Perfektní rybářská čelovka i minisvítilna do ruky v jednom

20.01.2018 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Perfektní rybářská čelovka i minisvítilna do ruky v jednom

Konečně je na trhu skutečně univerzální, výkonná i velmi odolná čelovka, která se přesně hodí do rybářské výbavy. Jak se Fenix HM50R předvedla v našem redakčním testu?


Na našem webu Časnaryby.cz už jsem pro vás několikrát testoval velmi zajímavé čelovky a svítilny, které jsem vyhodnotil jako vynikající volbu pro rybáře. Tentokrát se mi ovšem do ruky dostal opravdový bonbónek. Je jím výjimečně praktická čelovka HM50R z dílny firmy Fenix, která dokáže posloužit stejně dobře jako čelovka, ale také jako svítilna do ruky. Můžete si vybrat, co je pro vás v daný moment praktičtější.

Čelovka HM50R od firmy Fenix je vysoce propracovaná svítilna, která je vyrobena ze speciální odolné slitiny hliníku a silikonových prvků. Je velice lehká (pouze 80 gramů včetně akumulátoru), takže ji na hlavě skoro necítíte. Díky tomu není problém ji mít nasazenou třeba celou noc při aktivním celonočním rybolovu a čelovka vás ani po hodinách nošení na hlavě netlačí a neobtěžuje. 

Vodu nárazy ani mráz neřešte

Současně je čelovka velmi odolná. Výrobce uvádí, že vydrží pád z výšky jednoho metru a současně je také vodotěsná do hloubky dvou metrů. Obojí, tedy jak pád na různě tvrdé povrchy (štěrk, zmrzlá půda, asfalt, kmen stromu), tak vhození čelovky do vody, jsem vyzkoušel opakovaně. Čelovka pochopitelně vydržela oba druhy testů bez nejmenšího poškození. Co mě ovšem na této čelovce opravdu zaujalo, to je její odolnost vůči mrazu. Výrobce uvádí, že dokáže bez problému fungovat až v mínus 40 stupních Celsia. A kde si myslíte, že jsem asi tuto kvalitu ozkoušel? Hádáte správně, pokud vás jako první napadl mrazák. V mínus 21 stupních (více jsem z našeho mrazáku nedostal) si tak čelovka vesele svítila více než 15 minut a po vyndání svítila dál.

Co na čelovce Fenix HM50R velmi oceňuji, to je její výkon vzhledem k jejím velmi malým rozměrům i váze. 500 lumenů na nejvyšší režim a dosvit až 80 metrů, to jsou hodnoty, které by od tak malé svítilny očekával málokdo. 

Pokud právě přemýšlíte, zda je pro vás dosvit do vzdálenosti 80 metrů dostačující, pak vás mohu z vlastní zkušenosti ubezpečit, že rozhodně. Pro drtivou většinu rybářských úkonů by vám postačila i mnohem kratší vzdálenost (příprava montáží, hledání věcí v výbavy, zdolávání, manipulace s úlovkem, vaření za tmy atd.), nicméně občas je potřeba si posvítit dále, to je bez diskuze. Například kontrola vašeho vozu nedaleko lovného místa, identifikace blížících se osob, orientace v prostoru při příchodu k vodě za tmy - to jsou noční aktivity, které někdy vyžadují opravdu pořádný dosvit rybářovy čelovky. 

Z rodu chytrých svítilen

Tato čelovka patří mezi "inteligentní" svítilny, které jednak nabízejí celou paletu světelných režimů pro různé druhy použití (v tomto případě 500, 130, 30 a 4 lumeny), jednak si pamatují poslední nastavený režim výkonu a v neposlední řadě také indikují stav nabití baterie pomocí LED diody v ovládacím tlačítku čelovky (4 režimy barevné či blikající indikace). 

Mimochodem když už mluvíme o stavu nabití této čelovky, je potřeba si říci, jak dlouho vlastně vydrží akumulátor uvnitř Fenix HM50R fungovat. Na plný režim s názvem turbo o výkonu 500 lumenů můžete svítit až 2,5 hodiny, na vysoký režim (130 lumenů) až 10 hodin a na střední režim (30 lumenů) až 24 hodin. Na nejnižší režim o výkonu 4 lumeny zvládá akumulátor pracovat až 90 hodin v kuse. Nabíjení akumulátoru se provádí jednoduchým připojením kabelu přímo do svítilny. Stačí odklopit gumovou krytku a zasunout dobíjecí kabel, který na jeho druhé straně vsunete do USB slotu počítače, powerbanky, nebo do síťového adaptéru.

Jediným tlačítko na všechny funkce

Celé ovládání čelovky funguje velmi jednoduše. Slouží k němu jediné tlačítko, kterým zvládnete svítilnu zapnout i vypnout, ale také jím přepínat mezi režimy, nebo si zapnout indikaci stavu nabití akumulátoru. Úžasně praktická jednoduchost, kterou na svítilně rozhodně oceňuji. 

Co je ovšem na svítilně to nejpraktičtější, tak to je její dualita ve smyslu základní využitelnosti. Chcete v daný moment svítit s volnýma rukama, abyste jimi mohli zvládat ty nejnáročnější činnosti, nebo byste raději drželi svítilnu v ruce a nebo ji chcete postavit na rybářský stolek, aby vám osvětlovala stále stejné místo? Volba je na vás. Stačí svítilnu vytáhnout ze silikonového držáku, který je upevněný na hlavovém popruhu. Stejný silikonový držák umožňuje také natáčet svítilnu do libovolného úhlu, díky čemuž například nemusíte oslňovat revír před sebou, ale jednoduše si stočíte světlo dolů a můžete třeba navazovat háček bez obavy, že si při této činnosti kuželem světla vyplašíte ryby.  

Určitě vás ještě zajímá cena svítilny a také délka záruky, která se na čelovku určenou pro tvrdý outdoor vztahuje. Za čelovku Fenix HM50R, kterou jsem pořídil na eshopu www.kronium.cz, jsem zaplatil 1 599 korun s tím, že mi na ni výrobce garantuje záruku v délce 5ti let (2 roky na akumulátor). Je evidentní, že tato praktická čelovka, která má ve vínku vysokou odolnost, ale i výkon a praktičnost, není drahá a mohu ji všem rybářům vřele doporučit.  

Parametry čelové svítilny Fenix HM50R přehledně:

- LED Cree XM-L2 U2  s životností 50 000 hodin

- 4 režimy výkonu: 500 lumenů (2,5 hodiny), 130 lumenů (10 hodiny), 30 lumenů (24 hodiny), 4 lumeny (90 hodin). Hliníkový reflektor vytváří široký světelný kužel s dosvitem až 80 metrů

- elektronika s funkcí prodloužené doby svícení a ochranou proti opačnému vložení baterií.

- k napájení slouží jeden Li-ion akumulátor RCR123A, nebo jedna jednorázová 3V lithiová baterie CR123A (tu nelze v čelovce dobíjet)

- ovládání jedním elektronickým spínačem na boku čelovky

- čelovka si pamatuje poslední nastavený režim výkonu

- Indikace stavu nabití baterie

- Popruh s reflexními prvky

- čelovku lze otáčet v držáku v širokém rozsahu a tím nastavit směr svícení

- čelovka je vyrobena ze slitiny hliníku s těžce poškrábatelným povrchem, držák je vyroben ze silikonu

- nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metr, prachuvzdorná a vodotěsná dle standardu IP68 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry)

- rozměry čelovky včetně držáku: 6,75 cm x 3,3 cm x 2,8 cm, váha 80 gramů (včetně akumulátoru)

- tvrzená ultra čistá skleněná čočka s antireflexním povrchem

- součástí balení je čelovka, popruh na hlavu, náhradní o-kroužek, náhradní krytka nabíjecího konektoru, náhradní držák čelovky, akumulátor Fenix ARB-L16-700 700 mAh a nabíjecí USB kabel

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 95x
Recenze 85x

Odběr novinek