Praktická lucerna na rybářské výpravy? Minilucerna Fenix ohromila výbavou

27.01.2017 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Praktická lucerna na rybářské výpravy? Minilucerna Fenix ohromila výbavou S rychle se rozvíjejícími technologiemi je třeba být náročný i v případě výběru lucerny pro noční rybolov. Pojďte se podívat, že se vám to vyplatí.

V rámci rybařiny se co se svítilen týče nejčastěji recenzují čelovky a ruční svítilny. Na co se však často zapomíná, to jsou tzv. campingové lucerny, které mohou být především na vícedenních rybářských výpravách velmi praktickým pomocníkem. Zvláště, když při jejich výrobě jejich vývojář přemýšlí a snaží se dosáhnout opravdu maximálních kvalit svítilny.
 
Už před Vánoci se mi dostala do ruky lucerna...nebo spíše lucernička z dílny firmy Fenix, která mě, musím se přiznat, hned po rozbalení rozesmála. Opravdu! Přečetl jsem si totiž nejprve její charakteristiku, která o ní hovoří jako o vysoce výkonné a současně odolné a inteligentní svítilně, ale nechtělo se mi věřit, že to vše takový prcek dokáže. Rozměry svítilny jsou pouze cca 10 x 5 centimetrů a váha 177 gramů včetně akumulátoru, takže se bez problému vejde do kterékoli kapsy mé rybářské tašky. 

Velmi skladný špunt

Samozřejmě jsem si okamžitě uvědomil, jak praktický je malý rozměr modelu CL25R právě pro nás rybáře, kteří potřebujeme veškeré součásti naší často až příliš bohaté výbavy minimalizovat a smích se mi změnil v uznalý úsměv. Pojďme se spolu podívat, co vlastně tento jedinečný "špunt" umí a začněme výkonem. 

Lucerna Fenix CL25R nabízí svému uživateli 6 světelných režimů (4 neutrální - řekněme bílé a 2 červené) o výkonu od 1,5 do 350 lumenů. Praktický rozptyl světla tvoří válcový difuzér a dosah světla lucerny je až 25 metrů. Veškeré ovládání lucerny probíhá jedním tlačítkem od jejího zapnutí a vypnutí (stačí podržet tlačítko vteřinu) až po přepínání jednotlivých režimů krátkými stisky.

Svítilna je vyrobena ze slitiny hliníku a také z velmi odolného plastu, což ji činí  odolnou pádům. Lucerna je ovšem také odolná vůči stříkající vodě, tedy i prudkému dešti a ani s nízkými teplotami hluboko pod nulou si není třeba dělat starosti. Akumulátor svítilny je totiž izolován proti vlivu nízkých teplot.

Zelenou mají chytré svítilny

Co znamená inteligence této svítilny, na kterou jsem narazil již na začátku? Tato lucerna si sama digitálně reguluje konstantní jas, hlídá si přehřátí vlivem nejsilnějších režimů, ale také disponuje ochranou proti obrácenému vložení baterie. Po zapnutí lucerny jste automaticky v posledním režimu, který jste nastavili před vypnutím (lucerna má vnitřní paměť režimů), a aby toho nebylo málo, přístroj vás upozorní na vybitou baterii červeným blikáním a automatickým přepnutím do nejnižšího režimu. Velmi praktické vychytávky, nemyslíte?  

A to není všechno. U každého předchozího modelu lucerny, kterou jsem si bral s sebou na výpravy jako součást výbavy svého bivaku, jsem řešil, kam svítilnu umístit, aby neoslňovala, ale naopak, aby nasvěcovala, co potřebuji. Moc možností mi "staré lucerny" neumožňovaly. Ale Fenixová? Mohu ji pověsit pod stop bivaku za závěsné oko, ale také ji mohu obráceně přichytit ke stropu či prostě čemukoli železnému díky neodymovému magnetu. A to nemluvím o poslední praktické variantě, kterou je speciální závit pro usazení na stativ. 

600 hodin na jedno nabití!

Součástí balení lucerny je li-ion akumulátor, díky kterému dokáže lucerna svítit až neuvěřitelných 600 hodin v nejnižším režimu! Ve dvou nejvyšších režimech se samozřejmě bavíme o výdrži "pouze" v hodinách 2 - 5ti, ale podle mě jsou tyto režimy na běžnou noční pohodu u vody až příliš silné. Hodí se pro výjimečné případy, kdy je nutné dobře vidět (vázání jemných montáží, hledání ztracených předmětů, vypínání ryby z háčku). 

Dobíjení lucerny se provádí přes USB kabel a zdrojem energie může být jak váš notebook, powerbanka, nebo i klasický adaptér pro dobíjení mobilního telefonu. Plné nabití trvá v průměru 3 hodiny.

Shrnuto podtrženo, lucerna Fenix CL25R je sakra praktický světelný pomocník. Zaplatil jsem za ni 1.699 korun a této útraty rozhodně nelituji. Mimo jiné proto, že věřím, že mi tato superlampička bude sloužit pěknou řádku rybářských sezón. Už jen proto, že na ni dává výrobce záruku celých 5 let.

Fenix na veletrhu FOR FISHING 2017

Pokud bystě měli zájem si prohlédnout zmíněnou lucernu, nebo si vyzkoušet další svítilny z široké řady modelů Fenix, máte možnost 16. - 19.2. na rybářském veletrhu v Letňanech na výstavní expozici s označením 2B1.   

Vlastnosti lucerny Fenix CL25R přehledně:

Maximální výkon: 35 lm
Maximální dosvit: 25 m
Maximální výdrž akumulátoru: 600 hod (na nejnižší režim)
Napájení: 2 x baterie CR123A, nebo 1 x akumulátor 18650, USB dobíjení 
Počet režimů: 6 
Vodotěsnost: IPX6 (prudký déšť) 
Odolnost nárazům: 1,5 metru
Světelný zdroj: SMD diody 
Materiál: slitina hliníku a odolný plast
Rozměry: průměr 5,2 cm x výška 9,9 cm
Hmotnost: 177 g 
Indikace před vybitím: ANO
Svícení během nabíjení: ANO
Záruka: 5 let na lucernu, 2 roky na akumulátor
Cena: 1.699 Kč

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 49x
Recenze 39x

Odběr novinek