Profesionální čelovka Fenix HL55: perla mezi čelovkami vhodnými pro rybáře

10.09.2015 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Profesionální čelovka Fenix HL55: perla mezi čelovkami vhodnými pro rybáře Našli jsme ideální čelovku pro rybáře, která přehledně dosvítí přes sto metrů, odolá vodě i pádům a nabízí světelný tok celých 900 lumenů. A to nejsou zdaleka všechny její kvality. Pojďme se podívat, jak se nám osvědčila v praxi při nočních lovech.
 

Na svých nočních rybářských výpravách jsem si vyzkoušel už celou řadu čelovek. Od světoznámých značek přes značky prakticky neznámé, s různým pohodlím nošení, s různým výkonem i délkou životnosti baterií. Ale dosud jsem ještě nebyl z žádné čelovky tak nadšený jako z modelu HL55 od firmy Fenix.

O značce Fenix – výrobci profesionálních svítilen jsem mezi rybáři dlouho slýchal řadu pochvalných informací. A když se mi výborně osvědčila jejich malá super odolná svítilna do ruky s obrovským světelným výkonem (recenzi této svítilny si můžete přečíst ZDE), rozhodl jsem se najít v jejich nabídce i kvalitní čelovku, na kterou budu při jejím výběru klást velké nároky.

Chci svítilnu s pořádným výkonem a dlouhou životností, která mě nebude na hlavě nijak omezovat při dlouhých hodinách nočního lovu ani při dlouhých nočních tůrách na mé oblíbené revíry. Čelovka mě nesmí zradit při běžných nehodách tak jako několik čelovek před tím (pád na zem i do vody, zmoknutí, poškození v batohu při transportu k vodě atd.) a co víc, musí se mi líbit. Nechci se fotit s úlovky s nějakým svítícím monstrem na hlavě.   

Foto: Tonda Beck - tester firmy IMOTHEP carpbaits zkouší čelovku

Pohodlí i bezpečná fixace

A tak moje volba z 12ti modelů čelovek Fenix padla na model HL55, který slibuje mé požadavky splnit za cenu, kterou jsem ochoten za čelovku zaplatit. Jakmile mi čelovka dorazila domů, okamžitě ji dychtivě rozbaluji a hned také zkouším, jak bude sedět na hlavě. I s pouhým jedním páskem kolem hlavy (lze přidat ještě jeden přes hlavu) chválím pohodlnost, dostatečnou fixaci (lze nastavit standardně pomocí dvou plastových spon) i neobtěžující váhu svítilny (115 gramů). Jsem rád, že to nebyl pouze dojem, ale že totéž mohu konstatovat i po 20ti hodinách nošení této čelovky na hlavě.   

Když otestovat, tak na tvrdo

Čelovka má velký akční rádius, takže je možné pohodlně bez použití velké síly nastavit směr kuželu světla od pozice kolmo vzhůru plynule až do pozice kolmo dolů. Tento model je vyrobený z leteckého hliníku typu T6, který je současně lehký, velmi odolný a velmi obtížně poškrábatelný. Výrobce uvádí, že čelovka vydrží pád z jednoho metru. Samozřejmě mi nedalo, abych si tuto informaci na rybách nevyzkoušel, a tak čelovka dopadla z výšky mé hlavy nejprve na ztvrdlou hlínu a následně i na kořeny stromů na břehu revíru. Proběhly celkem čtyři poměrně tvrdé pády, a jak myslíte, že tento zátěžový test dopadl?

Pokud hádáte, že bez poškození, pak hádáte správně. Čelovka neutrpěla jediný škrábanec ani deformaci. Stejně tak došlo i k prověření vodotěsnosti do hloubky 2 metrů (standard IPX-8), kdy si svítilna vesele svítila déle než hodinu asi v metrové hloubce – pochopitelně směrem ke břehu a v místě, kde ryby neoslňovala.

Foto: čelovka HL55 pod vodou

Až 116 metrů s širokým kuželem

A teď pojďme k jedné z nejvýznamnějších vlastností této čelovky vůbec – ke kvalitě jejího světelného kužele. Čelovka HL55 nabízí celkem pět světelných režimů – nejsilnější režim BURST o výkonu 900 lumenů (vypne se automaticky po 30ti vteřinách do předchozího nastaveného režimu), dále režim 420 lumenů (čelovka v něm vydrží svítit až 3,75 hodiny), 165 lumenů (až 10 hodin svícení), 55 lumenů (až 30 hodin) a na nejslabší režim o síle 10ti lumenů pak svítilna vydrží fungovat až 150 hodin.

V nejsilnějším módu čelovka dosvítí až do vzdálenosti 116 metrů, ovšem s opravdu pořádným širokým kuželem. Krásně si tak zkontrolujete, jestli vám někdo něco neprovádím s autem, které vám nestojí zrovna za zády, snadno na dálku detekujete blížící se rybářskou stráž, anebo si prohlédnete, co že se to děje na druhém břehu revíru, pokud to budete pokládat za důležité. Chcete namítnout, že tak silné světlo musí být pro ostatní rybáře kolem nepříjemné a oslňující? Ale vy přeci nejsilnější režim nemusíte vůbec použít, dokud ho nebudete opravdu potřebovat. Nejslabší mód o síle 10ti lumenů je právě takový, který můžete použít v případě, že chcete zůstat u vody v co možná největší anonymitě. 

Elektronika hlídá regulaci i vybíjení

Vysoký výkon čelovky má na svědomí LED Cree XM-L2 T6, která disponuje životností 50 000 hodin a vydává teplejší odstín světla pro realističtější prokreslení nasvícené krajiny a předmětů. LED je usazena v hliníkovém reflektoru a přepínání mezi jednotlivými režimy řídí elektronika s digitální regulací.

Foto: varianty baterií pro testovanou čelovku

Ovládání zapnutí a vypnutí čelovky, stejně jako přepínámi mezi světelnými režimy se provádí jediným tlačítkem z boku čelovky. Tento způsob ovládání mi velice vyhovuje v porovnání s jinými čelovkami, které mají na svém těle více tlačítek a člověk se tak při rychlé potřebě rozsvícení může přehmátnout a zvolit nevhodný režim.

O dostatečný přísun energie se stará buď jeden nabíjecí akumulátor li-ion 18650 (ten jsem použil já při testování svítilny), nebo dvě třívoltové lithiové baterie typu CR 123A, které jsou běžně dostupné v prodejnách elektro. Co je důležité, tak skutečnost, že je čelovka napájena digitálně regulovaným konstantním proudem i v momentu, kdy dochází ke snižování napětí v bateriích. Takže až do úplného vybití článků vykazuje stále stejně silný světelný výkon.

Vysoká cena? Nesmysl!

Hodně příjemná je délka záruky tohoto přístroje, která činí celých 5 let. A na kolik že vás takováto čelovka vlastně přijde a kde ji máte možnost pořídit? Zaplatil jsem za ni 1 699 korun, což je cena, která může někomu připadat na první pohled vysoká, ale pokud uvážíte opravdu profesionální kvality této svítilny, je třeba konstatovat, že o žádnou přemrštěnou částku rozhodně nejde. Určitě je možné ji obejdnat i jinde, ale já jsem zvolil eshop www.kronium.cz

Závěrem chci říci, že je to zatím nejefektivnější čelovka, která se mi dostala do ruky. Je to krásný, výkonný a odolný kus a svého rozhodnutí k její koupi rozhodně nelituji. Navíc se už teď těším, že ji ještě více prověřím při svých vysloveně sportovních aktivitách, jako je cyklistika a běh. Čelovku Fenix HL55 mohu všem rybářům – zvláště těm opravdu aktivním – vřele doporučit.

Foto: detail čelovky s ovládacím tlačítkem

Vlastnosti a hodnoty čelovky HL55 přehledně:

Maximální výkon: 900 lm

Maximální výdrž: 150 hodin na nejslabší režim

Počet režimů: 5

Světelný zdroj: LED Cree XM-L2

Maximální dosvit: 116 m

Vodotěsnost: IPX-8 (ponor 2 m)

Nárazuodolnost: vydrží pád z výšky 1 metru

Použitý materiál: letecký tvrzený hliník T6 – typ III hard anodized

Hmotnost: 115 g

Foto: možnosti naklápění těla čelovky Fenix HL55

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 86x
Recenze 76x

Odběr novinek