Prabos PALPANA GTX: pohorka, která vás podrží i ve velmi drsných podmínkách

Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Prabos PALPANA GTX: pohorka, která vás podrží i ve velmi drsných podmínkách Jak se nám na rybářských výpravách předvedly boty, které český výrobce Prabos stvořil konkrétně pro středně náročnou turistiku? Je to bota vhodná pro nás rybáře? A jaké jsou její hlavní přednosti?  

Po půlročním testování si můžeme představit boty, které s námi prošly výpravu na lov tuňáků a sumců ve Francii, ale také velkou výpravu na kamenitých i bahnitých březích Orlické přehrady. Rozhodně musím říct, že když jsme vsadili na trekovou pohorku do středně těžkého terénu, tak jsme neudělali chybu. A právě proto si pojďme Prabos Palpana GTX představit. Zaslouží si to.

Do chladnějších měsíců ideál

Hned na začátku je třeba říci, že Palpana jsou boty určené do chladnějších podmínek, tzn. brzké jaro, ryzí podzim a samozřejmě zima. Jak jsme si ověřili, tak ideální horní strop teplot je 15 stupňů, kdy při vyšších teplotách nad tuto hranici už se v těchto pohorkách dosti potí noha i při dobře zvolených ponožkách. Ale v chladu, nebo dokonce úplné zimě bota funguje ve smyslu udržení tepelného komfortu skvěle a dokonce můžeme pochválit i její odvádění vlhkosti ven, což má na svědomí dobře zvolená membránová podšívka z GORE-TEXu (v tomto případě konkrétně GORE-TEX Duracom MS Sportive).

Výborná dvojitá podrážka

Velice spokojení jsme byli s podešví boty (nebo lidově řečeno s podrážkou), která je zde řešená sendvičově, a to skladbou dobře známých materiálů VIBRAM a EVA. Podešev z VIBRAMu je odolná, má dlouhou životnost a navíc také dobrou přilnavost. Boty nekloužou na mokrých kamenech a dokonce ani na mokrém betonu, se kterým se na rybách často setkávám na hrázích stojatých revírů, na schodech k vodě apod. Také v lodi s pevným dnem seděly boty výborně a nebyl problém se tak bezpečně opřít do prutu i při zdolávání opravdu velkých úlovků, jako byly třeba více než dvoumetroví sumci ve Francii. Ten pocit bezpečí v botách Palpana se nám hodně zamlouval. Kvalitě podrážky samozřejmě napomáhá i jeho dobře řešený výrazný vzorek.

Pohodlí boty je na vysoké úrovni. Komfort došlapu má "na svědomí" zmíněný EVA materiál v podešvi společně s anatomicky tvarovanou stélkou (vložkou v botě). Stélka je z boty vyjímatelná a tak není problém ji v případě potřeby vyčistit.

Dobře fixovaná noha a vysoký lem

Svršek boty je tvořený oboustranně broušenou hovězí kůží (VLEUR) a pevnou látkovinou, která sama o sobě vypadá velmi odolně. Společně s podšívkou z GORE-TEXu je svršek boty na omak fortelný, ale i příjemně měkký a velmi dobře obepíná nohu, která je díky tomu v botě pevně, ale také komfortně fixovaná. Ještě větší fixaci napomáhá středně tuhý komín boty, což pro účely rybářské boty také pozitivně kvituji.  

Co je na těchto testovaných botách další velké plus, tak jejich výrazně vysoká výška boční ochrany i ochrany špičky, která v nejnižším bodě – konkrétně na boku boty dosahuje výšky 5,2 cm. Není třeba se proto bát odření boty při chůzi v náročném terénu a dávat na boty Palpana pozor. Vysoký pevný lem také zamezuje zašpinění boty pří chůzi po bahnitém povrchu a napomáhá odolnosti proti vodě. A to je přesně to, co v deštivých dnech my rybáři potřebujeme. Palpany jsou díky GORE-TExové membráně samozřejmě voděodolné celé, ale pochopitelně jen do výšky horní části jazyka boty, respektive jeho napojení na svršek boty.

Tkaničky, jazyk i klipsy za jedna

A když už mluvíme o jazyku těchto pohorek, musím pochválit, že je nahoře vybavený pevným poutkem (a další poutko je v horní zadní části bot), díky kterému je nazouvání i vyzouvání velice rychlé a snadné. Tkaničky jsou měkké, pružné a dobře se váží a drží pevně uzel. Také výborně sedí v klipsech, které jsou velmi bytelné a nejsou nijak titěrné, takže nebrání rychlému usazení tkaniček.

Pokud jde o váhu bot Prabos Palpana GTX, pak bych je definoval při jejich váze 735 gramů jako středně těžké. Pokud v nich budete chodit vláčet na celý den a nachodíte přitom velkou řadu kilometrů, pak určitě jejich váhu na únavě nohou pocítíte. Na druhou stranu tyto boty nejsou žádné pápěrky a opravdu hodně vydrží. Perfektně chrání nohy, dodávají jim stabilitu a skvěle odolávají vodě i slušně dýchají. A z pohledu designu se mi opravdu, ale opravdu moc líbí. Působí moderně, neokoukaně a tak nějak poctivě. Jejich cena je 5 390 korun a jsou to další boty, které mohu po náročném testu všem rybářům vřele doporučit. Zvláště těm, kteří chtějí mít v nohách jistotu a věnovat se čistě a jen lovu ryb. Boty jsme pořídili na eshop.prabos.cz.

Boty Prabos Palpana GTX přehledně:

Svršek: hovězina VELUR a pevná látkovina

Podšívka: GORE-TEX Duracom MS Sportive

Stélka: anatomicky tvarovaná

Podešev: VIBRAM CURCUMA v kombinaci s EVA mezipodešví

Hmotnost 735 g

Výška 19 cm

Odolnost: proti chladu, vodě i uklouznutí

Cena: 5 390 Kč

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek