Orlický srdcař: Soukromé revíry zásadně odsuzuji

19.07.2014 Jiří Louthan Rozhovory
Rozhovor
Orlický srdcař: Soukromé revíry zásadně odsuzuji Jak se chytají opravdu velcí kapři? Jaká výbava, nástrahy a návnady na trofejní ryby fungují? S jakými hrůzami se dnes můžete u rybářských kolegů setkat? Na tyto a další otázky nám v rozhovoru odpověděl úspěšný mladý kaprař Martin Tuhlář.

Martine, jak a v kolika ses dostal k rybaření? Měl jsi nějakého mentora, který tě do rybařiny zasvětil?

Tak k rybaření nás dostal můj táta, když mi bylo 10 let a bráchovi 8. Chodili jsme na malou říčku – na Úslavu, která protéká naším městem Blovicemi. Tam jsme se naučili chytat. Později jsme začali jezdit na Orlickou přehradu, ale tam už to bylo jiné rybaření. Tahali jsme všechny možné druhy ryb, ale mě i bráchu nakonec nejvíce zaujala kaprařina. No a pak přišla metoda chyť a pusť a taky lov na bolilies, a to je to pravé, co nás baví dodnes.

 

Jak často se dostaneš na ryby? A představíš nám svoje největší kaprařské úspěchy? Pokud jezdíš dlouho na Orlickou, měl bys mít na kontě pěkné kusy.

Co se času na ryby týče, dříve to bylo jednodušší. Měl jsem spoustu volna na kapry o prázdniny a i mimo ně, ale teď už to tak jednoduché není. Je tady rodina, práce, ale samozřejmě i tak se k vodě dostanu. Jezdím hlavně na Orlík, kde není nouze o kapry, ani o ostatní druhy ryb.

Jinak už jsem říkal, chytám hlavně na boliies, které by mělo přilákat trofejní kapry, ale potěší mě i menší ryba, to je jasné. Každopádně můj zatím největší kapr měřil 94 cm a vážil skoro 15 kilo, druhý v pořadí měl 87 cm, váha 13 kilo.

 

Zajímáš se i o jiné ryby než kapry?

Dříve jsem chytával i dravce, ale to mě časem přestalo úplně bavit a teď se věnuji převážně lovu kaprů na boilies. Sem tam v parném létě zkouším lovit amury z hladiny na rohlík, na amury používám i specilální bolilies. Největšího amur, kterého jsem chytil právě z hladiny na rohlík, měřil 81 cm.

Jedeš čistě strategii chyť a pusť, nebo si taky někdy na úlovku pochutnáš?

Já mám strategii naprosto jasnou. Pouze ryby chytám, fotím a pouštím zpět do revíru.

To se bohužel nedá říct o jiných rybářích, kteří pobíjejí i trofejní kapry, čehož jsem byl několikrát svědkem. Já jako obyčejný rybář s tím bohužel nic neudělám, na tyto prohřešky by se měla zaměřit především rybářská stráž.

 

Jaké vody tě baví obecně nejvíce? Jsou to spíše řeky, rybníky, nebo jen přehrady? A proč jim dáváš přednost?

Ze všech našich vod jednoznačně preferuji Orlickou přehradu, je to pro mě srdeční záležitost. Orlík je náročná voda a to mě právě baví. Navíc nikdy nevíš, jestli ti přijde kapr 10 kilo, nebo 20 kilo a to je na tom to krásné.

Bohužel se v současné době při svém pracovním vytížení a rozšiřující se rodině na Orlík nedostanu tak často. Mám dvouletou dcerku a chlapeček už je na cestě, žena je v šestém měsíci. Navíc to mám z domova 80 kilometrů, takže když mám čas a chuť, zajdu si tady u nás na tu naši malou krásnou Úslavu, kterou mám 300 metrů od domu a kde mi taky občas pěkný kapřík přijde. No a pak máme u nás ještě rybník 1,5 hektaru, ale rybníky mě vysloveně nebaví, takže na ně nechodím. Shrnuto podtrženo, na takové ty rychlovky chodím k nám na říčku, ale jakmile se mi podaří v práci uhrát dovolenou, jedu okamžitě na Orlík.

 

Jaký máš názor na soukromé revíry? Oslovily tě už někdy

Tak soukromáky, to je velmi rozšířené téma rybářských diskuzí. Ale já osobně je zásadně odsuzuji, a to hned z několika důvodů. Ryby tam sice berou, to je fakt, ale v zásadě pořád dokola ty samé, což mě neláká. Navíc ty ryby tím trpí. A pak mi ještě hodně vadí skutečnost, že celá řada rybářů loví velké kusy na svazových vodách a pak je prodávají do soukromých revírů, někdy také masově do restaurací. A to je podle mě hodně smutné. Soukromé revíry prostě nemají šanci mě ani v budoucnu oslovit.

Povíš nám detailněji, na jakou chytáš montáž? Ať se začínající rybáři od tebe taky něco přiučí…

Koupil jsem si dva velké navijáky na 500 metrů vlasce, protože počítám s tím, že chci v budoucnu vyzkoušet cizinu, kde se vyplatí daleko zavážet. Na Orlíku zavážím maximálně do 250 metrů, takže by mi jinak stačil i menší návin. Kmenový vlasec mám 32 milimetrů, pak bezuzlově navázanou šokovou šňůru – na jednom navijáku v délce 10 metrů a na druhém 15 metrů. Dále používám olověnou šňůru v délce 80 cm, což je zvláště na Orlíku moc dobrá věc, protože ta mi udrží koncovou montáž při dně. No a pak už samotný návazec, který spojím obratlíkem s olověnkou.

Mezi tím nasadím klip na olovo. Návazcovou šňůru dávám různě dlouhou, délky střídám. Návazce mám připravené dopředu. Olova nasazuji většinou o váze 80 až 110 gramů, někdy používám odpadávací montáž – většinou kámen s gumičkou, olov je škoda.

Háčků mám různé velikosti – 2, 3, 6, na lopatku háčku dávám smršťovací hadičku, aby bylo bolilies pěkně srovnané. Pod háček pak na vlas samozřejmě nasazuji boilies, a to na delší vlas (3 – 6 cm), protože rád chytám na větší průměry koulí. Pochopitelně taky záleží při volbě rozměru koule na podmínkách vody.

 

Jaké si myslíš, že dělají rybáři nejčastější chyby, když jim neberou velcí kapři?

Není to jen o velkých kaprech. Velký kapr ti nezabere každý den, i když děláš vše úplně správně. Ten se prostě musí vysedět. A na vodě jako je Orlík obzvláště. Je to velká voda, takže čím více času u vody trávíš, tím větší šanci máš na svou trofejní rybu. Zrovna nedávno můj bratr dostal kapra přes 20 kilo, 96 cm a vlastně na něj čekal několik let. Neřekl bych, že rybáři dělají obecně chybu při lovu velkých kaprů. Je to samozřejmě hlavně o finančních možnostech a čase. Ale to nemusí platit vždy. Můžeš přijet na víkend k vodě, uděláš jeden záběr a dostaneš kapitálního kapra. Štěstí a náhoda tu hrají významnou roli.

Prozradíš nám, na jaké boilies konkrétně chytáš a zda máš nějakou zakrmovací strategii?  

Už od začátků metody chyť a pusť, kterou léta razím, jsem zkoušel boilies od různých firem. Ale nakonec jsem zůstal věrný jedné značce, a to Mikbaits Michala Kučery. Jeho bolilies mi prostě fungují nejvíc. Osvědčily se mi především příchutě Patentka, Půlnoční pomeranč, Fanatica a Oliheň.

Zakrmování volím podle toho, na jak dlouhou dobu jedu chytat. Pokud vyrazím jen na víkend, rozkrmuji partiklem, kukuřicí, řepkou a peletami. Na delších výpravách vsázím při krmení hlavně na pelety a boilies. Množství krmení se odvíjí od toho, jak je ryba zrovna aktivní. Ale jen pro představu…na víkendové výpravě spotřebuji tak 5 kilo boilies, na týdenní klidně i 15 kilo.

 

Dotýkají se tě nějak novinky v rybařině? Poslední roky frčí obalovací pasty, fluo pop up, boostery a dipy. Oslovilo tě v poslední době něco z novinek?

Zkoušel jsem už různé novinky, ale tam, kde chytám, fungují staré dobré příchutě, které už jsem jmenoval. Novinky mě baví, ale když ti to bere na osvědčené modely, jednoduše není třeba je měnit za jiné. Je jasné, že když přijde rybář na novou vodu, kterou nezná, musí zkoušet, co na ní funguje.  

 

Děkujeme ti za rozhovor, Martine a taky za inspiraci pro mladé kapraře. Ať ti přijde co nejdříve další trofejňák, nejlépe hodně přes metr!

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Rozhovor 10x

Odběr novinek