Nůž Ruike P843: výborně zpracovaný krasavec s jednoručním ovládáním

01.02.2023 Jiří Louthan Recenze nožů
Recenze Tip Recenze nožů
Nůž Ruike P843: výborně zpracovaný krasavec s jednoručním ovládáním Testem nám prošel další nůž z produkce známé značky Ruike. Fortelný zavírák s označením P843 se předvedl jako výborně všestranný a také skvěle zpracovaný. Pojďme si ho představit v detailu.

V prvé řadě musím zavíráku P843 pochválit jeho celkový design. Je to opravdu radost pro oko milovníka nožů. Samotná čepel má krásný tvar s výrazně jedovatou špicí a skvěle vypadá i horní výsek hřbetu nože do téměř poloviny délky čepele. Nepřehlédnutelný je též vysoký výbrus, který mám na nožích osobně velice rád. Celková délka nože v otevřeném stavu je 20,8 cm, z čehož čepel je dlouhá 9 cm. To je přímo ideální formát pro nejširší škálu použití v přírodě, ať už v rukou trempa, rybáře anebo myslivce.

Masivní Sandvik s vysokým výbrusem

Vyhovující je i síla čepele, konkrétně 3,1 mm, která ve spojení s použitou ocelí slibuje vysokou odolnost čepele při jejím namáhání tvrdší prací. K výrobě čepele byla použita solidní ocel Sandvik 12C27, což je odolná nerezovka, která, jak jsme si v praxi prověřili, dokáže dlouho udržet ostří (samozřejmě to není Elmax, ani RWL, který je ještě mnohem odolnější), ale navíc se brousí opravdu snadno a zvládneme si ji nabrousit doma sami. Čepel byla kalena na 57 – 59 HRC a je v ručce usazená na kuličkových ložiskách. Nůž jsem půjčil kamarádovi na rozhození a stažení dvou kusů dančí zvěře najednou a moc si pochvaloval, jak skvěle a obratně se s nožem pracuje. Navíc se nůž za tu hodinu a půl práce opravu neztupil, Fantastický zavírák!

Výborná pojistka s jednoruční manipulací

Otevírání nože je výborně hladké, čisté a čepel po otevření sedí pevně, bez jakékoli vůle. Navíc je otevírání řešitelné hned dvěma způsoby, takže si lze vybrat ten více vyhovující, nebo zažitý z nože, který jste dosud používali. Jednak je pro tento účel vsazený moc pěkný trojvrstvý čep v čepeli, případně je na druhé straně ručky k dispozici „nos“, který je součástí čepele a v otevřeném stavu nože slouží jako velmi slušně efektivní záštita. Mimochodem i při zavření nože čepel v ručce výborně drží a je jednoduše bez vůle, se kterou jsem se již u řady zavíráků setkal. Nůž aktivně používám zatím jen tři měsíce, takže zatím nejsem schopen vyhodnotit, jak bude zavírání pracovat za rok, nebo za tři, ale zatím je to skutečně velká paráda na „tovární“ nůž.

Pojistka Ruike P843 je řešená ocelovým plátem usazeným (tzv. liner lock vylepšeným zoubkováním) uvnitř ručky na spodní straně nože. Ovládá se snadno a bezpečně palcem (pokud nezavíráte nůž vysloveně zbrkle), takže jak zavírání, tak i otevírání nože zvládnete pohodlně jednou rukou. A to je zvláště pro nás rybáře veliké plus. S nožem tak můžete pracovat, i když v druhé ruce držíte současně prut, podběrák, rozpracovanou montáž, jídlo určené k pokrájení apod.

Kromě této pojistky ovšem nůž disponuje ještě zajišťovací pojistkou (zoubkovaný posuvník na hbřetu ručky), který perfektně zabrání otevření i zavření nože.Docela jsme se při testování nože pobavili, když se nám ne a nedařilo ho po stahování zěřiny zavřít. Hledali jsme nějaký technický problém, ucpání prostorů v noži apod. než jsme tuto pojistku objevili. Ale to je tak, když člověk před testováním nečte návd.  

Neklouzavá ručka z G10

Ručka nože je postavená na nerezové kostře respektive montáži, která nese na bocích střenky z G10ky. Střenky jsou po obvodu pěkně profilované (profilování připomíná výřezy vyrobené nožem), takže nůž v ruce neklouže a nabízí stabilní stisk pro náročnější řezy. I samotné středy střenek jsou jemně zdrsněné. Ručka má „výkus“ pro ukazovák, její délka je 118 cm, takže je poměrně univerzální. Nabízí, jak jsme si vyzkoušeli, velmi slušný úchop pro malou i opravdu velkou ruku.

Jediné, co mi na ručce nevyhovuje, jsou její dosti ostré hrany, takže to není nůž, kterým byste chtěli řezat půl hodiny v kuse (leda v rukavici). Na druhou stranu, dokážete si představit, že budete jakýmkoli nožem pracovat v jednom zátahu třeba jen více než 5 minut? Ani řezání větví na oheň, nebo příprava chlupatých dřívek na jeho rozdělání vám nebude trvat tak dlouho. Takže ano, je to jisté mínus, ale z reálně uživatelského pohledu ne tak dramatické.

Jinak střenky jsou fixované imbusovými čepy, takže je možné je sejmout a v případě potřeby třeba vyměnit za jiné. Znám borce, kteří si vyrábějí střenky podle vlastních potřeb (materiál, tvarování, barva atd.). Barevnost střenek jsem si v případě tohoto nože vybral jako pískovou, ale nůž je možné pořídit i v černé variantě. Ta mi ovšem připadá už příliš fádní. Pískovka se mi hodně líbí.

Výborná spona i otvor na paracord

Co nesmím na noži zapomenout pochválit, to je otvor na konci ručky pro instalaci bezpečnostního provázku, nebo paracordu a také bytelný ocelový klips na opasek, nebo kapsu. Líbí se mi, že je i přes svou fortelnost malý a do ruky při práci netlačí. Nicméně pokud by překážel, je možné ho prostě odšroubovat, což tak jak tak udělám, protože nůž nosím zásadně v kapse, nebo v batohu či rybářské tašce.

Celkově má nůž krásný tvar, vynikající formát vhodný pro většinu prací realizovatelných zavírákem a jeho váha je za mě ideální. Je to středně těžký nůž o hmotnosti 145 gramů. S nožem jsem pokrájel spoustu materiálů na rybářských i loveckých výpravách a musím konstatovat, že je to za dané peníze (1 399 Kč na Kronium.cz) hodně příjemný parťák. Nůž dorazil kvalitně nabroušený a klínový výbrus v kombinaci s nizoučkou fazetkou dokáže velmi dobře pořezat od dřeva, přes potraviny až po nástražní rybky i návazcový materiál na montáže. Kromě ostřejších hran ručky nemám tomuto noži co vytknout a za mě je to velmi dobrý tip pro vás, kdo právě pátráte po novém zavíráku, který vám bude dělat v přírodě radost.

Nůž Ruike P843 přehledně

Délka čepele 90 mm

Délka nože 208 mm

Tloušťka čepele: 3.1 mm

Váha: 145g

Materiál čepele: Sandvik 12C27 nerezová ocel

Tvrdost čepele: 57-59 HRC

Materiál střenky: G10 (směs skelných vláken a pryskyřice)

Montáž zavírání: kuličková ložiska

Pojistka: liner lock

Ocelová spona

Záruka 5 let

Cena: 1 399 Kč

Zakoupeno: Kronium.cz

 

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Recenze 25x
Tip 25x

Odběr novinek