Otestovali jsme nejsilnější čelovku na tužkové baterie. Je to pořádný kanón

09.11.2015 Jiří Louthan Novinky z výbavy
Recenze Tip
Otestovali jsme nejsilnější čelovku na tužkové baterie. Je to pořádný kanón Také jste zvyklí používat na rybách čelovku na tužkové baterie stejně jako většina českých rybářů? Přinášíme vám praktickou recenzi svítilny, která umí daleko více než ostatní světelní konkurenti, aniž by od vašich oblíbených tužkovek upustila. 

 

O tom, že je na trhu doslova kvantum obyčejných čelovek, které mají dosvit do 50ti metrů a vydrží aktivnímu rybáři sotva jednu, nebo dvě sezóny, není vůbec třeba diskutovat. Co však mají tyto levné čelovky společného a čím jsou řadě rybářů dosud sympatické, to je zdroj energie ve formátu klasických článků – většino tužkových baterií, které jsou dostupné za pár korun v každé trafice, benzince, nebo supermarketu. 

Vzít si tak čtyři záložní kousky s sebou na výpravu není problém a máte jistotu, že nebudete ani jeden z večerů trávit bez praktického osvětlení s volnýma rukama připravenýma zdolávat ryby, nebo převazovat návazce. Nepotřebujete žádné záložní zdroje, žádné drahé náhradní speciální zdroje. 
178 metrů se čtyřmi „tužkovkami“

Foto: čelovka Fenix HP15 UE se všemi popruhy

Ale věřili byste, že na zdroji z tužkových baterií je možné postavit opravdu hodně výkonnou čelovku s dosvitem přes 170 metrů, která svými kvalitami potěší nejen nás rybáře, ale třeba i profesionální jeskyňáře, myslivce, nebo sportovce. Právě takovou čelovku od firmy Fenix (konkrétně model HP15 Ultimate Edition) jsme dostali před měsícem do ruky, a tak jsme měli celkem osm nočních rybolovů na to, abychom ji pořádně prověřili. 

Začněme hned prvním dojmem ze svítilny. Troufám si tvrdit, že je to jedna z nejhezčích čelovek na trhu vůbec! Na první pohled na nás zapůsobila profesionálním, bytelným a moderním designem, kterým se od běžných čelovek hodně distancuje. Oceňujeme umístění zásobníku s bateriemi na zátylku hlavy a ne u pasu. Kabel vedoucí od hlavy k boku v případě jiných modelů totiž vnímáme zvláště pro naše rybářské účely jako velmi nepraktický a omezující. 

Foto: zásobník na tužkové baterie a jeho usazení na hlavě

Odolá větru, dešti…ale i pádu

A vrhněme se rovnou na další praktické poznatky k této svítilně. Čelovka Fenix HP15 UE je vyrobena z tvrzeného leteckého hliníku T9, odolných plastů samotná čočka reflektoru je z tvrzeného skla s antireflexním povrchem. Čelovka tak odolá například pádu z jednoho metru, jak uvádí výrobce, ale dokonce až z metrů dvou, jak jsme si vyzkoušeli postupně my - hned tři rybáři. 
Svítilna zažila opakovaně záměrný pád z hlavy na trávník, na ztvrdlou hlínu i na hromadu spadaných větví při jejich přelézání. Výsledek? Svítí dál bez známek poškození, tedy abychom byli přesní - až na jedno. Zezadu na zásobníku baterií nacházíme lehce deformovaný malý kousek plastu se znakem výrobce. Co je na této čelovce rozhodně šikovné, to je ochranný kryt proti poškození a nechtěnému stisknutí ovládacích tlačítek v její horní části. 

Ale aby se jednalo o skutečně rybářskou čelovku, pak není možné sledovat jen její nárazu vzdornost, ale pochopitelně i odolnost vůči kontaktu s vodou. Mně osobně se ještě nestalo, že by mi čelovka kdy spadla přímo do vody pod pruty, ale zato už jsem několikrát na rybách zmokl na kůži. A ruku na srdce – můžete se na břehu revíru schovávat před deštěm pod deštník, brolíčko, nebo bivak, to vám ovšem při zdolávání ryby, manipulaci s pruty, nebo třeba při zakrmování není vůbec nic platné. Několik vteřin až desítky minut jste často odkázáni čelit i prudké průtrži mračen a bez světla to v noci nejde. Tato čelovka disponuje voděodolností podle standardu IPX-6, takže by neměla mít problém s jakýmkoliv typem deště.      

Foto: čelovka nezradí ani v prudkém dešti

Daleký dosvit a široký kužel navrch

Největší síla čelovky HP15 UE spočívá v jejím světelném výkonu. Maximální dosvit 178 metrů a výkon až 900 lumenů při čtyřech tužkových bateriích, se kterými zvládne čelovka svítit až úctyhodných 170 hodin, má náš respekt. Světelný výkon má na svědomí LED Cree XM-L2 s životností 50 000 hodin usazená v hliníkovém reflektoru, který generuje opravdu mohutný široký kužel světla. Je jasné, že s nejsilnějším režimem je třeba pracovat opatrně, abyste si posvícením na vodu nepoplašili ryby na celé hodiny, nebo na sebe nepoštvali oslněné rybáře sedící naproti, nebo vedle vás. 

Ptáte se, jestli takový výkon čelovky rybář vůbec potřebuje? Odpovím otázkami z mé praxe. Už jste se někdy ve tmě cestou od revíru ztratili v lese? Kolikrát jste slyšeli za tmy daleko od sebe podezřelé zvuky a neměli jste šanci se přesvědčit, jestli jde o blížícího se porybného, nebo snad partu zlodějíčků, kteří mají spadeno na vaše vybavení, nebo obsah vašeho auta? Už jste svou montáž někdy v noci při náhozu zamotali do větví nad sebou? Myslím, že se shodneme, že pořádný kužel světla je často neocenitelný. 

Foto: ovládací prvky čelovky s bezpečnostní krytkou

Elektronická kontrola výkonu 

Ale také je moc dobře, když je možné mít k dispozici i slabší režimy, které bohatě postačí pro práci s montáží, přípravu nástrah, nebo večeře a řadu dalších činností, na které chceme vidět, ale přesto zůstat pod tmavým závojem noci. Tato čelovka disponuje celkem šesti režimy výkonu: 900, 400, 150, 50 a 10 lumenů, vysílající světelný SOS signál v „morseovce.“ Režimy jsou regulovány digitálně, takže jas jednotlivých módů je vždy konstantní. Při ovládání čelovky pracujeme se dvěma snadno pochopitelnými tlačítky a různou délkou jejich stisknutí.   

Digitální řešení čelovky nehlídá pouze stálost výkonu světelných režimů, ale také vybíjení baterií. Pokud jste zvyklí, že u vaší čelovky začne s vybíjejícími se bateriemi klesat světelný výkon, až čelovka zhasne úplně, v tomto případě je tomu jinak. Elektronika svítilny si hlídá fáze vybíjení baterií a postupně pak nabízí pouze takové režimy, na které výkon baterií ještě stačí.  

Foto: možnost sklopení čelovky Fenix HP15 UE

Srovnání s levnými kusy je nesmyslné

Když chceme porovnat HP15 UE s obyčejnými čelovkami z výbavy mých rybářských kolegů, docházíme k názoru, že takové srovnání vlastně nemá smysl. Když použijeme obvyklý příměr k autům, pak tu máme před sebou ke srovnání luxusní moderní vůz s velkým výkonem a běžné tuctové sedany. Ano, dvě z dalších čelovek, které máme v daný moment k dispozici, jsou výrazně levnější, jedna z nich je přitom rovněž nárazuvzdorná. Ale HP15 UE má dramaticky delší dosvit, mnohem širší světelný kužel, obrovskou výdrž baterií, elektroniku se kterou pracuje, a je tak naprosto jinde.  

Pokud bychom jí měli vůbec něco vytknout, pak možná skutečnost, že sice výborně sedí na hlavě s pouhým jedním pružným páskem kolem hlavy (jde připojit i další přes hlavu), ale díky čtyřem „tužkovkám“ je samozřejmě těžší (182 gramů), což je po pár hodinách na hlavě znát. Jestli to je objektivní názor, těžko říci, protože kolega, který je zvyklý nosit na hlavě permanentně čepici, si na váhu svítilny nestěžoval. Stejně diskutabilní může být cena čelovky ve výši 1 899 Kč, která podle mého názoru rozumně reflektuje její vysoké kvality, mimo jiné i záruku v délce 5ti let. 

Parametry přehledně:

Maximální výkon čelovky: 900 lumenů
Maximální výdrž baterií: 170 hodin
Nárazuvzdornost: pád z 1 metru
Voděodolnost: IPX-6 tzn. prudký déšť
Hmotnost: 182 gramů
Materiál: tvrzený letecký hliník T9
Počet režimů: 6 (včetně SOS)
Světelný zdroj: Cree XM-L2
Napájení: 4 x baterie AA

Kde koupit: například na www.kronium.cz

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Tip 91x
Recenze 81x

Odběr novinek