodně pod Gmahkopf

Nejvýše se lanovkami v Alpbachtal Wildschönau dostanete na vrcholy Wiedersberghorn (2 025 m.n.m.) a Schatzberg (1 903 m.n.m.) a pokud byste snad hledali nejdelší sjezdovku areálu, najdete ji mezi vrcholem Gmahkopf a obcí Inneralpbach. Celý tento svah je postavený na širokých modrých a červených sjezdovkách, a proto je doslova ideální pro trénink začátečníků. Právě na svazích Gmahkopf naleznou začátečníci Family park, kde mají především malí lyžaři možnost se dosyta, ale také bezpečně vyřádit.

Fanoušci řádění na prknech i lyžích si přijdou na své ve dvou snowparcích. První je situován opět pod vrcholem Gmahkopf, druhý pak na druhé straně údolí pod vrcholem Schatzberg. Oba jsou výborně konstruované a odměňují své příznivce za jejich povedené triky zvukovými efekty.

Až se na svazích vyřádíte, vyražte si do některé z 25ti stylových horských restaurací, kde si pochutnáte na lokálních tyrolských specialitách. Špecla s aromatickým sýrem, tyrolský špek na prkénku, nebo pravý tyrolský sladký trhanec (kaisersmaren) - to jsou vynikající kalorické bomby, které vám dodají sil na další hodiny a hodiny lyžaření. Asi nejvíce nás mezi restauracemi v areálu nadchla Dauerstoa Alm, kde se výborně najíte a s jedinečným výhledem do údolí a na okolní horská panoramata.

Skvostný Alpbach - srdce regionu

Ubytování v blízkosti skiareálu vřele doporučuji. Mezi vesničkami dýchající tyrolskou atmosférou jako je Reith im Alpbachtal, Auffach, Niederau nebo třeba Mühltal ovšem vede Alpbach, který leží v tisíci metrech nad mořem a je vyhlášený svou malebností, útulností a historickou atmosférou. Rozhodně si zasloužil titul Rakouská vesnice roku z roku 1983.

V jeho centru je dominantou krásný starý kostelík s úzkou věží a unikátním hřbitovem, který rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí totiž zvláštní až nepopsatelnou atmosféru díky kovovým náhrobkům, které vypadají, jako kdyby je teprve minulý týden měl v práci restaurátor. Dále v Alpbachu objevíte nádherné staré alpské dřevěné domy s řezbovanými okraji střech a balkony. Některé z nich jsou i stovky let staré a není problém je navštívit a kochat se jejich stylovým rustikálním vybavením stejně jako jejich atmosférou. Celá řada těchto budov slouží jako hotel, takže můžete v klidu vejít, poseďte v jejich restauraci či baru a vychutnat si jemný tyrolský šnaps, nebo lokální kvasnicové pivo. 

Doporučit vám mohu restauraci v Gasthof Jakober přímo pod alpbašským kostelíkem, úžasný bar v tyrolském stylu v Postalm Alpbach, nebo fenomenální restauraci Zur post, kterou naleznete v hotelu se stejným názvem. Mimochodem, příznivce dobrého pivka určitě potěší, že jen o pár kilometrů dále - v obci Inneralpbach - najdou vyhlášený mini pivovar Kristall - Brauerai. O výrobu piva se zde stará jediný člověk - pan Jos Moser, jehož pivovárek je široko daleko vyhlášený. 

Poctivá kuchyně starých horalů

Hotel Gasthof Berghof, ve kterém jsme se ubytovali, nás přivítal krásnou dobově stylizovanou restaurací v dřevě a přírodních doplňcích. Hotel je čerstvě po rekonstrukci a musíme dát velkou pochvalu architektovi, který úžasně nakombinoval moderní jednoduchost pokojů s dobovým interiérem hotelu. Co se hotelové kuchyně týče, nebylo si proč stěžovat. Zvláště večeře byly jedinečné a nesly se v duchu místních kuchařských tradic. 

V Tyrolsku se vaří chutně, ale na rovinu si můžeme říci, že ne příliš dietně. Život v horách byl v minulosti vždy náročný, a tak bylo nutné dodat tělu co nejvíce síly. Proto místní kuchaři dodnes pracují s vepřovým masem, slaninou, výraznými sýry a výživnými vývary. Mým favoritem byla v restauraci hotelu Berghof marinovaná vepřová žebírka, na kterých jsme si pochutnali hned první večer po příjezdu.

Velkým plusem celého ubytování a stravování je vždy usměvavý a vstřícný personál, který se snaží splnit vám vaše přání. Velkým překvapením pro mě bylo, že sjezdovkami a dobrou večeří zábava tady v Alpbachtalu zdaleka nekončí, ale naopak. Máte na výběr z nepřeberného množství dalších večerních aktivit – vřele doporučuji např. open air diskotéky, které se zde pořádají hlavně na začátku a na konci sezóny.

Ubytování v hotelu nepatřilo mezi nejlevnější v regionu a vyšlo nás na 2 500 korun denně za dvoulůžkový pokoj se snídaní.  Pokud hledáte hotel s nižším rozpočtem, dobrou volbou jsou vesnice Kramsach, nebo Reith im Alpbachtal. Tam seženete dvoulůžko až o tisíc korun levněji. 

Vyražte si na příjemný výlet

Až vás přestanou bavit svahy a budete si chtít spíše odpočinout, ale zase ne se nudit v hotelovém pokoji, sedněte do auta a zajeďte si na výlet do blízkého Rattenbergu. Jedná se o nejmenší město v Rakousku, které leží na pouhých 11 hektarech a má jen 400 stálých obyvatel. Městečko oplývá krásnou historickou zónou s původními kamennými domy a úzkými uličkami. Navíc je Rattenberg v regionu již stovky let vyhlášený výrobou skla, takže si můžete v některém z jeho obchůdků koupit třeba krásnou vázu či neobvyklou sadu sklenek na víno. 

Další obec, která stojí za návštěvu, je určitě Kramsach. Procházka kolem jezer či sochařským parkem je rozhodně příjemným zpestřením lyžařské dovolené. A pokud by snad procházce pod širým nebem nepřálo počasí, můžete v Kramsachu navštívit také Muzeum tyrolských farem, nebo unikátní Museum hřbitovů se sbírkou pradávných železných křížů.    

Na kolik vás vyjdou samotné svahy?

Shrnuto podtrženo tyrolský skiareál Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau má svým návštěvníkům hodně co nabídnout. Od perfektního lyžování přes jedinečnou kuchyni až po bezkonkurenční dobovou atmosféru, na kterou dlouho nezapomenete. Zkuste se letos zamyslet nad tím, jestli byste neměli vyzkoušet skiareál, kde jste ještě nebyli a ve kterém byste měli pro změnu co objevovat - za 5 hodin můžete být na místě. 

Pokud vás zajímá, na kolik vás vyjde ve skiregionu Alpbachtal Wildschönau samotné lyžování, pojďme se podívat na ceny skipasů:

Ceny skipasů v sezóně tzn. 23. 12. - 16. 3. 2018

Jednodenní dospělý / dětský - 45,50 / 22,50 euro
Třídenní dospělý / dětský - 129,50 / 65 euro
Sedmidenní dospělý / dětský - 254 / 127 euro

Ceny skipasů mimo sezónu tzn. 8. 12. - 22. 12. a 17. 3. - 8. 4. 2018

Jednodenní dospělý / dětský - 41 / 20,50 euro
Třídenní dospělý / dětský - 117 / 58,50 euro
Sedmidenní dospělý / dětský - 229 / 114,50 euro

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 27x

Odběr novinek